ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ | Medya Ankara
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Gök Gürültülü

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

Ankara Kent Konseyi (AKK), “Yerel Hizmetler ve Ombudsmanlık” konulu bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye; Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Kent Konseyi Başkanları, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, TKKB Başkanı Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ile Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva da katıldı.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

    Ankara Kent Konseyi (AKK), Yerel Hizmetler ve Ombudsmanlık konulu söyleşiye ev sahipliği yaptı.

    Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Kent Konseyi Başkanları, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, TKKB Başkanı Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva da katıldı.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIĞIN ÖNEMİ

   Kent gündemini yakından takip eden ve yaptığı projelerle toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlayan Ankara Kent Konseyi (AKK), “Yerel Hizmetler ve Ombudsmanlık”ın önemine dikkat çekerek, bireylerin hak arama özgürlüklerini yetkin bir şekilde kullanabilmelerini sağlama konusunda görüş alışverişinde bulundu.

   Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz söyleşideki konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kamusal hakların toplumun bilinçlendirilmesi ve kolay erişebilir olmasının sağlanması ülke demokrasisi için hayati bir konu. Kamu Denetçileri ile Kent Konseylerinin iyi yönetişim, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve tarafsızlık ilkeleri konuşulması gereken önemli konular. Kentte ve kamuda yapılan hatalı işlemlere karşı vatandaşların itiraz oluşturabileceği kültürü oluşturmak Kent Konseylerinin en önemli amaçları arasındadır. Liyakat esaslı bir yapının kurulması bizim çok ilgimizi çekti. Kamu otoritesinde referans sistemiyle değil de liyakat sistemiyle çok özel bir kadro oluşturulmasıyla kurumun saygın bir yerde olmasını önemli kılıyor.”

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

   Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin de, “Kent Konseyleri, Türkiye’nin yasama organına bağlı olarak hizmet veren insan hakları ve iyi yönetişim bağlamında Türkiye’nin daha iyi bir konuma gelmesi, devletle vatandaş arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çaba harcayan bir kuruluş. Kent Konseyleri de Türkiye’de genel düzeyde ortak aklın oluşturulmasında sürdürülebilir ve iyi yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir” dedi.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

 KENT KONSEYLERİ AKTİF ROL ALACAK

    Türkiye’nin dört bir tarafından söyleşiye katılan Kent Konseyleri Başkanlarının tek tek sorularını yanıtlayan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, vatandaşların hak ve özgürlükleri konusunda bilinçlenmesi için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerinin altını çizdi.

    Malkoç, “Türkiye’de temel problem biz vatandaşlar olarak Anayasa’daki temel haklarımızı yeterince bilmiyor olmamız. Haklarımızı yeterince araştırıp öğrenmiyoruz. Birçok arkadaşımız yurt dışına çıkıyor. Şunu görüyoruz Türkiye’de, Avrupa’daki birçok ülkenin yazılı mevzuatından daha mükemmel ve daha hak ve hukuka sahip bir mevzuat var” sözleriyle önemli tespitlerde bulunurken, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri Sabina Aliyeva da, “Türkiye tarihiyle, medeniyetiyle zengin bir ülkedir. İnsan haklarının korunması bizim için önemli. Vatandaş memnuniyetini üstün tutarak, ülke olarak herkesin çabasını görüyorum. Bizim için önemli olan halkın vicdanıdır” diye konuştu.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN YEREL HİZMETLER VE OMBUDSMANLIK SÖYLEŞİSİ

     Pandemi süreci nedeniyle mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen söyleşi sonrası, Kent Konseyi Sergi Salonu’nda katılımcılara günün anısına plaket takdim edildi.

Bir önceki yazımız olan Soruşturma derinleşti! 14 amiralin dijital verileri inceleniyor başlıklı makalemizde Ankara, ankara haber ve ankara haber son dakika hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.