Aman Dikkat! Dolandırıcılar Minarenin Kılıfını Hazırlamışlar... | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Aman Dikkat! Dolandırıcılar Minarenin Kılıfını Hazırlamışlar…

Aman Dikkat! Dolandırıcılar Minarenin Kılıfını Hazırlamışlar…
18.09.2021
A+
A-

Dolandırıcıların yeni yöntemi deşifre oldu. “Hakkınızda 985 TL maske cezası uygulanmıştır” diye SMS atıp linke tıklatmaya çalışan dolandırıcılar, vatandaşların banka hesap şifrelerini ele geçiriyor.

‘Maske cezası’ aldığınıza dair bir mesaj alırsanız dikkat! Bu mesaj, telefon numaranızın dolandırıcıların eline geçtiği anlamına geliyor. Mesajdaki linke tıklamanız halinde ise şifrelerinizi dolandırıcılara teslim etmiş oluyorsunuz.

LİNKLERE TIKLAMAYIN!

Gelen mesajda, “Hakkınızda Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi kapsamında 985 TL maske cezası uygulanmıştır.” yazıyor ve detaylı bilgi için telefon sahibini mesajın devamındaki linke yönlendiriyor.

ÖNCE BANKAYA SONRA E-DEVLET’E YÖNLENDİRİYOR

İlk linke tıklamanızın ardından bir banka şubesine yönlendiriliyorsunuz, sanki cezanızı ödemek için gerçek bir bankaymış gibi. İkincisinde ise direkt sizi bir e-Devlet sistemine yönlendiriyor. Bu ikisinin de oluş nedeni sizin şifrelerinizi elde etmek.

VERGİ DAİRESİNDEN TEYİT ETMEK EN GÜVENLİSİ

Bu mesajları hiçbir şekilde dikkate almamak gerekiyor çünkü eğer bu konuyla ilgili ya da benzeri bir konuyla alakalı devlet size bir ceza yazdıysa bu Sms ile gelmeyecek mutlaka e-Devletten kontrol edilebilir, vergi dairesinden kontrol edilebilir ya da vergi dairesine giderek benim aldığım herhangi bir ceza var mı diye kontrol edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.