ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ | Medya Ankara
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Çok Bulutlu

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ
23.02.2021
A+
A-

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, SOSYAL MEDYA HESABINDAN “ANKAPARK 2019-2021 ALMANAĞI” PAYLAŞIMI YAPARAK TARİH TARİH MAHKEME SÜRECİNİ AÇIKLADI

Yavaş’ın, yaptığı Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi sayfasının paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ

ANKAPARK’ı çürümeye terk eden işletmeciye karşı hukuk mücadelemize uzun süredir kararlılıkla devam ediyoruz. Davanın bir sonraki duruşma tarihi 5 Mayıs 2021. Ankaralının parasıyla yapılan parkı devraldığımızda nasıl değerlendirileceğine Ankaralılar ile birlikte karar vereceğiz.

6 Mart 2019 tarihinde büyük umutlarla açılışı gerçekleştirilen Ankapark’ın, 21 Mart tarihinde resmi açılışı gerçekleşmişti.

ANKAPARK’IN HİKAYESİ

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yer alan parkın yapımına 2013’te başlandı.

2014’te parkın da içinde yer aldığı ana imar planı ile ilgili olarak Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından, parkın yapımına olanak veren Bakanlar Kurulu kararları hakkında da Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararları verildi.

 Bu kararlara rağmen çalışmalar devam etti.

Ocak 2015’te parkın yüzde 90’ının tamamlandığı duyuruldu.2015’te Ankara 18. İdare Mahkemesi tarafından bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu karar üzerine belediye meclisi, parkın planını değiştirdi. Aynı yıl Ankara 5. İdare Mahkemesi, parkı da kapsayan 1/10.000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı iptal etti.  Danıştay ise iptal kararını bozdu.

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ

Aralık 2017 itibarıyla parka yapılan masrafın 1,5 milyar lira olduğu ve parkın Ağustos 2019’da açılmasının planlandığı açıklandı.

Mayıs 2018’de yirmi dokuz yıllığına belediyeye tahsis edilen parkın kiralanmasına karar verildi. İlki Haziran 2018’de yapılan beş işletme ihalesinden sonuç çıkmadı. 20 Eylül 2018’de gerçekleştirilen altıncı ihalede park, hayvanat bahçesi hariç GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu’na yıllık 26 milyon 400 bin lira bedel karşılığında 29 yıllığına kiralandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş‘ın 750 milyon dolar harcanarak yapıldığını açıkladığı Ankapark, 20 Mart 2019’da Wonderland Eurasia adıyla ziyarete açıldı.

MANSUR YAVAŞ

İşletmeci şirketin borçlarından dolayı Eylül 2019’da parkta haciz işlemi gerçekleştirildi.

 Parkın 2 milyon lira birikmiş elektrik borcu nedeniyle Aralık 2019’da elektriği kesildi.  Borcun kısmen ödenmesinin ardından 20 Ocak 2020’de parkın elektriği yeniden bağlandı. Ziyaretçi sayısındaki düşüş nedeniyle Şubat 2020’de park fiilen kapandı.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankapark ile ilgili eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

30 Nisan tarihinde işletmeci tarafından ödenmesi gereken 26 Milyon 440 Bin tl ödemesi yapılmadı, Mayıs 2020 tarihinde 2. denetim hasar tespiti yapıldı.

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ

Mayıs 2020 tarihinde ABB tarından işletmeye Fesih İhtarnamesi gönderildi. Bu yönde hasar ve delil tespiti için mahkemeye başvuruldu.

Kasım 2020’de, Ankapark’a gelen onlarca haciz kararına işletme tarafından itiraz edildi. Bu arada fesih için verilen 90 gün süre doldu. Tahliye için yeniden ihtarname gönderildi ve kaymakamlığa başvuru ABB tarafından yapıldı.

Kasım 2020’de Tahliye süresi dolmasına rağmen işletmeci tarafından tahliye etmemek için dava açıldı.

Kasım 2020 tarihinde tarihinde mahkeme 111 Milyon 210 Bin Tl zarar tespit etmesi ile birlikte Kaymakamlık Ankara Büyükşehir’in tahliye talebini reddetti.

İşletmecinin tahliyesi 50 Bin Tl teminatla durduruldu.

Aralık 2020 Tarihinde ABB tarafından “Haklı Feshin Tespiti ve Tahliye” için yeniden dava açıldı.

Tahliyenin durdurulması üzerine İstinaf Mahkemesine başvuru yapılma tarihi yine Aralık 2020’de oldu.

ABB 2021 yılının ilk davasını işletmenin sahte senet sunmaya teşebbüsünü savcılığa suç duyurusu olarak taşıdı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ 23 ŞUBAT 2021 TARİHİNDE #HUKUKSAVAŞI BAŞLIĞIYLA DETAYLARI PAYLAŞTI

ANKAPARK DAVASININ DURUŞMASI 5 MAYIS 2021 TARİHİNE ERTELENDİ

Bir önceki yazımız olan Ankara Bilim Üniversitesi Sigmacert ile iş dünyasına açılıyor başlıklı makalemizde ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ, Ankara Bilim Üniversitesi nerede ve Ankara Bilim Üniversitesi puanı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.