Ankara halkı kadına yönelik şiddet hakkında konuştu Video|Haber
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Ankara halkı kadına yönelik şiddet hakkında konuştu Video|Haber

Ankara halkı kadına yönelik şiddet hakkında konuştu Video|Haber

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Ankaralılara kadına yönelik şiddetin sebebi nedir? Kadına yönelik şiddeti nasıl önleyebiliriz? Kadına yönelik şiddet uygulayan bireylere verilen cezalar yeterli mi? diye sorduk.

Ankara halkı kadına yönelik şiddet hakkında konuştu Video|Haber

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Kadına yönelik şiddetin en büyük sebebini eğitimsizlik olarak gören Ankaralılar bu durumun eğitimle çözülebileceğini düşünüyor. Kadına yönelik şiddet uygulayan bireylere verilen hukuki cezaların yeterli olduğunu düşünen Ankaralılar arasında idamın gelmesini isteyenlerde var.

Sokağın Nabzı programının yapımcısı Başak Aktaş, röportaj sonrası yaptığı değerlendirmelerinde; ” Vatandaşların kadına yönelik şiddete karşı olduğunu gördüm. Ancak birçok vatandaş kadına yönelik şiddetin son bulmayacağını düşünüyor. Cezalar yeterli mi, diye sorduğumuz birçok vatandaş evet yanıtını verse de şiddet uygulayan erkeğe idamın gelmesini isteyen vatandaşlar da var. Şiddete başvuran erkeğe gerekçe aranmaya hala devam ediliyor. ”Erkeğin işsiz kalması sinirlenmesine neden oluyor, o da sinirini evindeki kadından çıkarıyor. Aslında erkeğin bir suçu yok. Ona iş vermeyenler suçludur” diye düşünen vatandaşlarla da karşılaştım. Hayata geliş amacımız yaşamak.. Bir erkeğin psikolojik durumu yalnızca onu ilgilendirir. Hayatında hiçbir şeyi başaramayan erkeklerin sinirini eşinden çıkartması sadece aşağılık kompleksidir” dedi.

Aşağıdaki linke tıklayarak Ankaralıların kadına yönelik şiddet hakkında neler düşündüğünü izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.