Ankara Öncü Kolej Kurucusu Ahmet Güneş Okulum Temiz Belgesi ve Avrupa Kalite Etiketi'ni anlattı | Ankara Haber | Medya Ankara

Ankara Öncü Kolej Kurucusu Ahmet Güneş Okulum Temiz Belgesi ve Avrupa Kalite Etiketi’ni anlattı

Ankara Öncü Kolej Kurucusu Ahmet Güneş Okulum Temiz Belgesi ve Avrupa Kalite Etiketi’ni anlattı
14.04.2021
A+
A-

Ankara’nın köklü eğitim kurumlarından Öncü Koleji’nde Okulum Temiz Belgesi ve Avrupa Kalite Etiketi’ni okul kurucusu Ahmet Güneş’e sorduk.

Ankara Öncü Kolej Kurucusu Ahmet Güneş hem Okulum Temiz Belgesi ve Avrupa Kalite Etiketi’ni hem de yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim konularındaki değerlendirmelerini Medya Ankara Genel Yayın Yönetmeni Bayram Polat’a anlattı.

OKULUM TEMİZ BELGESİ NEDİR?

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü”, Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından imzalandı. Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstütüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon öneme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla 30.07.2020 tarihli ve 10075132 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile ‘OKULUM TEMİZ’ belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır.

Bu belgeyi almak için; Okullarda hijyen ve sanitasyon kalitesinin geliştirilmesi ve ilgili tarafların beklentilerinin karşılanması amacıyla «Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu» belgelendirmeye esas doküman olarak kullanılacaktır.
Bu süreçte okullarımızda yapılması gerekli işlemler; – Risk Değerlendirme Raporu (Pandemi süreci dahil edilecek) – Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı – Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları/Talimatları/Eğitimleri – Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine (SEKÖ) Ait kayıtlar – Bulaş Bazlı Önlemlere (BBÖ) Ait kayıtlar – Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Öz Değerlendirme Soru Listesinin Doğrulaması – Gerekli faaliyetler ve hazırlanması gereken tüm kayıtlar ve işlemler Öz değerlendirme soru listesi üzerinden doğrulanmalıdır. – Okullar tarafından uygulamaya konulan tüm hazırlık ve uygulama faaliyetleri kayıt altına alınmalı, kurum tarafından bir öz değerlendirme yapılmalıdır. – Öz değerlendirmeyi takiben başvuru yapılmalı bu süreçte işleyiş izlenmeli ve eksiklikler giderilmelidir. «Okulum Temiz Belgesi» için, Resmi okullarımız Milli Eğitim Bakanlığına, Özel okullarımız ise TSE’ye başvuracaklardır. Başvuru sonrasında Bakanlıkça yetkilendirilen Müdürlüğümüz İSGB bünyesindeki İş güvenliği Uzmanları ve Okul Sağlığı Ekip görevlileri tarafından bu okullar yerinde denetlenip kontrol ve belgelendirmesi yapacaktır. Okulun büyüklüğüne göre denetimler, azami 2 günde tamamlanacaktır. Denetimden başarıyla geçen okullara aynı hafta içinde İl Müdürlüğümüz tarafından ‘Okulum Temiz Belgesi’ verilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.