Ankara'da Toplu Taşıma Seferlerine Düzenleme | Ankara Haber | Medya Ankara

Ankara’da Toplu Taşıma Seferlerine Düzenleme

Ankara’da Toplu Taşıma Seferlerine Düzenleme
16.04.2021
A+
A-

İki haftalık kısmî kapanma kararı sonrası Ankara’da toplu taşımada da düzenlemeye gidildi. EGO otobüsleri, metro ve ANKARAY, sokağa çıkma yasağının üç saat öncesinden (saat 16.00-19.30 arası) tam kapasite ile hizmet verecek. 19.00 sonrası özel halk otobüsleri çalışmayacak. Metro ve ANKARAY ise aktarma yapacak yolcular için 19.00 sonrası son bir sefer yapacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) EGO Genel Müdürlüğü, Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu (UHK) kararı nedeniyle iki hafta uygulanacak kısmî kapanma ve sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında toplu taşıma araçlarında düzenlemeye gitti. Bu doğrultuda toplu taşıma hizmetlerinde sabah ve akşam yapılmakta olan yoğun saat uygulamasına devam edilecek.

19.00’DAN SONRA ÖHO YOK

EGO otobüsleri metro ve ANKARAY’da araç-sefer sayıları arttırılarak sokağa çıkma yasağının üç saat öncesinden başlayarak (saat 16.00-19.30 arası) tam kapasite ile hizmet verilecek. Saat 19.00’da başlayacak sokağa çıkma kısıtlamasında özel halk otobüsleri (ÖHO) ve özel toplu taşıma araçları (ÖTA) çalışmayacak. Metro ve ANKARAY da sokağa çıkma kısıtlamasında aktarma yapacak yolcuların mağdur olmaması için son bir sefer yapacak.

Buna göre son seferler; Koru İstasyonu’ndan 19.55, Törekent İstasyonu’ndan 19.30, Kızılay İstasyonu’ndan her iki yöne 20.20, Keçiören Şehitler İstasyonu’ndan 20.10, AKM İstasyonu’ndan Keçiören’e 20.30, ANKARAY’da ise AŞTİ İstasyonu’ndan 19.30, Dikimevi İstasyonu’ndan 19.30 olacak şekilde yapılacak. Metro istasyonlarına ring servisi hizmeti veren otobüs hatlarında ise metro son sefer saatlerine uygun olacak şekilde servis planlaması yapıldı.

Toplu taşımada yeni düzenleme

*

Toplu taşımada yeni düzenleme

*

Toplu taşımada yeni düzenleme

Minibüslerde %50 Kapasite Uygulanacak

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu önceki gün şehir içi toplu taşıma araçlarına ilişkin düzenlemelerle ilgili de karar aldı. Buna göre şehir içi toplu ulaşım araçlarında oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak. Minibüs, midibüslerde ayakta yolcu alınmayacak. Raylı sistem araçlarında vagon koltuk kapasitesi kadar oturarak, ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar da ayakta yolcu taşınabilecek. Karşılıklı oturma düzeni varsa bu koltuklarda yüz yüze gelinmeyecek şekilde birer koltuk boş bırakılarak çapraz olarak oturulacak. Otobüslerde fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde araç ruhsatlarında yazılı olan koltuk kapasitesi kadar oturarak ve araç ruhsatlarında yazılı olan ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 30’u kadar da ayakta yolcu taşıyabilecek.

Metro 70 kilometreden 80 kilometreye çıktı

Öte yandan EGO Genel Müdürlüğü, metrodaki sinyalizasyon sisteminde güncelleme yaptı. Son sürüm sinyalizasyon sistemi ile metro hızı saatte 70 kilometreden saatte 80 kilometreye çıktı. Hız artışı ile sefer sayılarının daha da sıkılaştırılması hedefleniyor. Güncelleme 1 ay içinde Keçiören metrosunda da devreye girecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.