Ankaralı ünlü iş insanı Rahmi Koç’un isim babası: Çankırılı İsmail Rahmi Koçhisarlı | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Ankaralı ünlü iş insanı Rahmi Koç’un isim babası: Çankırılı İsmail Rahmi Koçhisarlı

Ankaralı ünlü iş insanı Rahmi Koç’un isim babası: Çankırılı İsmail Rahmi Koçhisarlı
06.11.2021
A+
A-

2012 yılından bu yana sosyal medya mecrası facebook’da “Çankırı’nın görsel hafızası” sloganıyla yayın yapan “Tahtaköprü” sayfası Çankırı’nın dünü ve bugününe dair bilgi, belge ve fotoğraflar ile ilgi çekmeye devam ediyor.

Tahtaköprü sayfasında Metin Yılmaz ismiyle yayınlanan fotoğraf ve metinde Ankaralı ünlü iş insanı Rahmi Koç’un ismini Çankırılı İsmail Rahmi Koçhisarlı’dan aldığına yer verildi.

Paylaşılan mesajda şu ifadelere yer verildi:

Rahmi Koç’un isim babası: İsmail Rahmi Koçhisarlı

1880 Çankırı doğumlu İsmail Rahmi’nin babası Nalbantçılardan Hafız Hüseyin Efendi, annesi de Hamide hanımdır.2 Kasım 2013 tarihinde kaybettiğimiz Prof. Dr. Cem Dilçin İsmail Rahmi beyin torunuydu… Dil, edebiyat ve şiir sevgisini küçük yaşlarda ailesinden alan Cem Dilçin, eski harflerle okuma yazmayı dedesi İsmail Rahmi Koçhisarlı’dan öğrendiğini söyler. Cem Dilçin dedesi İsmail Rahmi Bey’in şiire karşıda ilgisi olduğunu ve kendisinin de aruz hocası olduğunu belirtmiştir.Taş mektepte el işi muallimliği vazifesinin yanında tarihi İplik Pazarı Camii imam hatipliği ve esnaflık da yaptığı bilinen İsmail Rahmi Koçhisarlı’yı Vehbi Koç’un babası Ankaralı Hacı Koçzade Mustafa Efendi okuttuğu için Vehbi Koç’la olan muhabbetleri de baba dostu olmalarına dayanmaktadır.Bu muhabbetten ötürü Vehbi Koç oğluna “Rahmi” ismini vermiştir.Rahmi Koç 2010 yılında yaptığı açıklamada adıyla ilgili şu ifadelere yer verir:“İsmimi rahmetli dedemin Çankırılı arkadaşı merhum İsmail Rahmi Koçhisarlı’dan aldığım doğrudur. Kendisi ben küçükken Keçiören’deki bağımıza gelir, bizi ziyaret ederdi. 1. Dünya harbinde Ankara’nın terk edilmesi emri verilince babamlar Çankırı’ya gitmişler. Zaten dostluk da burada başlamış. Ben uzun zamandır Çankırı’ya gidemedim. Birkaç kez programıma aldımsa da vakit olmadı.

Kaynak: Tahtaköprü Sayfası – Metin Yılmaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.