Yavaş: Ankara'nın 110 günlük suyu kaldı "10 metreküpe kadar su 5 TL" "15 metreküp su 9 TL" önerisi meclise geliyor | Medya Ankara
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Gök Gürültülü

Yavaş: Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı “10 metreküpe kadar su 5 TL” “15 metreküp su 9 TL” önerisi meclise geliyor

Yavaş: Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı “10 metreküpe kadar su 5 TL” “15 metreküp su 9 TL” önerisi meclise geliyor

Kurak bir kış mevsimi geçiren Türkiye’de İstanbul’un ardından Ankara’da da su sıkıntısı alarmı var. Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş barajlarda kalan suyun tasarruflu kullanılması için önlem alacaklarını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin 110 günlük suyu kaldığını duyurdu. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ankara’daki barajların doluluk oranının yüzde 20’ye düştüğüne dikkat çeken Yavaş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, yüksek tüketimi önlemek amacıyla 10 metreküp kullanımdan sonra kademeli fatura artışı olacağını belirtti.

Yavaş, sosyal yardım alanların ise 10 tona kadar, ton başına 1 lira ödeyeceğini kaydetti.

Dünyada yaşanan kuraklık ve küresel ısınmanın etkileri Türkiye’de de kendini göstermeye başladı.

    Yağışların az olması nedeniyle barajlardaki doluluk oranları alarm verirken, Ankara’daki barajlarda da doluluk oranları düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, su israfının önüne geçecek formüller üzerinde çalışırken, 11 Ocak’ta toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne “Kademeli Su Faturası” uygulamasına geçilmesine ilişkin hazırlanan Başkanlık Yazısını sunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iklimle mücadele konusunda faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen kademeli tarife, Meclis’te oylanacak.

Yavaş: Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı “10 metreküpe kadar su 1 TL” “15 metreküp su 9 TL” önerisi meclise geliyor

SOSYAL YARDIM ALAN AİLELER İÇİN METREKÜP SUYUN BİRİM FİYATI 1 TL

    Başkan Yavaş tarafından meclis gündemine taşınacak Başkanlık Yazısının kabul edilmesi halinde dar gelirli sosyal yardım alan ailelere uygulanacak su ve atık su metreküp toplam birim fiyatı 1 TL’ye düşürülecek.

     Ekonomik zorluk çeken ihtiyaç sahibi ailelerin konut aboneliklerinde kademeli tarifeye geçildiğinde 10 metreküpe kadar su kullanımında 10 TL su faturası ödenecek.

TÜKETİMİ AZALTACAK DÜZENLEME

    ASKİ Genel Müdürlüğü’ne Ankara’da kayıtlı bulunan konut tipi aboneliklerin genelinde istatistik çalışması yaptıran Başkan Yavaş, gelen bilgiler ışığında kademeli su tarifesi uygulamasının yüksek kullanımın önüne geçeceğini ve tasarruf sağlayacağını Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında anlatacak.

Yavaş: Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı “10 metreküpe kadar su 5 TL” “15 metreküp su 9 TL” önerisi meclise geliyor

    Tüketim kademe incelemesine göre;

-0-10 m³/ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı % 70,25 iken toplam tüketimin % 44,63 ünü gerçekleştirdiği,

-11-15 m³/ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı % 18,75 iken toplam tüketimin % 24,54 ünü gerçekleştirdiği,

-15 m³ ve üstü /ay tüketime sahip abonelerin abone sayısı içerisindeki oranı % 11 iken toplam tüketimin % 30,83’ünü gerçekleştirdiği belirlendi.

     Suyun tüketimindeki dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla düzenlenen mekanik faturalama işlemlerinde en az orana sahip olan 15 m³ ve üstü/ay sahip olan abonelerin toplam tüketilen suyun % 30,83’ünü tüketmiş olmasının tespiti de su kaynaklarının korunması ve tasarruf ilkesine aykırılık olarak ortaya çıktı.

KONUT ABONELERİNDE 10 METREKÜPE KADAR SUYUN BİRİM FİYATINDA DEĞİŞİM YOK

     Meclise sunulacak kademeli tarifeye göre 10 metreküpe kadar suyun birim fiyatında değişim yapılmazken, 10 metreküp üzeri kullanımda ise il merkezinde aylık su ve atık su birim ücreti toplam olarak;

-0-10 metreküp arası 5 TL,

-11-15 metreküp arası 7,5 TL,

-15 metreküp ve üzeri 9 TL olacak.

BARAJLAR ALARM VERİYOR

    Başkent Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda 2 Ocak 2021 tarihi itibarıyla toplam su miktarının 331 milyon 345 bin metreküp olduğunu açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Barajlarımızın doluluk oranı şu anda yüzde 20.91. Geçen yıla göre 13 milyon 469 bin daha az su bulunuyor. Barajlara hiç su gelmemesi durumunda 110 günlük suyumuz kaldığını söyleyebiliriz. Suyumuzun her damlası çok kıymetli. Lütfen dikkatli tüketelim” dedi.  

Yavaş: Ankara’nın 110 günlük suyu kaldı “10 metreküpe kadar su 5 TL” “15 metreküp su 9 TL” önerisi meclise geliyor

   Çamlıdere Barajı’ndan sonra 92 milyon metreküplük azami su hacmi ile Ankara’ya su temin eden 2. büyük baraj olanKurtboğazı Barajı’nda incelemelerde bulunan Öztürk, Ankara’nın çevresinde yer alan ve kentin su ihtiyacını karşılayan 7 barajın (Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Çubuk 2, Kavşakkaya ve Elmadağ Kargalı) toplam hacminin 1 milyar 584 milyon 555 bin metreküp olduğunu söyledi.

ANKARA GÜNDE 250 LİTREDEN FAZLA SU TÜKETİYOR

   Ankara’da kişi başı günlük tüketilen su miktarının kayıp kaçak su durumları da dâhil edildiğinde 250 litrenin üzerine çıktığını ifade eden Öztürk, şu bilgileri verdi:

“Küresel su krizinden ne yazık ki Başkentimiz de payına düşeni alıyor. Bu yıl çok kurak ve yağışsız bir yıl geçiriyoruz. Üzerine pandemi şartları da eklenince hijyen hassasiyeti ve artan su ihtiyacına bağlı olarak barajlar alarm veriyor. Bu yıl kişi başı su tüketim oranları pandemi nedeniyle daha da yüksek. Hijyen kurallarına mutlaka dikkat edelim ama suyumuzu her zamankinden daha tasarruflu kullanmaya da özen göstermek zorundayız.”

Bir önceki yazımız olan DEVA PARTİSİ ÇANKAYA İLÇE YÖNETİMİNİ KURDU başlıklı makalemizde DEVA PARTİSİ ÇANKAYA İLÇE YÖNETİMİNİ KURDU hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.