Balon Balığı Avlayana Devlet Para Verecek | Ankara Haber | Medya Ankara

Balon Balığı Avlayana Devlet Para Verecek

Balon Balığı Avlayana Devlet Para Verecek

Balon Balığı Avlayana Devlet Para Verecek

Akdeniz ve Ege‘de görülen, istilacı tür olan balon balığını avlayanlara ücret ödenmesine ilişkin karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla resmi gazete’de yayımlandı.

İstilacı balık türlerinden Balon Balığının Lagocephalus Sceleratus türünden 500 bin taneye kadar avlayanlara tanesi 5 lira ödeme yapılacak. Diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 lira ücret ödemesi yapılacak. Avlanan balıklar sayesinde balon balığı varlığı azaltılırken balıkların ekonomiye kazandırılması da sağlanacak.

Ödemeler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021, 2022, 2023 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacak.

5 MİLYON LİRA ÖDEME YAPILACAK
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yazılı açıklamasında, sucul istilacı ve yabancı türlerle mücadele kapsamında balon balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin bilgi verdi.

Geçen yıl sucul biyolojik çeşitliliğin korunması, deniz kaynaklarının sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla istilacı balon balıklarından benekli balon balığı türünü avlayan küçük ölçekli balıkçıların desteklendiğini anımsatan Pakdemirli, bu kapsamda 46 bin 192 adet balon balığının bertarafının sağlandığını aktardı.

Pakdemirli, geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının ülkede bulunan irili ufaklı 8 balon balığı türünü içerecek şekilde ve 2023 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere genişletildiğine dikkati çekerek, “Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Karar’ın Cumhurbaşkanı’mız tarafından imzalandığını ve Resmi Gazete’de yayımlandığını belirterek, hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.


ÖDEMELER ZİRAAT BANKASI’NDAN
Avcılığı yapan ve paraya hak kazanan balıkçılar paralarını Ziraat Bankası’ndan alacak. Destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra, temlik ve benzeri işlemler gerçekleştirilemeyecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.