Bayram Tatilini Ankara'da geçirecekler için gezilecek yerler | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Bayram Tatilini Ankara’da geçirecekler için gezilecek yerler

Bayram Tatilini Ankara’da geçirecekler için gezilecek yerler
14.07.2021
A+
A-

9 Günlük Kurban Bayramı tatilinin Ankara’da geçirecekler için Ankara ve çevre ilçelerinde gezilmesi ve görülmesi gereken 10 tane bölgeyi sizler için derledik. Sıcak havalardan bunalan, dinlenmek ve şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyen Ankaralılar, Başkentin dış ilçelerinde bulunan bölgeler Şehir merkezine 1-2 saatlik uzaklıkta, mavi ve yeşilin kent ormanlarına karıştığı bu eşsiz görseli tüm Ankaralıların görmesi gerekiyor. Kentin yoğun temposundan uzaklaşarak tatil yapmak isteyenler şehir merkezine ortalama 1-2 saat uzaklıkta mavi ile yeşilin buluştuğu göletler ve kamp-karavan tatili yapılabilecek ormanlık alanlar bulunuyor. Hem ekonomik hem de doğa ile iç içe tatil yapmak isteyen kentliler için Ankara’nın gezilecek yerleri

ÇUBUK KARAGÖL MİLLİ PARKI KAMP ALANI 

Çubuk Karagöl Milli Parkı Kamp Alanı, Çubuk ilçe merkezine 30, Ankara merkeze ise 70 kilometre uzaklıkta. Kamp alanı çevresindeki vadiler ve ormanlarla kaplı eşsiz doğasıyla fotoğraf ve doğa tutkunlarının görmesi gereken başlıca yerlerdendir. Günübirlik gezilerin yanı sıra çevresindeki ormanlık alanlarda kamp yapma imkânı da sunan tabiat parkı, temiz havası ve doğasıyla şehrin gürültü ve stresinden uzaklaşmak isteyenlerce tercih ediliyor. Karagöl, çam, meşe, dağ kavağı ve ıhlamur ağaçları arasında yer alıyor.

BEYNAM ATATÜRK ORMANLARI KAMP ALANI 

Ankara şehir merkezine en yakın bölgelerden biri olan Balâ’daki Beynam Atatürk Ormanları Kamp Alanı, şehir merkezine yaklaşık 44 kilometre uzaklıkta. Bu kamp alanını daha çok günübirlikçiler ve kampçılar tercih ediyor. Bu bölge de Atatürk’ün Ankara’ya gelmeden önce kaldığı Beynam Atatürk ve Kültür Evi’de ziyaret edilebilir. Ayrıca Beynam Atatürk Ormanı 419 çesit bitkisi ile görenleri hayran bırakıyor.

SORGUN GÖLETİ TABİAT PARKI KAMP ALANI 

Güdül ilçesi sınırları içinde bulunan ‘Sorgun Göleti Tabiat Parkı Kamp Alanı’ özellikle Ankara ve yakın çevresinden kamp kurmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Ankara şehir merkezine yaklaşık 105 kilometre mesafede. Mavi ile yeşilin buluştuğu Sorgun Göleti’nin yanı sıra, gölün hemen yanı başındaki Sorgun Yaylası’nın geniş çayırlarının etrafını saran sarıçam ormanlarının oluşturduğu muhteşem görüntü, doğa yürüyüşçülerinin, çadırlı ya da karavanlı kampçıların ve fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı olmakta.

BEYPAZARI EĞRİOVA TABİAT PARKI KAMP ALANI 

Beypazarı sınırlarında bulunan Eğriova Tabiat Parkı kamp alanı 30 hektarlık alanda çadır kampı ve karavan kampı deneyimi yaşamak isteyenlerinin görmesi gerekiyor. Ankara şehir merkezine 135 kilometre uzaklıkta bulunan Eğriova Tabiat Parkı’nda, bisiklet turu, koşu, doğa fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü, manzara seyir ve sportif aktivitelerin yapılabileceği alanlar bulunuyor. Bölgede bungalov ev ve tarzına yakın konaklama olanakları bulunmadığından dolayı çadır kampı ve karavan kampı tek seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

AY KAYASI MESİRE ALANI 

Çubuk ilçesine bağlı Ay Kayası mesire alanı, Ankara merkeze 83 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ankara merkeze en yakın Karadeniz iklimi hissedilebilecek nokta olan Ay Kayası mesire alanında yer alan orman, kayalık ve akarsularının yanı sıra aracınız ile girerek kamp kurabileceğiniz düzlükler yer alıyor. Özellikle yağmurlu havalarda gidilmesi tavsiye edilmeyen Ay kayası, zorlu hava şartlarında bölgeye gelecek olanların problemler ile karşılaşabileceği bilinmesi gerekiyor.

IŞIK DAĞI KARAGÖL JEOSİTİ 

Kızılcahamam’daki Işık Dağı Karagöl Jeositi ise kent merkezine 112 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ankara’nın ikinci büyük tepesi olarak bilinen Işık Dağı ve çam ormanlarıyla kaplı Karagöl’ün oluşturduğu eşsiz manzarasıyla doğa tutkunlarını ağırlıyor. Karagöl çevresinde bulunan ormanlarda birçok tavşan ve kuş türü bulunuyor. Karagöl Jeositi civarında çadır kurulabiliyor veya yaylalara yürüyüşler yapılabiliyor.

ALİCİN KÜLTÜREL JEOSİTİ VE ALİCİN DERESİ 


Ankara’ya 90 kilometre uzaklıkta, Kızılcahamam ilçe sınırlarında bulunan Alicin deresinin yanı başındaki Alicin Kültürel Jeositi, dik bir yamaç üzerine yapılmasıyla akıllara Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı getiriyor. Jeositin içinde, ancak profesyonel dağcıların tırmanacağı özellikte bulunan kale ve çevresinin görülmeye değer bir fizik yapısı, Vadi tabanında Soğulcuönü çeşmisi ile sakin bir ortam oluşturan Alicin deresi kamp ve piknik alanı olarak kullanılabiliyor.

ÇAMKORU TABİAT PARKI 

Çamlıdere’deki Çamkoru Tabiat Parkı, Ankara’ya 110 kilometre uzaklıkta bulunan İçerisinde Çamkoru Göleti’ni barındıran tabiat parkının içerisinde bol miktarda sarıçam ve karaçam ormanları bulunmakta. Bölge özellikle yaz aylarında pek çok ziyaretçi tarafından tercih ediliyor. Yaklaşık 215 hektar büyüklüğündeki alanda doğa yürüyüşleri, piknik ya da kamp yapmam imkanı sağlıyor.

KURTBOĞAZI BARAJI MESİRE ALANI 

Ankara merkezine 60 kilometre mesafede Kazan ilçesine bağlı Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı’nda günübirlik bir etkinlik arayanlar için seyir terasları, kamelyalar gibi imkânlar bulunuyor. Orman ile çevrili olması nedeniyle yaz günlerinde ziyaret edenler ağaçların gölgesinde, sıcaktan bunalmadan havanın tadını çıkartabiliyor. Özellikle turna, sazan ve levrek cinsi balıkların bolca bulunduğu gölde amatör ve sportif balıkçılık yapılabiliyor.

ALUÇDAĞI MİLLİ PARKI 

Ankara merkeze 105 kilometre uzaklıkta Çamlıdere ilçe sınırları içinde bulunan Aluçdağı Milli Parkı; günübirlik mesire alanı veya kamp alanı olarak kullanılabiliyor. Park alanı içerisinde, 17 farklı trekking parkurunun yanı sıra, bisiklet ve ATV gibi aktivitelerin yapılabileceği alanlar da bulunuyor. Fosil statüsünde olan ağaçlık alanların yer aldığı tabiat parkının içinde uygun görülen her alanda kamp yapılabiliyor. Kampçılar, genellikle voleybol sahası, oyun parkı, masa ve çeşmelerin de bulunduğu üst kısmı tercih ediyor. Mangal yakmak ise yasak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.