CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya'nın Açıklamalarına Şehit Ailelerinden Sert Tepki | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın Açıklamalarına Şehit Ailelerinden Sert Tepki

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın Açıklamalarına Şehit Ailelerinden Sert Tepki
30.09.2021
A+
A-

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Mezopotamya ajansına verdiği röportajda terör örgütü PKK’ya moral verici ifadeler kullanmasına, Kırşehir Şehit Ailelerinden sert tepki geldi.

Röportajda HDP’ye destek veren Yıldırım Kaya, teröristler hakkında güzellemelerde bulunurken, “Kerpiç evlere, gecekondu evlere asker cenazeleri geliyor. Dağa çıkmış Kürt gençlerinin cenazesi gelemeyebiliyor. Cenazelerine ağıt yakamayan anneler var.” ifadelerine yer verdi.

Kırşehir Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan, Konuya ilişkin Medya Ankara Koordinatörü Erdem Yeşer’e yaptığı açıklamada; “Sayın Yıldırım Kaya, Milletin vekilidir biz Milletin Aslıyız. … Asıllar, yıllarca namerdin elini vatanın sinesine sürdürmemek için kara toprağa düşerken, Aziz milletin vekili, “Kokuşmuş bir dil kullanarak, hainler sürüsünün sözcülüğüne mi soyundu…” ifadelerini kullandı.

Kılıçaslan, “Sayın vekil, senin “asker cenazesi” olarak tanımladığın “Aziz Şehitlerimiz” i bir kez olsun ziyaret ettin mi?” ifadeleri ile Yıldırım Kaya’yı eleştirirken, Kaya’nın ittifak uğruna PKK’lılara moral ve motivasyon verdiğini sözlerine ekledi.

Kırşehir Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mutlu Kılıçaslan’ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

HAYIRDIR SAYIN VEKİL, BU KİRLİ AÇIKLAMAYI HANGİ ÇİRKİN ORTAKLIĞA SIĞINARAK YAPTIN

Biz Milletin Aslıyız sen Vekilisin… Asıllar yıllarca namerdin elini vatanın sinesine sürdürmemek için kara toprağa düşerken, Aziz milletin vekili, “Kokuşmuş bir dil kullanarak, hainler sürüsünün sözcülüğüne mi soyundu…

Bu topraklar Anadolu’nun bağrıdır, bu bağrın en derin yarası da vatan uğruna şehit olmuş 193 gencecik vatan evladıdır.

Sayın vekil, senin “asker cenazesi” olarak tanımladığın “Aziz Şehitlerimiz” i bir kez olsun ziyaret ettin mi?

Düşünceleri nedir sordun mu? Onlarla bir olmak yerine, onların katilleri, eli kanlı terör örgütüne destek mahiyetinde, moral ve motivasyon verici açıklamalar yaptın.

Sen tekrar seçilmek adına kiminle ittifak yolu arıyorsan ara, kimin hangi kirli planına ortak olacaksan ol, kimin sesi, borazanı olacaksan ol sayın vekil… Biz bu aziz vatanın tek karış toprağına göz diken kim olursa olsun, kim bu güruha destek verirse versin siyasi parti ayrımı yapmaksızın şehitlerimize düşmanlık etmiş olarak kabul ediyoruz.

Bize yapılan bu düşmanlığı lanetliyoruz..

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Mezopotamya ajansına verdiği röportajda ne söyledi;

Dağdakiler Kürt çocukları ve bunlar aynı zamanda HDP tabanını oluşturan insanlardır. Cenazeleri ortada olmayan, 17 bin faili meçhul insan var. İnsanlar bu savaş gerçeğini hala yaşıyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?

Tabii ki insanların ölüleri üzerinden siyaset yapma dönemini kapatmamız lazım. Kerpiç evlere, gecekondu evlere asker cenazeleri geliyor. Dağa çıkmış Kürt gençlerinin cenazesi gelemeyebiliyor. Cenazelerine ağıt yakamayan anneler var. Cumartesi Anneleri ile Diyarbakır’da HDP önünde oturan anneler çocuklarını arıyor. Yapılması gereken şu; silahlar toprağa gömülecek, demokrasiyi inşa edeceğiz. Silahların gölgesinde demokrasi inşa etmek mümkün değil. Bir dönem Mehmet Ağar da ‘dağdan ovaya indirmek gerekir’ dedi. Bu söylem söylendikten sonra üstüne çullandılar. Aslında yılardır tüm siyaset şunu görüyor; zorla, baskıyla, insana öldürmekle, insan ölümünü anlatmakla bu sorunun çözülemeyeceğini anlatmak lazım. Hiç bir eve ateş düşmemesi lazım. Ateş düşen ev o annenin yüreğini dağlıyor. Özellikle burada PKK’ye de büyük iş düşüyor, silahlar toplanacak. Daha önce birçok kez bu tartışmalar gündeme taşındı. Kan ve gözyaşıyla bu ülkeye demokrasi gelmiyor. Kan ve gözyaşına son vermenin yolu, silahları toprağa gömeceğiz ve birlikte ne yaparsak eşit koşullarda beraber yaşayabiliriz diyeceğiz. Eğer birlikte yaşamaktan yanaysak, herkesin varlığını kabul edeceğiz. Herkes eşit koşullarda sandalyesinde oturacak, orada bulunacak. Savaş değil barış denilecek. Bunun içinde ilk adımı atması gereken TBMM, kendi bünyesinde konuşur ve HDP’yi de muhatap alarak konuşulur. Bu sorunu inkar ederek sorun çözülmez. Yurt sorunu dile getiriyor öğrenciler, ‘siz Gezi’cisiniz öyle bir sorun yok’ diyor. Hayır var. Kürt varsa Kürt sorunu da vardır. Bu sorunun üstünü yok diyerek örtemeyiz. İnkarcı bir politika bu ülkenin önünü açmaz. İnkar ederek değil, demokrasi yoluyla sorunları çözeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.