Deneyimden Üretime KAVİYER - Medya Ankara - Ankara Haber Portalı

Deneyimden Üretime KAVİYER

Deneyimden Üretime KAVİYER
20.10.2020
A+
A-

Deneyimden Üretime KAVİYER. Ankara Kalkınma Ajansı’nın Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında 2020 yılında desteklemeye değer gördüğü “Deneyimden Üretime Kaviyer”, yetkinlik ve deneyimlerin toplumsal kalkınma için geri kazanılması projesidir.

Deneyimden Üretime KAVİYER

Proje Liderliğini üretkeniz Biz Kooperatifi gerçekleştirmekte, projenin ortakları arasında ise TBD (Türkiye Bilişim Derneği) ve TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Boy İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) yer almaktadır. 18 ay sürecek projenin amacı, yaşamında başarılı işler yapmakla birlikte çeşitli nedenlerle ekonomik yaşamın dışında kalan yetkin bireyleri toplum ve üretim için geri kazanmaktır.

Teknolojide yaşanan yenilikler hem dünyayı hem de iş yapış şekillerini hızla değiştirmektedir. Ömürlerin uzamasıyla birlikte, pek çok birey yaşamı boyunca iki ya da daha çok meslek edinmekte, ortalama 40 yaşında işsizlikle tanışmaktadır. Türkiye’de 2019 yılında yüksek öğretim mezunu kadınların %70,6’sı çalışırken, 2020’de bu oran %65,3’e düşmüştür. Peki yetkin bireyler neden işsiz kalmaktadır?

  • Teknolojik değişimlerin istihdamı daraltması (Örneğin finans sektöründe ATM ve Mobil Bankacılık, şube ve çalışanların sayısını önemli ölçüde azaltmıştır),
  • Teknolojik   değişimlere  uyumlanamamak (Bilişim   okur-yazarlığı  yaş   arttıkça azalmaktadır.),
  • İş verenin gençleri tercih etmesi (Örneğin Türkiye’de bilişim firmalarının yaş ortalaması 29’dur.)
  • Kendisinin ya da birinci derece yakınlarının sağlık sorunlarının tam zamanlı çalışmayı engellemesi,
  • Eski işinde yaşadığı tükenmişlikduygusu.

Oysa bu bireylerin bilgi birikimi ve deneyimi pek ço kişive küçük işletme için altın değerindedir.Küçük işletmeler eksikliğini hissettiği bilgi ve deneyime makul bedellerle erişmekte güçlük yaşamaktadır. Deneyim desteği alan KOBI’lerin cirolarında, pazar paylarında ve ihracatlarında artış gözlenmektedir.

Deneyimden Üretime KAVİYER
Deneyimden Üretime KAVİYER

“Deneyimden Üretime Kaviyer” projesi yetkin bireylerin deneyimlerini, kalkınmamız için geri kazanmayı hedeflemektedir.Projeyi tanıtımı 20 Ekim 2020 Salı günü, sanal ortamda gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu programda Proje Koordinatörü Suna Öztop, Üretkeniz.biz kurucu Başkanı Melek Bar Elmas, Proje Ortakları olarak; TOSYÖV’ü temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Nezih Kuleryin, TBD Başkanı Rahmi Aktepe konuşmacı olarak yer alarak, projeye ilişkin açıklamalarda bulunmuşladır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.