Esnafa Verilen Hibe Desteği İçin Başvurular Nereden Yapılacak? | Ankara Haber | Medya Ankara

Esnafa Verilen Hibe Desteği İçin Başvurular Nereden Yapılacak?

Esnafa Verilen Hibe Desteği İçin Başvurular Nereden Yapılacak?

Esnafa Verilen Hibe Desteği İçin Başvurular Nereden Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın esnaf için açıkladığı 3’er bin ve 5’er bin TL’lik hibe desteği sonrası başvuruların nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Desteğe ilişkin detayların önümüzdeki günlerde açıklanması beklenirken, başvurular gelir kaybı ve kira destek başvuruları gibi e-Devlet üzerinden yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından esnafa bir dizi müjde açıkladı. Bu kapsamda 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık hibe desteği sağlanacak. Her iki gruba ayrı ayrı 3’er bin ve 5’er bin lira hibe desteği verilecek.

5 BİN TL HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?
Esnaf ve sanatkarlara yönelik destek paketinde birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

3 BİN TL HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?
İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor. Bu gruba daha önceki desteklerden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da dahil. 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan vatandaşlara bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı hibe desteklerinin başvuru sayfası araştırılıyor. Daha önceki başvuruda olduğu gibi destek başvurularının  elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılması bekleniyor. Başvurular e-devlet sayfasından gerçekleştirilebiliyor. Şartlarla ilgili kesin bilginin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.