Kahramanlık Kanında Platformu yüzlerce insana Umut oldu... | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Kahramanlık Kanında Platformu yüzlerce insana Umut oldu…

Kahramanlık Kanında Platformu yüzlerce insana Umut oldu…

Gazi üniversitesi tıp fakültesi öğrencilerinin oluşturmuş olduğu kahramanlık kanında platformu yüzlerce insana Umut oldu. Medya Ankara ekibi olarak, Ankara’da gönüllü faaliyet gösteren Rümeysa Alptekin, Elvin Buse Karakaya ve Azra Bulut’la kan bağışının önemini, kan bağışı hakkında yanlış bilinenleri ve neden kan bağışında bulunmamız gerektiğini konuştuk…

KAHRAMANLIK KANINDA PLATFORMU NEDİR?

Gönüllülerden Rümeysa Alptekin “Kahramanlık Kanında, Ankara genelindeki kan ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışılan bir sosyal proje. Hasta yakınlarından gelen kan duyurularını tespit edip Twitter Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan ayrıca da WhatsApp üzerinden gönüllü 400’e yakın kan bağışçısına duyurularak uygun kanı bulmaya yardımcı olan bağışçı sistemidir.
Buradaki amacımız kan duyurularını olabildiğince yaymak ve hasta yakınları ile donörler arasında bir iletişim kurmak aynı zamanda kan ihtiyaçlarının en hızlı şekilde giderilmesini sağlamaktır.” ifadeleriyle açıkladı.

KAHRAMANLIK KANINDA PLATFORMU NASIL OLUŞTURULDU?

Kahramanlık Kanında platformunun 4 yıl önce Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Aktif Hekimler (GÜTSAH) olarak kurulan kulübün çatısı altında faliyet gösterdiğini ifade eden Rümeysa Alptekin, “Kahramanlık Kanında grubumuzun tek hedefi kan ihtiyaçlarını paylaşmak ve hastalara yardımcı olmak” dedi.

VERİLEN KANLAR YETERLİ OLUYOR MU?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Elvin Buse Karakaya ise “Herkes verilen kanların yeterli olduğunu düşünüyor ama günlük o kadar kan ihtiyacı var. Kan ihtiyaçları giderilemiyor. İhtiyaç olan kanların günlük giderilmesi lazım. İhtiyaçların günlük ve acilen giderilmediğinden dolayı bağışçılara ihtiyaç duyuluyor” diye konuştu.

“BENİM KAN GRUBUNDAN ÇOK VAR BEN KAN VERMESEM DE OLUR”

Kahramanlık Kanında Platformunda gönüllü Azra Bulut da “Benim kan grubumdan çok var herkes de bulunuyor ben vermesem de olur düşüncesi çok yanlış bir düşünce. Bir ülkede örneğin A Rh + çok insan varsa o kadar çok da A Rh + gruba ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. Aslında bu da demek oluyor ki A Rh negatife çok az ihtiyaç olduğu ve kişi sayısı az doğal olarak hasta sayısı da bağışçı sayısı da az olmuş oluyor” şeklinde açıkladı.

KANLARIN SAKLANMA SÜRESİ VAR MI?


Elvan Buse Karakaya bağışlanan kanların uzun süre saklanmasının mümkün olmadığını ifade ederek “kanlar uzun süre saklanmıyor Bu yüzden de ihtiyaçların anında giderilmesi gerekiyor kanlarda uzun süre beklediğinde bozulma çökme ve benzeri gibi durumlar oluyor bir süre sonra kullanılmaz hale geliyor bu yüzden ihtiyaçlarına giderilmesi için sık sık bağışçılara ihtiyaç duyuluyor.”

HAFTADA KAÇ KİŞİYE SES OLUYORSUNUZ ?

Grubun en eski üyelerinden olan Rümeysa Alptekin “Bize haftada gelen kan duyuru sayısı minimum 40 oluyor. Bizim bu duyuruları teyit edip hasta yakını ile iletişime geçmemiz gerekiyor. Biz iletişime geçene kadar bazen kan ihtiyacı giderilmiş oluyor bazı hastaların kan ihtiyacı da aylarca giderilmemiş oluyor. Biz bunları hasta yakınları ile iletişime geçip güncelliğini teyit ettikten sonra paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAN VER HAYAT KURTAR

Azra Bulut “Bir insan vücudunda 5-6 litre kan vardır fakat siz bunu çok çabuk yenileyebiliyorsunuz. Kan hücresi vücutta en hızlı yenilenebilen hücredir. Bu sebeple size herhangi bir zararı olmamakla birlikte belki bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz” dedi.

KAHRAMANLIK KANINDA EKİBİNE NASIL ULAŞABİLİRİM?

Kahramanlık Kanında üyeleri “Kan bağışında bulunmak isteyenler veya kan ihtiyacı olanlar sosyal medya hesaplarımızdan ya da 0551 939 09 84 numaralı telefondan bize ulaşabilirler” ifadesini kullandı.


Kahramanlık Kanında Ekibi İrtibat
Telefon ve WhatsApp : 0551 939 09 84
Twitter : @KhrmnlkKaninda
İnstagram: @kahramanlik.kaninda
Facebook: @khrmnlkkaninda
Tüm irtibat bilgileri için TIKLAYINIZ

Her gün binlerce insanın ihtiyaç duyduğu kan bağışıyla sizde tek başınıza 3 insana can olabilirsiniz...

Medya Ankara / Elif Nur Gümüş-Harun Demirel

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.