kütahya'da istihdam zirvesi gerçekleştirildi | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

kütahya’da istihdam zirvesi gerçekleştirildi

kütahya’da istihdam zirvesi gerçekleştirildi
18.10.2021
A+
A-

GIDABİRDER yaklaşık 8 yıllık bir süreçte Gıda Mühendisleri Platformu olarak mesleki ve sektörel gelişime destek sağlamak adına gayri resmi bir platform olarak faaliyetlerine devam ederken 2021 Temmuz ayında Kurucu Dernek Başkanımız Eyüp Cihan’ın önderliğinde gıda mühendislerinin bir araya gelmesiyle Ankara’da kuruldu. Güçlü Gıda Mühendisi Güçlü Sektör Güçlü Türkiye sloganıyla çıktığımız yolda şuan aktif olarak 41 ilde temsilciliği bulunan GIDABİRDER yıl sonuna kadar 81 ilde temsilciliğe ulaşarak kapsayıcı bir mesleki dernek olmayı hedeflemektedir.

Derneğin amacı;

 Güçlü gıda mühendisi, güçlü gıda sektörü, güçlü Türkiye ilkesiyle Gıda Mühendislerine ve sektöre öncülük etmek, Ankara’daki oluşumunu tamamlayarak Türkiye’nin tamamına ulaşıp Meslek Birliği sağlamak adına sürekli projeler ve eğitimlerle sektörün analizini yaparak, istihdamı arttırarak ülke ekonomimize doğrudan katkı sağlamaktır. Sektörümüzle ilgili en çok merak edilenler.

 Gıda Mühendisi Kimdir?

Gıda mühendisi; gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar olan tüm süreçlerde sağlığa uygun, güvenli ve kaliteli gıda üretilmesi, gıda üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, gıda maddelerinin ambalajlanması ve depolanması, üretilen gıdaların kalite kontrollerinin yapılması, gıda alanında araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi konularında görev ve sorumluluklar alan kişidir. Gıdabirder Amaçları Gıdabirder, meslek mensuplarının haklarını korumak, gıda mühendisliği mesleğini tanıtmak, meslek alanını ilgilendiren konularda toplumu bilgilendirmek, meslek alanındaki gelişmeleri izlemek ve yaymak, sektörü ve toplumu doğru şekilde yönlendirmek, gıda politikalarının oluşturulmasında söz sahibi olmak, mesleğe yönelik eğitimler düzenlemek, mesleğin gelişimine katkıda bulunacak her türlü etkinliği düzenlemek ve desteklemek, her türlü bilimsel ve mesleki yayınlar yapmak gibi amaçlara yönelik olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

DÜNYA GIDA GÜNÜ

FAO tarafından 2021 yılının teması olarak  ‘eylemlerimiz geleceğimizdir’’ sloganı belirlenmiştir. Bizlerde GIDABİRDER olarak Bu anlamda yaptığımız ve yapacaklarımız geleceğimizi belirleyecektir anlayışıyla istihdam projemizi hazırladık. Geleceğimiz, gıda güvenliğinin bir parçası olan meslektaşlarımızın yetkin bir gıda mühendisi olmasından da geçmektedir.

Derneğimizin amaçlarından bir tanesi de meslektaşlarımızın nitelikli gıda mühendisi olmaları için, önce kişisel, sonra da mesleki gelişimlerini güçlendirerek ülke kalkınmasında görev alacak GÜÇLÜ GIDA MÜHENDİSİ olmalarına katkı sağlamaktır.

Bir işletmenin ülke içinde ve dışında çalışma yapmak istediğinde uyması gereken evrensel kurallar vardır. Bu bağlamda, büyümeye doğrudan veya dolaylı bir şekilde katkıda bulunan politik, örgütsel, çevresel, entellektüel, kültürel, kalite odaklı, beşeri ve sosyal faktörler birer evrensel kural olarak kabul edilmektedir.

Evrensel kalkınmanın gerçekleşebilmesinin fiziki sermayeye bağlı olduğu şeklindeki anlayışlardan dolayı az gelişmiş ekonomilerin önemli bir kısmı beşeri sermayeyi dışarda bırakarak yatırımlarını fiziki sermayeye çevirmektedirler ve nitelikli insan gücüne gereken önemi vermemektedirler.

Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkeleri yakalayabilmeleri, bilgi ve bilginin ürünü olan ileri teknolojiyi üretebilecek ve kullanabilecek insan gücünü yetiştirmelerine bağlıdır. Bu amaçla hızlı, yoğun ve ülke ihtiyaçlarına cevap verebilecek etkin bir eğitim faaliyetinin uygulanması kaçınılmazgörünmektedir. GIDABİRDER olarak gıda mühendislerinin gelişimini sağlayabilmek için hem örgün hem de saha eğitimlerimizle sürekli desteklemekteyiz. Temel hedeflerimiz arasında mesleki bilginin yanı sıra geniş vizyona sahip ülke kalkınmasın da rol oynayabilecek gıda mühendisleri yetiştirmek için üniversiteler de temsilcilikler de açmaktayız.

Birçok işletme sahibi ürün kalitesinde ve ARGE çalışmalarında sorun yaşamamasına rağmen bu evrensel kuralları uygulama kısmında sorunlarla karşılaşarak, iş sürecini gereğinden fazla uzatmakta ve hedeflerinden vazgeçmektedir. Bu nedenle, yeterli kalifiye personele sahip olamayan az gelişmiş ve gelişmekte olan işletmelerin bulunduğu ülkeler, yeterli fiziki sermayeleri olsa bile tüketici olmaya mahkumdurlar.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasını gerçekleştirebilmesi, öncelikle beşeri sermayelerini geliştirmelerine bağlıdır. Türkiye’de nitelikli insan gücü kalitesi artırılamadığı sürece AR-GE faaliyetlerine kaynak ayrılmasının da bir anlamı olmayacaktır. Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin, iç ve dış pazarda kalitesini artırılabilmesi için kaynak ayrılacak öncelikli alanı nitelikli insan gücüne yatırım olmalıdır.

Sözlerime son verirken, bir daha vurgulamam gerekirse,

İstihdam projesi kapsamında 2022 ilk çeyreğine kadar yetkin hale gelmiş gıda mühendisi meslektaşlarımızın birçoğu yakın gelecekte iş insanı olarak iş dünyasındaki yerini alarak, bugün 1500 kişi diyerek başlattığımız bu projemizi on binlere ulaştıracaktır.

Öncelikle istihdam projemize destek sağlayan firmalarımıza ve Kıymetli vakitlerinizden ayırıp, zirvemize katılım gösteren siz değerli misafirlerimize teşekkür eder, dünya gıda gününüzü tekrardan kutlarım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.