Kuzu bahane, yarenlik şahane... | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri

Kuzu bahane, yarenlik şahane…

Kuzu bahane, yarenlik şahane…
06.07.2021
A+
A-

Nisan ayındaki Genel Kurulda Ankara’da yaşayan ve temsil kitlesi olan 500.000 Yârenin sesi ve nefesi olmak üzere yetki verilen, Ankara Çankırılılar Derneği Yönetim Kurulu ve sorumluluk paylaşımı anlamında oluşturulan Kurul Başkanlıklarının tanışma ve kaynaşma programları çerçevesinde; Derneğin Genel Sekreteri İbrahim Altınok’un daveti üzerine Orta İlçesi Kalfat Köyünde “Kuzu Bahane, Yârenlik Şahane” isimli program gerçekleştirildi.

Programa Dernek Başkanı Aydın Öksüz, Başkanvekili Hasan Kaya, Derneğin Onursal üyeleri Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Yazıcı, Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan, Adalet Bakanlığı Daire Başkanı Şükrü Saracoğlu, Emekli bürokrat Ali Altınok, İstişare Kurulu Başkanı Ali Çapçı, Genel Sekreter İbrahim Altınok, YK ve Kurul üyeleri Mesut Demirdaş, Songül Uzunharman, Yaşar Göktaş, Kadir Karaca, Murat Aydogdu, Mustafa Güneytepe, Murat Demirdaş, Nurettin Cilalı, Hüseyin Ayhan, Satılmış Kovancı, Sami Kamiloğlu katılım sağladı.

“AKIL İŞİ DEĞİL GÖNÜL İŞİ”

Öğle namazı beşyüzyıldan fazla tarihi olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş Hatipler camiinde eda edildikten sonra başlanan program Kalfat Köyü Yâren evinde devam etti. Sultan Alparslan dan Emir Karatekine, Astarlızade Mehmed Hilmi Efendiden, Piri sani Mustafa Çerkeşiye , Kurtuluş Savaşı şehitlerinden, 15 Temmuz şehitlerine kadar bu topraklara kanıyla ve canıyla hizmet etmiş bütün geçmişin Ervahi için okunan Aşrı Şerifi takiben, Başkanvekili Hasan Kaya tarafından yapılan girizgah sunumda; akıl işi değil gönül işi olan STK larda fedakarlık, digerkâmlık, paylaşım gibi Ruha hitap eden özelliklerin kültürümüzün de can damarı olduğu, bir insan yetiştirme modeli olan Ahi-Yâren Kültürünün dünyadaki bütün problemleri çözecek bir işlevinin olduğu, Türkler için birlik ve beraberliğin nükleer silahtan etkili olduğu, Ecdadımızın başarı seviyesinin muhakkak tekrar yakalanacağı ve Türk adaletinin dünyada yeniden hakim olacağı, fitne ve fesatın adam öldürmekten beter olduğu, Yârenlerin Ülkemizin hizmetkârı olmasına ragmen, karar alıcı mekanizmalarda kendilerine yeterince yer verilmediği vurgulandı.

DERNEĞİN STRATEJİLERİ ENİNE BOYUNA DEĞERLENDİRİDLİ

Dernek Başkanı Sn. Aydın Öksüz’ün açılış konuşması ile programa devam edildi. Öksüz konuşmasında Ankara’daki Çankırılıların hayata dair Bakış açılarının dünü bugünü ve yarınını, Derneğin misyon, vizyon ve stratejilerini enine boyuna değerlendirerek, STK ve lobicilik faaliyetlerinin kişisel fedakarlığa dayalı zor işler olduğunu, ancak milletin değerleri ile bütünleşerek yapıldığında hayata lezzet ve başarı kattığını söyledi. Bunu takiben siyaset sosyolojisi uzmanı Sn. Prof. Dr. Erdinç Yazıcı’nın, konferans niteliğinde katılımcıların adeta soluksuz takip ettiği sunumu ve tecrübe paylaşımları ile program nitelik açısından keyifli bir şekilde sona erdi.

TÜRK YARENLERİNE TEŞEKKÜR ETTTİ

Bunun yanında özellikle katılımı, programdaki nitelikli sunumları ve sohbeti ile dikkat çeken Sn. Prof. Dr. Erdinç Yazıcı başta, Sn. Faik Özcan ve Sn. Şükrü Saraçoğlu Başkanlara, Kalfat halkına, emeği geçen dernek mensuplarına, vesile olan Genel Sekreter İbrahim Altınok’a Sosyal işler Kurul Başkanı Mustafa Güneytepe’ye , Samimiyet ve samimi niyet ile sıratı müstakim yolda yürüyen tüm Yârenlere teşekkür edilerek bir dahaki programda buluşma niyeti ile program sonlandırıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.