Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 19'da bıraktı | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri

Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 19’da bıraktı

Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 19’da bıraktı

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19’da sabit bıraktı. TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. TCMB bir sonraki toplantısı 12 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

MERKEZ FAİZ KARARINI DEĞİŞTİRMEDİ


Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu beklenen faiz kararını saat 14:00’te açıkladı. Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Uzmanlar, enflasyondaki yükseliş eğilimine dikkati çekerek, TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmeyerek sıkı ve temkinli duruşuna devam etmesini bekleniyordu.

Toplantı sonunda açıklanan “Küresel ekonomide toparlanma sürecine destek” açıklaması dikkat çekti


Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomiler kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilemektedir. Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Para Politikası Kurulu: Kararlar şeffaf, ve veri odaklı alınmaya devam edilecek

Para Politikası Kurulu kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 15,64, 12 ay sonrası için yüzde 12,62 ve 24 ay sonrası için yüzde 10,43 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 12,2, 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 seviyesinde bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Haziran ayında tüketici fiyatlarını yıllık %17,53 olarak açıkladı. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 12 Ağustos’ta gerçekleştirilecek

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.