Nadir görülen üst çene kanserine Ankara'da çare buldu | Ankara Haber | Medya Ankara

Nadir görülen üst çene kanserine Ankara’da çare buldu

Nadir görülen üst çene kanserine Ankara’da çare buldu
22.05.2021
A+
A-

Nadir görülen ‘üst çene kanseri’ tanısı konan ve sağlığına Başkent’te kavuşan Orhan Şimşek,” Göz hareketlerini yapmam imkansızdı…”

Konyalı 3 çocuk babası (38) inşaat işleriyle uğraşan, üst çene kanseri tanısı konan Orhan Şimşek sağlığına Ankara’da kavuştu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde tedavisi tamamlanan Şimşek, Sol gözü ile özellikle araç kullanırken göremediği ve gözde tutulma yaşadığı, şişlik ve bulanıklık şikayeti ile gitmiş olduğu hastane de yapılan tahliller sonucu Üst Çene Kanseri tanısı konulduğunu dile getirerek

ANKARA KEÇİÖREN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE TEDAVİ OLDU

“Konya’da birkaç hastaneye gittim, gitmiş olduğum hastanelerden Ankara’ya gelmem için doktorlar tavsiyede bulundular, tavsiyeleri üzerine Ankara’ya geldim ve Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Aydın Acar ile tanıştım. Aydın hocanın tavsiyesi ile biraz kemoterapi aldım. Kemoterapi aldıktan sonra tabii saçım, sakalım, bıyık-kaş döküldü. Ama gözümdeki ağrı gitti. Sonra görmemezlik, sağa sola bakamama gibi şikayetlerim de gitti. Biraz ufalma oldu. Aydın Hocamız baktı. Ameliyata hazırsın evladım dedi. Allah razı olsun. Hayatıma geri döndüm.”

“ÜST ÇENE TÜMÖRÜNÜ TAMAMEN ÇIKARTARAK OPERASYONUNU BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

Hastanın tedavi sürecine değinen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Aydın Acar, “Bu hastamız Konya’dan Üst Çene Kanseri sebebiyle kliniğimize başvurdu. Ameliyat öncesi dönemde hastanın kanser ilerlemesi yaygındı. Göz ve kafa tabanına ilerlemekteydi. Bunun üzerine biz hastamıza ameliyat öncesi kemoterapi şeması uyguladık. Yaklaşık bir ay önce kemoterapisi bitti ve sonrasında ameliyatını planladık. Bu gün ameliyatımızda üst çene kanseri sebebiyle tümörün tamamen çıkartılması operasyonunu başarıyla yaptık. Ameliyatımız bitti. Postop birinci gün yoğun bakımda tutacağız. Klinik takibimizden sonra hastamızı evine sağ salim evine göndereceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

Hastanın kazanımları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Aydın Acar; ” Kanserden kurtulmuş olacak, İnsan hayatı için görmesi çok önemli. Ameliyatıyla beraber gözünü koruduk. Sonrasında da takibimizde olacak” açıklamalarında bulundu.

“BU TİP HASTALARIMIZ YAYGIN DEĞİL”

Ameliyat ederek sağlığına kavuşturduğu hasta üzerinden tüm kanser hastaları için genel bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Aydın Acar, “Bu tip Hastalarımız çok fazla yaygın değil ama kanser hastalarımız var maalesef. Özellikle kanser hastalarımız bu pandemi sürecinde mutlaka kontrol ve takipte olmaları önem arz etmektedir. Aksi taktirde kanserler daha da ilerleyebilir ve cerrahi sınırları geçebilirler” dedi.

Üst çene kanserini ve belirtilerine değinen Prof. Dr. Acar, “Bu hastalarda özellikle tek taraflı burun tıkanıklığı, burunda kanama, yüzde şişlikler olabilir. Daha ileri dönemlerde de görme problemleri veya gözünde şekil bozuklukları, ya da daha ilerde boyunda kitle şeklinde ile karşımıza çıkabilmektedirler” değerlendirmesinde bulundu.

5 YIL KONTROL ALTINDA OLACAK

Ameliyat sonrasını da değerlendiren Prof. Dr. Aydın Acar, “Bu hasta zaten bir hafta 10 günlük bizim takibimizde olacak. Ameliyat sonrası ne yapacağını ne edeceğini biz söyleyeceğiz. Sonrasında özellikle sigara içmeyecek. Alkolden uzak duracak ve bizim takibimizde olacak. Bu tip kanser hastalarımız normal yaşamlarına devam edecek ama yaklaşık 5 yıl bizim kontrolümüzde olması gerekecek. Hastalığın çok sebepleri olabilir. Özellikle sigara, alkol, radyasyona maruziyet, veya genetik ailesel olabilir. Bazen de hiç bir sebebi olmadan kendini gösterebilir” şeklinde konuştu.

“DAHA İYİ SONUÇLAR BEKLİYORUZ”

‘Kanser hastalarının Doktorunu gerçekten araştırıp bulmaları lazım. Biz çok araştırdık. Aydın hocamızı bize tavsiye ettiler. Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldik ve gördük. Gerçekten anlattıkları gibi bir insan. Hastane olarak ta çok iyi. Çok memnun kaldık. Ameliyatımızda iyi geçti. Daha iyi sonuçlar bekliyoruz. Allah’ın izniyle kurtuldum diye düşünüyorum. Hocam da öyle diyor zaten. İnşallah daha iyi olacağım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.