Nallıhan Kuş Cenneti Bakın Neden Yanmış... | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Nallıhan Kuş Cenneti Bakın Neden Yanmış…

Nallıhan Kuş Cenneti Bakın Neden Yanmış…
03.08.2021
A+
A-

Dün akşam saatlerinde Ankara’da bulunan Nallıhan Kuş Cenneti’ndeki sazlık alanda, trafodan kaynaklanan arıza sebebiyle yangın çıktı. Yangının sazlık alana sıçramasının ardından çok sayıda söğüt ağacı ve sazlık alan alevlere teslim oldu.

ÇEVRE SAKİNLERİ İLK MÜDAHALEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yangını gören vatandaşlar itfaiye, orman ve belediye ekiplerine haber verdi. Ekiplerin olay yerine gelmesini beklemeden çevre sakinleri yangına müdahale etmeye başladı.

KUŞLARIN ALANINA ULAŞMADAN KONTROL ALTINA ALINDI

Ekiplerin de olay yerine hızlıca gelmesinin ardından, yangın kuşların yaşadığı alana ulaşmadan kontrol altına alınarak söndürüldü. Günün aydınlanmasının ardından yangının yol açtığı tahribat drone ile görüntülendi.

TRAFOYA LEYLEK ÇARPMIŞ

Belediye Başkanı İsmail Öntaş olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dün 7 buçuk sıralarında yangın haberini aldık. Yangının sebebi sulama kuyularındaki bir trafoya leyleğin çarpıp kontakt yapması sonucu trafonun alev alması ve çevreye sıçraması” dedi.

Öntaş, “Kuş Cenneti’ne de yakın bir bölgeydi. Sazlık ve kuru bir arazi olması sebebiyle yangın büyüdü. İlk müdahaleyi Nallıhan Belediyesi’ne ait loderler ile yaptık” açıklamasında bulundu.

“Burası bir de maden bölgesi olduğu için iş makineleri de hemen gelerek yangının önünü kesti” diyen Öntaş, “Sonrasında vatandaşlarımızın yardımıyla, Nallıhan Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin arazöz ve tankerleriyle müdahale yapmış olduk” dedi.

45 hektarlık bir alanın etkilendiğini bildiren Başkan Öntaş, “Allah’a şükür asıl kuşlarımızın yaşadığı ve yuvalandığı bölgeye yangın sıçramadan önlemiş olduk” diye konuştu.

Kuşların yangından etkilenip etkilenmediğine ilişkin ise Başkan Öntaş, tespit çalışmalarına başladıklarını söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.