Son dakika: Esnafa müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı | Ankara Haber

Son dakika: Esnafa müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı

Son dakika: Esnafa müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı
17.05.2021
A+
A-

Son dakika: Esnafa müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı

Son dakika haberine göre milyonların beklediği Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş açıklamalarda bulundu. Kademeli normalleşmenin devam ettiği dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa müjdeleri tek tek sıraladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ramazan ayı boyunca uyguladığımız kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgını yeniden büyük ölçüde kontrol altına aldık.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ‘Kabine toplantısında kademeli normalleşme takviminin ikinci etabını görüştük, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre bu konudaki uygulama esaslarını paylaşacağız.’ dedi.

Erdoğan ileriki süreç için “Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

5SALGIN SÜRECİNDEKİ DESTEKLER

SALGIN SÜRECİNDEKİ DESTEKLER 

Salgın döneminde dünyada büyümeye devam edebilen nadir ülkelerden biri olduk. kısıtlamadan etkilenen sektörlere maaş, kira desteği hatta ötemelerini de yaptık. Vergi ve primle attığımız bu adımların yanında kredi kolaylığı gösterdik. Turizm sektörümüzü ayakta tutmak için ayrıca çalıştık, çabaladık.

EMEKLİYE MÜJDE

EMEKLİYE MÜJDE 

Bir başka müjdeye daha geliyorum. 645 bin emeklimizin maaşını 1.500 liraya çıkardık.

Sadece merkezi yönetim bütçesinden yaptığımız harcamalar şimdiden 79 milyar liraya ulaştı. Bu rakam yıl sonunda 104 milyar lirayı bulacak. Salgının başladığı günden bu yana toplamda 661 milyar liralık kaynağı insanımızın emrine vermiş olduk

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının projesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz.

Sayıları 235 bine ulaşan ilk grupta yer alan işletmelere 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız. Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, seyyar satıcılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, bakırcılar, ayakkabılar, tuhafiyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan, lokantalar, terziler dahildir. Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

ÇİFTÇİLERE MÜJDE 

Çiftçilerimize de müjdelerimiz var. Ramazan ayı boyunca 180 bin ton patates ve kuru soğanı alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin borçları ertelenecektir.

1112

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.