Vergi ve prim borçlarına yeniden yapılandırma geliyor! | Ankara Haber | Medya Ankara

Vergi ve prim borçlarına yeniden yapılandırma geliyor!

Vergi ve prim borçlarına yeniden yapılandırma geliyor!
21.05.2021
A+
A-

AK Parti, ekonomi alanında bir süredir üzerinde çalışılan 15 maddelik yeni torba teklifi Meclis Başkanlığı’na sundu. İletilen bu teklifle, vergi ve prim borçlarına yeniden yapılandırması hedeflenirken düzenleme ile esnafa da sicil affı gelecek. Öte yandan kredi borçlarını zamanında ödemeyen olumsuz kayıtların da dikkate alınmayacağı öğrenildi. Teklif, Covit-19 salgınının ülke ekonomisine etkisini azaltmak amacıyla; istihdam ve üretimi korumayı, ortaya çıkacak yeni imkanlarla, çeşitli sektörlerin ve vatandaşların rahatlatılması amaçlanıyor.

ÖDENMEMİŞ BORÇLAR YAPILANDIRILABİLECEK

Teklife göre vergi borçlarının yeniden yapılandırılması planlanıyor. Bazı kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarına olan borçlar yeniden düzenlenecek. Düzenleme ile esnafa sicil affı gelirken, kredi borçlarını zamanında ödemeyen olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak. Kanun kapsamında 30 Nisan tarihinden öncesi vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, Covid kapsamında idari para cezaları SGK borçları gibi gerçekleştirilmemiş ödemeler yapılandırılabilecek.

YENİ İMKAN TALEBİNİN YOĞUNLAŞMASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Sunulan teklifle işletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için yeniden değerleme imkanı sağlanacak. Kanun teklifinin getirilmesinin genel gerekçesinde ise, bir önceki yapılandırma sonrası Covid-19 salgını nedeniyle yeni imkan talebinin yoğunlaşması gösterildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.