Zamanında Kömürle Takas edildi şimdi Yangına Sebep olduğu iddia edildi | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Zamanında Kömürle Takas edildi şimdi Yangına Sebep olduğu iddia edildi

Zamanında Kömürle Takas edildi şimdi Yangına Sebep olduğu iddia edildi
30.07.2021
A+
A-

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 28- 30 Temmuz arasında çıkan 71 orman yangının çıktığı, yangınların 57 ‘sinin kontrol altına alındığı açıklandı. 50 yıl önce ABD ile gerçekleştirilen takas ile getirilen ağaç fidanları sonucunda oluşabileceği akıllara geldi. İşte O ağacın detayları

1951-1952 yıllarında İspanya Hükümeti, Türkiye’den çok yüksek miktarda odun kömürü satın aldı.
İspanya’ya yapılan ihracat kalemleri arasında yer almayan bu talebin bir de özel şartı vardı:
Kömürler İskenderun’dan Saroz Körfezi’ne kadar Akdeniz ve Ege sahillerinde doğada kendiliğinden yetişen “delice” ağacından elde edilmesi istenildi. “Delice” Aşılanmamış zeytin ağacına denir. İstek dönemin Hükümeti tarafından yüksek getirisinden sevinçle karşılandı ve ülkemizde bol miktarda bulunan delice kömürü ihraç edilmeye başlandı.

ÇIRA AĞAÇLARI YANDIGINDA KOZALAKLARI PATLAYARAK YANAR HALDE 200 METRE UZAĞA FIRLIYOR

Marshall yardımlarıyla   Ege ve Akdeniz bölgemizdeki milyonlarca zeytin ağacımız kökünden sökülerek gemilerle Avrupa’ya götürüldü. ABD ile delice ağaçlarını karşılığında kavak ve çam[çıra] fidanı alındı. Kavak ağacı memlekette alerjik hastalıklar başlattı. Çam ağaçları yapılan araştırmalar sonucunda yağlı çıra olduğu öğrenildi. Ülkemize diktiğimiz milyonlarca yağlı çıra ağaçları yandığı zaman kozalakları patlayarak yanar halde 200 metre uzağa fırlayarak etraftaki kuru ağaçları tutuşturduğu görüldü.

TÜRKİYE O DÖNEM KÖMÜR GETİRİSİNDEN MEMNUN

O yıllarda Ankara’da görev yapan ABD Ticaret Ataşesi, dönemin Dışişleri Bakanı’na ihraç edilen kömürün İspanya tarafından nasıl değerlendirildiği ya da nerelerde kullanıldığını araştırıp araştırmadıklarını sorusu yöneltildiği zaman
aldığı cevap, getirisinin önemli olduğu, nerede kullanıldığının Türkiye’yi ilgilendirmediği şeklinde cevaplandı. Bunun üzerine ataşe konuyu kendisi araştırıyor ve otoyollarda dolgu malzemesi olarak kullanıldığı bilgisine ulaşıldı. Bununla yetinmeyip ABD’de tanıdığı mühendislerden bilgi alıyor ve otoyolda kömür dolgunun bir yararı olmadığını öğrenildi. Öğrendikleri bilgiler Bakan’a iletilmesine rağmen Türkiye’nin rahatsız olmadığını, gelirden dolayı memnun olduklarını söylendi ve konunun kapatıldığı belirtildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.