DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 4°C
Az Bulutlu

2020 Türkiye İnternet, Sosyal Medya, Mobil Kullanım ve E-Ticaret İstatistikleri

2020 Türkiye İnternet, Sosyal Medya, Mobil Kullanım ve E-Ticaret İstatistikleri
01.01.2021
A+
A-

Pandemiyle birlikte Türkiye’de ve dünyada birçok alışkanlıklar değişti. Türkiye dijital dönüşüme ayak uydururken eski bilgilerin, yöntemlerin, araçların, düşüncelerin yerine; yeni teknolojileri, yeni kavramları, yeni süreçleri ve hatta yeni bir dünyanın kavramlarını kullandı.

2020 Türkiye İnternet Kullanımı ve Sosyal Medya İstatistikleri

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı 2020 Türkiye İnternet Kullanımı Sosyal Medya, Mobil Kullanım ve E-Ticaret İstatistikleri raporuna göre ;

Türkiye İnternet, sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistikleri şöyle sıralandı. 62 milyon internet kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %74’ünü oluştururken, 54 milyon sosyal medya kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %64’ünü, 77 milyon mobil kullanıcısının ise Türkiye nüfusunun %92’si olduğu raporda yer aldı.

2020 yılı içerisinde İnternet kullanıcı sayıları %4 (2,4 milyon) artarken,Sosyal medya kullanıcı sayısı %4,2 (2,2 milyon) arttı.Mobil kullanıcı sayısı ise%3,4 (2,6 milyon) artış gösterdi.

Türkiye’de İnternet Kullanımı

Türkiye İnternet kullanım istatistiklerine baktığımızda genel kullanıcı sayısı toplamda 62 milyon, Türkiye nüfusunun %74’ü anlamına geliyor. İnternet kullanıcıları günde ortalama olarak 7,5 saat İnternet’te vakit geçiriyor.

İnternet Kullanım Araçları

İnternet kullanımı istatistiklerine bakıldığında mobil telefon kullanımının artış gösterdiği, bilgisayar tablet ve diğer araçların kullanımında ciddi bir azalış olduğu kaydedildi.

Diğer cihaz (oyun konsolları vb.) kullanımında da yüzdesel olarak ciddi bir artış yaşandığı belirtildi.

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Siteler

Alexa sıralamasına göre Türkiye’de Google en çok ziyaret edilen site konumunda oldu. Google’ı video paylaşım sitesi YouTube takip ederken, Facebook ise 4. sırada yer aldı.

İnternet Kullanım Amaçları

İnternet kullanıcılarının aylık aktivitelerine bakıldığında;

İnternet kullanıcılarının %93’ü İnternet’te online video izlemeyi tercih ederken, %45’i vlog yayınları ile vakit geçirdi. %72’si internet servisleri üzerinden müzik dinlerken, %42’lik bir kesim de online radyo dinleyileri arasında yer aldı.

Türkiye’de İnternet’te Ortalama Geçirilen Zaman

Türkiye’de internet kullanıcıları internette 7,5 saat, sosyal medyada ve televizyon başında 3 saat vakit geçirdi. Online müzik dinleme süresi ortalama 1,5 saat olurken, oyun konsolunda oyun oynama süresi ise 1 saate yakın oldu.

Türkiye’de Mobil İnternet Kullanımı

Türkiye’de mobil kullanıcı sayısı 58 milyona ulaştı. Türkiye nüfusunun %94’ü mobil cihazlar üzerinden internet kullanıyor. Mobil cihazlar üzerinde geçirilen süre ortalama 4 saati buldu.

Türkiye’de Cihazlara Göre Oyun Oynama İstatistikleri

Türkiye’deki kullanıcıların %88’i herhangi bir cihaz üzerinden oyun oynuyor. Akıllı telefon üzerinden oyun oynama yüzdesi %80 iken, bilgisayar üzerinden oyun oynama yüzdesi %46. Oyun konsolları üzerinden oyun oynanma yüzdesi ise %23 olduğu öğrenildi.

Türkiye Sosyal Medya İstatistikleri

We Are Social 2020 raporuna göre sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyona ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun %64’ü sosyal medya kullanıyor.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

En çok kullanılan sosyal medya platformlarına göre YouTube ilk sırada yer alırken, onu Instagram takip ediyor.

Türkiye Sosyal Medya Kullanıcısı Yaş Dağılımı

Türkiye’de sosyal medya kullanımının yaş dağılım grafiğine bakıldığında, en yüksek kullanım oranının 25-34 yaş arasında olduğunu görüldü. Yine bu oranın cinsiyete göre sosyal medya kullanım yaşına göre dağılımında da benzer bir sonuç gösterdiği belirtildi.

Yaş arttıkça sosyal medya kullanımı azaldığı gözlemlendi.

Türkiye Sosyal Medya Kullanım Davranışları

Türkiye’de sosyal medya kullanım alışkanlıklarına bakıldığında, kullanıcıların %96’sı ayda bir kez sosyal medya platformları üzerinden mesajlaşmaktayken, %88’i sosyal medya paylaşımları ile etkileşime geçiyor. Ortalama 3 saate yakın sosyal medyada vakit harcanıyor ve ortalama bir kullanıcı başına 9 sosyal medya hesabı bulunduğu sonucuna varıldı.

2020 Facebook Kullanıcı İstatistikleri 

Facebook reklam kitlesine baktığımızda toplam kullanıcı sayısı 37 milyon ve bu kitlenin toplam kullanıcı sayısının %64’ü erkek iken, %36’sı kadın kullanıcı oldu. Geçen yıllara göre kadın kullanıcı sayısında azalma olduğunu söylendi.

Cihazlara Göre Facebook Kullanımı 

Türkiye’de Facebook daha çok mobil cihazlar üzerinden kullanılırken %2’lik bir oranla Facebook, bilgisayar ve laptoplar üzerinden kullandığı görüldü.

2020 Instagram Kullanıcı İstatistikleri 

Instagram reklam kitlesi verilerine göre toplam kullanıcı sayısı 38 milyon ve cinsiyet dağılımında Facebook’a sonuçlarına benzer bir durumla karşılaşıldı. Erkek kullanıcı sayısı, kadın kullanıcı sayısına göre daha fazla…

2020 Twitter Kullanıcı İstatistikleri

Twitter reklam kitlesine bakıldığında toplam kullanıcı sayısı 11,8 milyon olarak görülürken bu kitlenin büyük bir bölümü erkek kullanıcılardan oluşuyor. Facebook ve Instagram’a göre en fazla erkek kullanıcı tarafından kullanılan sosyal medya platformu Twitter oldu.

2020 LinkedIn Kullanıcı İstatistikleri

Linkedın reklam kitlesine bakıldığında toplam 8,4 milyon kullanıcının olduğu ve erkek bireylerin çoğunlukta olduğu söyleniyor.

2020 Snapchat Kullanıcı İstatistikleri

Snapchat reklam kitlesine bakıldığında ise toplam 7,7 milyon kullanıcının olduğu ve kadın bireylerin çoğunlukta olduğu görülüyor. Diğer mecraların aksine Snapchat, kadın kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılan sosyal medya platformu oldu.

2020 YouTube Kullanıcı İstatistikleri

Türkiye’de YouTube üzerinde yapılan arama istatistiklerine göre en çok arama müzik ve film alanlarında yapıldı.

Mobil Kullanıcı İstatistikleri

Mobil kullanıcı bağlantı sayısı 77,3 milyon oldu. Mobil bağlantı sayısının nüfusa oranı ise %92 dolaylarında.

Akıllı Telefon Yazılımları

Akıllı cihaz kullanımında Android kurduğu üstünlüğü koruyor. Mobil trafiğin %84’ü Android cihazlar üzerinden sağlanıyor. Raporda ilk kez diğer işletim sistemlerine de yer verildiği dikkat çekerken , iOS kullanımında da azalış olduğu görülüyor.

Kategorilere Göre Mobil Uygulama Kullanımı Dağılımları

16-64 yaş arasındaki mobil kullanıcıların aylık mobil uygulama kullanımlarına göre, mobil kullanıcıların %92’si mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarını kullanırken, %83’ü video platformlarını kullandı. Her 10 kişiden 6’sının oyun uygulamalarını tercih ettiği sonucuna varıldı.

En az kullanılan mobil uygulama kategorisi ise arkadaşlık uygulamaları oldu.

Türkiye’de En Çok İndirilen Mobil Uygulamalar

İndirme sayılarına göre mobil uygulama sıralamalarında WhatsApp ilk sırada yer alırken onu InstagramFacebook Messenger ve Tiktok takip etti. Oyun kategorisinde en çok indirilen oyun ise Pubg Mobile oldu.

Türkiye Mobil Kullanım Alışkanlıkları

Mobil uygulama alışkanlıkları/hareketlerine bakıldığında, mobil kullanıcıların %47’si mobil para transferleri yaparken, %44’ü görsel arama araçları kullandı ve %38’lik bir oranla QR kod okutmaları yapıldı.

Türkiye Cihaz Sahipliği

Türkiye’de her 10 kişiden 9’unun mobil cihazı bulunuyor. Bu cihazların %89’u akıllı telefonlardan oluşurken, bilgisayar sahipliği oranı %67 du. VR cihaz sahipliğinin ise %4 seviyelerinde olduğu görüldü.

Türkiye E-Ticaret İstatistikleri

We Are Social 2020 raporundaki verilere göre 16-64 yaş arasındaki kullanıcıların günlük E-Ticaret aktivitelerine göre

İnternet kullanıcılarının;  %81’inin online ürün araması yaparken,  %84’ünün online mağaza ziyaretleri gerçekleştirdi.

Bu adımları gerçekleştiren her 10 kişiden 6’sının online alışveriş işlemini tamamlayarak bir ürün satın alımı yaptığı görüldü.

Mobil cihazlar üzerinden satın alım yapma oranı bilgisayarlara göre daha fazla olması, ödeme sayfalarında özellikle mobile öncelik verilmesi gerektiğini gösteriyor.

Kategori Bazlı E-Ticaret Harcamaları

Türkiye’de kategorilere göre en çok E-Ticaret harcamalarına bakıldığında;

            Seyahat kategorisinde toplam harcama 12,9 milyar dolar

 • Elektronik cihazlar kategorisinde toplam harcama 2,8 milyar dolar,
 • Güzellik ve moda kategorisinde toplam harcama 1,66 milyar dolar,
 • Mobilya kategorisinde toplam harcama 1,43 milyar dolar,
 • Hobi ve oyuncak kategorisinde toplam harcama 1,37 milyar dolar,
 • Gıda ve kişisel harcama kategorisinde 795 milyon dolar,
 • Oyun kategorisinde 363 milyon dolar,
 • Müzik kategorisinde ise 60 milyon dolar harcandı.

Tüketim Malları Harcamaları

Online tüketim malları harcamalarına bakıldığında toplam 50,9 milyon kişi tüketim mallarından satın alım gerçekleştirdi. Online tüketim malları harcamaları 8,5 milyar dolar seviyesinde iken, kişi bazlı harcamanın ortalama 158 dolar olduğu sonucuna varıldı.

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri Tercihleri

Türkiye’de kullanıcılar E-Ticaret harcamalarının %70’ini kredi kartı ile yaparken, %12’lik bir oranla ödemeler nakit olarak yapıldı. Eğer kredi kartı ile ödeme yöntemi sunulmuyor ise, her 10 kullanıcıdan 7’sinin kaçırıldığı görüldü.

Yeni Marka Keşfetme Yöntemleri

‘Kullanıcılar yeni bir marka ile hangi yöntemleri kullanarak tanışıyor?’ sorusu sorulduğunda:

Verilere göre kullanıcılarn %43’ü organik arama yaparak yeni markalara ulaşıyor. SEO’nun önemini gösteren bir veri çünkü %42’lik bir oranla kullanıcılar yeni bir marka ile TV reklamları ile tanışıyor. SEO’ya göre oldukça maliyetli bir yöntem olması nedeniyle kullanıcıların sizleri keşfetmeleri için SEO’ya ağırlık verilmesi oldukça kritik bir durum…

Yazılı medya araçları sayesinde ise her 10 kullanıcının 3’ü yeni bir markayı keşfediyor.

Genel dağılımda ise reklamlar üzerinden kullanıcıların yeni bir marka ile tanıştığı görüldü. Bu durum ise dijital pazarlamanın önemini vurguladı.

Google’da En Fazla Yapılan Alışveriş Aramaları

Google’da kullanıcılar alışveriş amaçlı en çok ayakkabı kelimesiyle arama yaptı… Marka aramalarında ise en çok Samsung arandı.

Dijital Reklam Harcamaları

‘Dijital pazarlama sektöründe durum nasıl?’ sorusu sorulduğunda ise :

Türkiye’de kategorilere göre en çok Dijital Reklam Harcamalarına bakıldığında toplam dijital reklam harcamasının 2,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği görüldü. Bu harcamaların kategori bazlı dağılımı ise;

 • Arama reklamlarında toplam harcama 855 milyon dolar,
 • Banner reklamlarında toplam harcama 486 milyon dolar,
 • Sosyal medya reklamlarında toplam harcama 424 milyon dolar,
 • Video reklamlarında toplam harcama 280 milyon dolar,
 • Konumlandırma reklamlarında toplam harcama 230 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak We are social ve Hootsuit tarafından hazırlanan 2020 sosyal medya istatistikleri bu şekilde oldu. Tüm bu istatistikler hedef kitle belirleme, dijital ve sosyal medya pazarlama stratejileri, mecra seçimi ve diğer tüm faaliyet alanlarında  kullanılabilecek bilgiler sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ankara Su kesintileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.