DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 4°C
Az Bulutlu

Türk yazar, şair Necati Cumalı

Türk yazar, şair Necati Cumalı
10.01.2021
A+
A-

Şiir, roman, hikâye, deneme, tiyatro, günce gibi pek çok edebi türde eser vermiş çok yönlü bir yazar olan Necati Cumalı, Cumhuriyet devri Türk edebiyatının tanınmış kişilerindendir.

13 Ocak 1921 tarihinde Yunanistan sınırları içinde bulunan Manastır’a bağlı ve Cuma beyleriyle meşhur olan Cuma kazasında doğmuştur. 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinden sonra ailesiyleTürkiye’ye göç ederek İzmir’in Urla ilçesine yerleşir.

Ortaöğrenimini 1938’de İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girer. İlk şiiri, 1939’da Urla Halkevi Dergisi olan “Ocak”‘ta “A. N. Acar” ismiyle yayımlanır. Sanatsal değere sahip ilk şiiri ise 1940’ta Varlık dergisinde “Netice” ismiyle yayımlanır. Orhan Veli, Oktay Rıfat, Cahit Sıtkı, Nurullah Ataç gibi önemli edebiyatçılarla tanışır ve onların etkisiyle şiirine yön verir. Çocukluğundan başlayarak hayatında yer alan olayları şiirlerinde konu edinir. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1941’de tamamlar.

İlk kitabı “Kızılçullu Yolu” 1943’te yayımlanır. 1945’ten itibaren Ulus gazetesi sanat sayfası, Varlık, Ülkü, Ankara gibi dergilerde sürekli olarak şiirleri yayınlanır. Yayınlanan ilk hikâyesi, 1945 yılında Yücel dergisinin yayımladığı “Aysız Geceler” olmuştur. Ulus gazetesinde şiirlerin yanı sıra hikâye alanındaki ilk denemelerini yayımlamayı sürdürür. Bir süre Ankara’da Cahit Sıtkı Tarancı ile aynı evi paylaşır. 1949 yılında sahnelenen “Boş Beşik” adlı oyunu ile dikkat çeker.

1955’ten sonra şiir, hikâye, roman çalışmalarını birlikte sürdürür. Urla ve çevresine ait gözlemleri, avukatlık yıllarında karşılaştığı olaylar ve baktığı davalardan edindiği izlenimleri eserlerine şekil verir. Özellikle Ege yöresindeki kasaba ve kırsal kesim insanlarının sorunlarını işler. İlk hikâye kitabı “Yalnız Kadın”, 1955’te yayımlanır. 1956’da İzmir’de “Ara Tiyatro”‘yu kurar  ve yöneticiliğini üstlenir. 1957’de “Değişik Gözle” kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanır. O yıl avukatlığı bırakarak kendi imkanları ile Paris’e giter.

1957-1959 yıllarında Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Basın Ataşeliği’nde çalışır. Paris yılları “Aşk Duvarı” ve “Zorla İspanyol” gibi bazı oyunlarına ve kimi hikâyelerine kaynaklık eder. 1959’da “hayatını edebiyat adamı olarak kazanma” kararıyla yurda döner; İstanbul’a yerleşir. 1959 – 1963 yıllarında İstanbul Radyosu’nda redaktörlük yapar. İlk romanı “Tütün Zamanı”, 1959’da bölümlere ayrılır. Avukatlık yıllarında edindiği gözlemlerine dayanan Susuz Yaz öyküsünü 1960 yılında yazar. Üç perdelik bir oyun olarak tiyatroya da uyarladığı öykü, Metin Erksan tarafından 1963’te  filme çekilir  ve 1964’te 14. Uluslararası Berlin Film Festivali‘nde Altın Ayı’yı kazanarak Türk sinemasında çığır açar.

1960 yılında hariciyeci Berin Teksoy ile evlenen sanatçı, 1963’ten sonra yaşamını roman ve oyun yazarlığı ile sürdürür. Eşinin işi nedeniyle 1963-1965’te Tel Aviv ve Paris’te bulunur. Necati Cumalı’nın yazdığı bazı yazılar nedeniyle 1966’da eşi Berin Hanım görevinden alınınca İstanbul’a yerleşirler. 1967’den itibaren Makedonya, ABD, Sovyetler Birliği, Bulgaristan İran, Yunanistan, Almanya, Çekoslovakya, Finlandiya’ya yurtdışı geziler yapar. Bu geziler eserlerinin oluşmasında etkili olur.

“Makedonya 1900” ile 1970 yılında ikinci kez Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, “Yağmurlu Deniz” adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu 1969 Şiir Ödülü’nü, “Dün Neredeydiniz” adlı oyunuyla Kültür Bakanlığı 1981 Tiyatro Ödülü’nü, “Tufandan Önce” kitabıyla 1984 Yeditepe Şiir Armağanı’nı, “Viran Dağlar” romanı ile 1995 Orhan Kemal Roman Armağanı, Yunus Nadi Roman Ödülü ve Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü kazanır. Türk tiyatrosuna katkılarından dolayı kendisine 2000 yılında Tiyatro Yazarlar Derneği tarafından “Onur Ödülü” verilir.

10 Ocak 2001 tarihinde yakalandığı karaciğer kanserinden kurtulamayarak İstanbul’da hayata veda eder. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Vişnezade Şairler Parkı’na heykeli dikilmiştir. Urla’da her yıl 10 Ocak’ta anılmaktadır.
Bir önceki yazımız olan Ankara Su kesintileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ANKARA HABERLERİ: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.