Çankırılı muhtarın KİM 500 Milyar İster isyanı | Ankara Haber | Medya Ankara

Çankırılı muhtarın KİM 500 Milyar İster isyanı

Çankırılı muhtarın KİM 500 Milyar İster isyanı
02.06.2021
A+
A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti Çankırı’da esnafın, muhtarların ve yurttaşların sorunlarını dinledi. İncirli Çeşme Mahallesi Muhtarı Metin Zankı, Çankırı Devlet Hastanesi’ndeki ekipman eksikliğinden dert yanarak, “Bir tomografi, emar makinemiz var. Gidiyoruz, emar makinamız bozuk. Özel hastane var, özel hastaneye ve Ankara’ya servis yapılıyor. Bir tane şehirde bir emar makinası, bir tomografi makinası olur mu?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki 40 milletvekili ve partiliden oluşan CHP’li heyet yurttaşların sorunlarını dinlemek için Çankırı’daydı. CHP’li heyetin programı CHP Çankırı İl Başkanlığı’nda düzenlenen etkinlikle başladı. İlgezdi ve  milletvekilleri daha sonra esnafın sorunlarını dinledi.

Emekli bir ayakkabı boyacısı Çankırılı esnafın işlerinin kötü olduğunu belirtirken, siftah dahi yapamadığını dile getirdi. Emekli maaşıyla geçinemediği için çalışmak zorunda olduğunu ifade eden boyacı, “Ben 60 yaşındayım, Çankırılıyım. Gel gelelim esnaf var ya, hiç iyi değil” dedi. İlgezdi’nin “Biz iktidar partisi değiliz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi vekilleriyiz” sözleri üzerine boyacı,”Ben herşeyi gördüm” dedi ve emekli maaşının hemen eridiğini ifade ederek, “Eşim kanser hastası, yarın Ankara’ya gidiyorum. Beş kuruş parasız Ankara’ya gidiyorum, geliyorum. Benim gibi çok kişi var Çankırı’da” diyerek sorunun anlattı. İlgezdi’nin “Haklısın amcacığım, çok geçmiş olsun. Yapacağımız birşey var mı?” sorusu üzerine boyacı “Allah razı olsun” dedi. İlgezdi de “Sizden de Allah razı olsun. Başımız gözümüz üstüne” diye konuştu.    

İlgezdi, bir kuruyemiş dükkanına girdi. Burada esnaf kadın pandemi döneminde işlerinin iyi gitmediğini dile getirerek, “Yasak çok etkiledi” dedi.

Bir kırtasiyeci ise İlgezdi’ye yardım alamadıklarını söyleyerek, “Limited şirket olduğumuz için bize yardım vermiyorlar. 20 gün kapatma zamanında bizi kapatıyorlar. Biz alnımızın teriyle kazandığımız için bize birken bin oluyor. Bize kredi öneriyorlar. Zaten ben yüzde 18’e aldıktan sonra giderim bankadan alırım. Bu ülkenin en büyük sorunu adalet” diye konuştu. 

İlgezdi, muhtarların sorunu da dinledi. Kırkeller Mahallesi Muhtarı Sinan Yurtaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin eğitim kalitesinden şikayet etti. Yurtaş, Çankırı’nın üvey evlat muamelesi gördüğünü belirterek, “Sondan ikinci bir üniversiteye sahip… Bu memleket hep garip kalmış. Kim 500 milyarda şöyle bir soru geliyor. Edebiyat fakültesine en düşük puanla alan üniversite nerede? Şak, Çankırı Karatekin Üniversitesi. Bu hoş bir şey mi?” diye konuştu.

İncirli Çeşme Mahallesi Muhtarı Metin Zankı ise fakir yurttaşlara “reklam amacıyla” yardım gönderildiğini söyleyerek, yardım alacak kişilerin kendilerine bile sorulmadığını vurguladı.

Zankı, Çankırı Devlet Hastanesi’nde malzeme ve ekipman eksikliği olduğunu dile getirerek, anjiyo olmak için bile ya özel hastaneye ya da Ankara’ya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Zankı, “Bir tomografi, emar makinemiz var. Gidiyoruz, emar makinamız bozuk. Özel hastane var, özel hastaneye ve Ankara’ya servis yapılıyor. Bir tane şehirde bir emar makinası, bir tomografi makinası olur mu?” diye sordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.