Prof. Dr. Asaf Varol Çankırı'ya dair izlenimlerini paylaştı | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Prof. Dr. Asaf Varol Çankırı’ya dair izlenimlerini paylaştı

Prof. Dr. Asaf Varol Çankırı’ya dair izlenimlerini paylaştı
28.09.2021
A+
A-

Ataşehir Kaymakamlığı,  İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü, 03.01.2020 tarihinde Maltepe Üniversitesine gönderdiği bir yazı ile İstanbul Anadolu yakasında yer alan 5 BİLSEM (İstanbul Fuat Sezgin, Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Pendik) ile Maltepe Üniversitesinin ortak çalışmalar yapmasını önermişti ve aralarında bir protokol imzalamışlardı. Maltepe Üniversitesi Yönetimi de toplumsal katkı bağlamında bu tür işbirliklerine hazır olduğunu teyit edercesine, hemen bir dizi faaliyeti başlatmıştı. Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Betül Çotuksöken, BİLSEM’lerle işbirliği yapmamız yönünde bilgilendirme yaptığında, Yapay Zekâ, Robotik ve Makine Öğrenmesi konularında 6 hafta süre ile kurs vermeyi kabul etmiş ve eğitimleri başlatmıştık. Dolayısıyla BİLSEM’lerin amacını, faaliyet alanlarını ve hedeflerini yakından izleme fırsatı bulmuştum.

BİLSEM ile oluşan bu işbirlikleri sayesinde, Çankırı’da Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Eğitim Merkezinde (BİLSEM) görevli Emine Irmak Ersin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında kendi projesine eğitmen olarak katkı vermemi rica ettiğinde, bu teklifi hemen kabul etmiştim. Bunun sonucu olarak “Bugünün Yarınları” isimli proje kapsamında 24 Eylül 2021 tarihinde Çankırı BİLSEM’de “İnovatif Yaklaşımlarla Günümüzden Geleceğe Paneli’nde”, “Yapay Zekâ, Robotik ve Makine Öğrenmesi” konularında bir konuşma yaptım (https://www.youtube.com/watch?v=m_mZrB8fP68&t=1392s). Diğer panelisteler,  Dr. Öğr. Gör. Fatih Issi, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaz ve Dr. Öğr. Üyesi Musa Faruk Çakır, kendi alanlarında önemli birikimlerini bizlerle paylaştılar.

Küçük Anadolu şehirlerinde bu tür faaliyetler çok farklı oluyor. Özellikle etkinliği yürütenler, misafirperverliklerini en iyi şekilde yerine getirmek için atom karınca misali çaba gösterirler. BİLSEM Müdürü Ahmet Tuğrul Değirmenci, Proje Yürütücüsü Emine Irmak Ersin, Çağatay Ersin, Elif Genç, İlkem Karakülah, Dr. Fatih Issi, Süheyla Bozkurt, Özge Aslanel, Ümmü Çolak, Nihayet Somuncu,   Ahmet Demiröz, Mehmet Karayel çok güzel bir organizasyona birlikte imza attılar. Çorum Hitit Üniversitesinden Prof. Dr. Faruk Gökmeşe ve Prof. Dr. Ebru Gökmeşe de etkinliğe katılarak, organizasyona ayrı bir anlam kattılar.

Küçük illerde bu tür etkinliklere ilin dinamikleri de fırsat buldukça katılırlar ve etkinliğe destek vermeye çalışırlar. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Memur-Sen Çankırı Temsilcisi Ahmet Dönmez, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif Kırkpınar, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Bahri Kılıç, bu etkinliğe katılarak desteklerini gösterdiler.

Katılımcıların odak noktasında bulunan BİLSEM öğrencilerinin, panelistlerin konuşmalarını pür dikkat dinlemeleri, takdire şayan bir davranış idi. Eminim ki geleceğimiz olan gençlerimiz bu etkinliklerden feyz alacak ve belki de bazıları bu konuşmalardan etkilenerek, ileride yenilikçi projelerin peşinden koşacaklardır.

Prof. Dr. Sabahattin Balcı’nın Çankırı Meslek Yüksekokulu Müdürü olduğu dönemlerde YÖK Dünya Bankası II. Endüstriyel Projesi kapsamında yaptıklarını yerinde incelemek amacıyla Çankırı’ya gitmiştim. Üzerinden çok uzun yıllar geçti. Çankırı’yı gelişmişlik yönünden değerlendirecek olursam, şehircilik açısından fazla bir değişmenin olmadığını üzülerek belirmeliyim.

Çankırılı Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan ile 2003 yılında İletişim Fakültesi Dekanlığım esnasında Elazığ’da tanışmıştım. Sayın Ayhan ile çok güzel birlikteliğimiz olmuştu ve halen görüşmeye devam ediyoruz. Çankırı’nın Dr. Ayhan Özkan gibi değerlerini, ilin gelişmesi için mevcut potansiyelleri olarak değerlendiriyorum.

Gelelim biz hocalar için paha biçilmez bir olaya. Gittiğimiz her ilde mutlaka bazı öğrencilerimiz bize sahip çıkarlar. Onlar sosyal medyadan bizi takip ederler ve mutlaka bizleri gelip bulurlar. Bunlardan biri de 2003 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü mezunu sevgili öğrencimiz Sema Kaniş Kayalı. Kendisi Zonguldaklı ve Çankırı Mehmetçik Ortaokulunda öğretmen. Günler öncesinden hocaları ben ve Nurhayat Varol Çankırı’ya gelecek diye heyecanlanan, hazırlıklar yapan rol model bir öğrenci. O yıllarda çekilmiş fotoğraflarımızı arşivden bulup bize getiren vefalı bir öğrencimiz ve şimdi de meslektaşımız. Evli ve 2 çocuk annesi. Öğrenciliği döneminde farkındalığını görmüşüm ki kendisini sınıf başkanı yapmışım. Sema, inşallah senin yetiştirdiğin öğrencilerin de senin bize gösterdiğin davranışları sana karşı sergiler ve seni asla unutmazlar.

Çankırı’ya gidip de Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesini ziyaret etmeden olmazdı. Bu müzeden çok etkilendim. Beni çocukluk günlerime götürdü. Orada gördüğüm eski radyolar, siyah-beyaz televizyonlar vb. diğer aletleri gördükçe, geçmişimi yeniden yaşadım. Nikola Tesla’nın “Unutmayın, sonsuzluğu anlayamamamızın nedeni evrenin kavisli yapıda olması değil, insan zihnidir. Ben ışığın bir parçasıyım. Evren tıpkı bir senfoni gibi, düzenli ve harmonik”. Ne kadar anlamlı değil mi?

Müzede Facit marka daktiloyu gördüğümde, 1981-82 yıllarında Almanya’nın Karlsruhe Şehrinde “Karlsruhe Institute of Technology” Üniversitesinde doktora çalışmalarımı yaptığım dönemlerde, Almancadan Türkçe ’ye tercümesini yaptığım “Akışkanlar Mekaniği” kitabını daktilo ile yazdığım yıllarıma gittim. Bir sayfada yanlış yazıldığında, şimdiki gibi düzeltme imkânları yoktu. Daksil ile üzerini silerek üzerine yazmak da iz bırakıyordu. O sayfayı tamamen yeniden yazmak zorunda kalıyordum.  Sevgili eşim Nurhayat, o kitabın resimlerini milimetrik kesip bana yardımcı olduğunda, eğer şekiller birazcık eğik kesilmişse, kendisine yaptığım sitemlerim aklıma geldi. Ne gereği vardı sanki şekiller biraz da eğik olaydı. Can yoldaşım bu tür sitemlerime her zaman tahammül gösterdiği için kendisine müteşekkirim. Çevirmeli telefonlar, müze radyosu, 1. Oktav Piyano notlarının çizdiği örüntüler çok ilginç idi.

Prof. Dr. Kamil Urga, Çankırı Araştırma Merkezi de ziyaret ettiğimiz diğer bir mekândı. Bu merkez aracılığı ile birçok kitabın yayınlandığını (Kendini Ateşle, Muhteşem Peygamberim, Çankırılı Âşık Sabri, Çankırı İli Coğrafyası, Çankırı Milletvekilleri, ilde yapılan sempozyumların kitapları vd.) görünce etkilenmemek mümkün mü? Bir gramofon tarihini yansıtırcasına bir köşede tüm ihtişamı ile duruyordu. Çankırı’ya gidip de bu müzeyi görmeden dönülmemeli diye düşünüyorum.

Çankırı denildiğinde medreseleri görmemek olur mu? Çivitçioğlu Medresesi diğer ziyaret ettiğimiz bir mekân idi. Medresede eğitim yapıldığı odaları gördüğümüzde, o dönemki eğitimin sürdürülmesindeki ciddiyeti ve disiplini anlayabilirsiniz. Odalardan birinde “Kişi odur ki koya her yere bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” deyimi ne kadar anlamlı değil mi?

Bir sonraki durağımız, “Kadın El Emeğini Değerlendirme Mutfağı Gözlem Evi” idi. Çankırı’nın tuzlarından üretilmiş objelerini ve tuz mağaralarını temsilen yapılan bir tuz odasını gördük. Ardından gazoz içeceklerinin vitrinde sergileyen bir dükkân önünden geçerken, gazoz içmeden geçmek olamazdı.

Çankırı’ya gitmişken, Çankırı Karatekin Üniversitesinin yerleşkesini de görmek istedim. 2007 yılında kurulan bu üniversite, daha çok emek istiyor. Binaları güzel, ama yerleşkenin bolca ağaçlandırma çalışmalarına ihtiyacı bulunuyor. Bu üniversite rektörlüğüne 21 Nisan 2021 tarihinde atanan Prof. Dr. Harun Çiftçi ve Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem Elazığlı ve Fırat Üniversiteliler. Kendilerini görme fırsatımız olamadı. Kendilerini hummalı bir çalışmanın beklediği kesin. 

 Çankırı ziyaretimi sizlere böyle özetleyebilirim. 2021 Eylül ayının gecelerinin soğukluğunu ve şehrin tarihe mal olmuş değerlerini, insanlarının sıcakkanlı yaklaşım ve davranışları ile birleştirince, mutlu ve güzel anılarla ilden ayrılmış oluyoruz.    

kaynak: Günışığı Gazetesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.