DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 5°C
Az Bulutlu

İLKSAN ilçe temsilci seçimleri 3 Nisan 2021’de il temsilci seçimleri de 12 Haziran 2021’de yapılacak

İLKSAN ilçe temsilci seçimleri 3 Nisan 2021’de il temsilci seçimleri de 12 Haziran 2021’de yapılacak
21.02.2021
A+
A-

 Son seçimlere üyelerin sadece %26’sının katıldığı İLKSAN önümüzdeki ay, il temsilcilerini belirlemek için seçime gidiyor.

Gelirlerinin %98’sinin faizden ibaret olduğu belirlenen ayrıca “Sandığın 2019 bilançosuna göre toplam varlıkları 1,9 milyar TL’yi bulmasına rağmen Sandığın mevcut zararının en az 4,6 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir.” tespitinin yapıldığı İLKSAN raporunu hazırlayan Eğitim Bir sen, 2016 seçimlerine katılım sağlamayarak seçime katılan üye sayısını yüzde 26 larda bırakmıştı.

İLKSAN ilçe temsilci seçimleri 3 Nisan 2021’de il temsilci seçimleri de 12 Haziran 2021’de yapılacak

300 BİN ÖĞRETMENDEN HER AY MİLYONLAR TOPLANMASINA RAĞMEN 4,6 MİLYAR LİRA ZARAR NASIL EDİLDİ?

İlkokul öğretmenlerinin (Çoğunlukla köy öğretmenleri) konut, sağlık, doğum, ölüm ve emeklilik gibi problemlerini çözmek maksadıyla 4357 sayılı Hususi İdarelerden Maaş Alan İlkokul Öğretmenlerinin Kadrolarına, Terfi, Taltif ve Cezalandırılmalarına ve Bu Öğretmenler için Teşkil Edilecek Sağlık ve İçtimai Yardım Sandığı ile Yapı Sandığına ve Öğretmenlerin Alacaklarına Dair Kanun’la kurulan 1943 yılında İLKSAN, İLKSAN Temsilciler Meclisi seçimleri Nisan 2021 tarihinde yapılacak.

POLSAN EMEKLİSİNE 400 BİN TL İKRAMİYE VERİRKEN İLKSAN NEDEN ÖĞRETMENİNE 40 BİN LİRA VERİYOR

Ordu Yardımlaşma Kurumu OYAK ve Polis Bakım ve Yardım Sandığı POLSAN gibi tamamlayıcı mesleki emeklilik sisteminin bir parçası olan İLKSAN, çok uzun süredir düşük ve verimsiz ekonomik performans sergilemektedir. Öğretmenler arasındaki sosyal ve ekonomik birliğin simgesi olması gereken Sandığın başarısızlığının faturası doğrudan üyelere çıkmaktadır. Dolaylı olarak da öğretmenlik mesleğinin itibarına, öğretmenler arasındaki birlik ve dayanışma ruhuna zarar vermektedir. Sandığın; 2012, 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında bankaların mevduat sahiplerine verdiği yıllık ortalama nema oranlarının altında gelir elde ettiği, bu haliyle zayıf, durgun ve zarar eden bir işletme görünümü sergilediği anlaşılmaktadır. Sandığın 2019 bilançosuna göre toplam varlıkları 1,9 milyar TL’yi bulmasına rağmen Sandığın mevcut zararının en az 4,6 milyar TL olduğu tahmin edilmektedir.

İLKSAN yönetimi aşağıdaki üç sorunun güncel yanıtlarını üyeleri ve kamuoyu ile paylaşmadığı müddetçe kurumun 4,6 milyar TL zarar eden batık bir iktisadi işletme olduğu yönündeki iddia doğru olarak kabul edilecektir: 1) Üyelerin tamamının üyelikten ayrılması durumunda Sandığın kasasından çıkacak toplam rakam ne kadardır? 2) 10 yılını dolduran yani en az 120 ay aidat ödemiş olan üyelerin sayısı ne kadardır ve onlara yasal olarak ne kadar ödeme yapılma zorunluluğu vardır? 3) 120 aylık aidat ödemelerini tamamlamamış olan üyelere yapılması gereken birikmiş nemalı aidat miktarı ne kadardır?

Sandığın ödediği emekli yardımı nasıl hesaplanmaktadır?

İLKSAN, üyelerine yaptığı emeklilik yardımlarında, birikimlerden elde edilen kar, yani nema yerine İLKSAN Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde yer alan standart hesaplama yöntemini kullanmaktadır. Buna göre emekli yardımı hesaplama kalemleri şunlardır: Üyenin Sandığa ödemiş olduğu aidat toplamının yüzde yüz elli fazlası tutarı, üyenin ödediği son aidat tutarının yüz ile çarpımının tutarı ile üyenin son aidat tutarının dört katının aidat ödenen toplam yılla çarpımının tutarı. Bu üç rakamın toplamı üyenin alacağı emekli yardımının miktarını vermektedir. 2020 Eylül ayı itibarıyla 28 yıl boyunca İLKSAN’a aidat ödeyen (Son ödenen aidat 88,75 TL) bir sınıf öğretmeninin alacağı emekli yardımının toplam tutarı ancak 40.072,80 TL‘yi bulabilmektedir. Bu yönetmelikte sayılan üç maddeden kısaca anlaşılması gereken, ortalama “Yasal faiz” oranı kadar bir karşılığın İLKSAN tarafından emekliliği hak eden üyelere ödendiğidir.

İLKSAN’da temsilcilerin seçiminde adil bir sistem var mı?

İLKSAN’ın seçim sisteminde temsilde adalet ilkesi işlememektedir.

İLKSAN Temsilciler Kurulu Seçim Yönetmeliği gereğince Sandık üyeleri ilçe temsilcilerini, ilçe temsilcileri il temsilcilerini, il temsilcileri de temsilciler kurulu üyelerini aynı usul ve esaslar dahilinde seçmektedir. Yönetim kurulu ile denetleme kurulunun seçimle göreve gelen üyeleri de temsilciler kurulunca seçilmektedir. İLKSAN Temsilciler Kurulu Seçim Yönetmeliği, nispi temsil esasını öngörmekte ise de seçilecek temsilci sayısı ilçe ve il bazında azami sayı ile sınırlandırıldığından, seçilen her temsilci ilçe veya illere göre değişen oranlarda farklı sayıdaki üyenin oyuyla seçilmiş bulunmaktadır. Örneğin 31.939 üyenin bulunduğu İstanbul ilinden sadece 4 il temsilcisi seçilirken, 383 üyenin bulunduğu Tunceli’den 2 il temsilcisi seçilmektedir.

Üyeler, ülke düzeyinde yapılan seçimlere ilgisizdirler. Son yapılan 2016 yılı delege seçimlerinde katılım %26’da kalmıştır. 50’ye yakın ilçede seçime katılım hiç olmamıştır. 285.830 olan üye sayısı baz alındığında üyelerin %74‘üne karşılık gelen 211.514 kişinin temsil edilmediği anlaşılmaktadır. Sandığı yönetenler, bu antidemokratik gidişata çözüm üretmek yerine durumu fırsata çevirmeyi tercih etmişlerdir. İLKSAN’ın sahipleri olan asiller (Üyeler, hissedarlar) ile onlar adına yönetim fonksiyonunu icra eden profesyonel vekiller (Yönetim kurulu, genel müdür vb.) arasındaki bağ kopmuştur. Vekalet ilişkisinin meşruiyeti tartışmalı ve problemli hale gelmiştir: Yönetim ile üyenin, asil ile vekilin menfaatleri çatışmakta, hedefleri ve amaçları uyuşmamakta, yaşanan etik ihlallerine karşı hiçbir şey yapılamamaktadır. Mevcut çıkar çatışmasına karşı emniyet subabı görevi üstlenecek bir denge, kontrol ve denetim mekanizmasının var olduğunu söylemek de artık mümkün değildir.

İLKSAN ilçe temsilci seçimleri 3 Nisan 2021‘de il temsilci seçimleri de 12 Haziran 2021‘de yapılacak.

EĞİTİM BİR SEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI NEDEN SORUMLU TUTUYOR

İLKSAN’ın yönetim ve denetleme kurullarında %60 oranında söz sahibi olan; Sandığın ana statüsünü yapma, değiştirme ve hükümlerini yürütme yetkisi bulunan, ayrıca gerektiğinde Sandığın kurullarını feshederek seçimleri yenilemeye yetkili olan Milli Eğitim Bakanlığının, İLKSAN’ın yaşadığı dramda ağır sorumluluğu vardır. Bakanlık; para, yatırım, banka ve finansal piyasalardan anlayan işin ehli, uzman kişiler yerine, iş dünyasına ve ekonomi hayatına dair herhangi bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmayan kişilere Sandığı emanet etmekte bir beis görmemiştir. Siyaset kurumunun da Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte İLKSAN’ın başarısızlık hikayesinde sorumluluğu olduğunu belirtmekte yarar vardır.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Ana Statüsü’ne göre İLKSAN yönetim kurulu 7 kişiden oluşmaktadır. Bu üyelerin 4’ünü Milli Eğitim Bakanı seçer; denetleme kurulu 3 kişiden oluşur; buradaki üyelerin de 2’sini Milli Eğitim Bakanı seçer. Milli Eğitim Bakanı’nın İLKSAN’ın genel kuruluna gönderdiği toplam 12 isimden (Asil ve yedek üyeler) 6’sı genel kurulda yapılan oylama sonucunda seçilirler. Yönetim ve denetimde çoğunluk Bakanlığa aittir.

Milli Eğitim Bakanlığının, İLKSAN meselesinde seyirci kalmaktan vazgeçmesi ve sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi gerekmektedir. Çünkü İLKSAN, günden güne kan kaybetmektedir. Yanlışı doğru yapmaya çalışmak ve bu uğurda büyük çaba harcamak kadar yararsız bir şey yoktur. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun POLSAN ile ilgili olarak 2019-2021 tarihleri arasında yapmış olduğu olumlu ve güven veren açıklamalarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ciddiyetle dinlenmesinde yarar vardır. Sayın Süleyman Soylu’nun açıklamaları şöyledir:

“Bugün mesleğe giren polisler, bugünün parasıyla sadece polis sandığından 350 bin lira emekli ikramiyesi alacaklar. Amacımız polis sandığını iyi yöneterek, bunu minimum 500 bin liraya çıkartmaktır. 4 yıldır polis sandığımızın yönetiminde, arkadaşlarımızın gayretiyle karlılık, verimlilik, iyi portföy yönetimi ortaya koyarak öz varlığımızı iki katından fazlaya çıkardık. Türkiye’de portföy yönetimi konusunda polis sandığı örnek bir yönetim tarzı ortaya koydu. (…) Hedefimiz, POLSAN’ı Türkiye’nin en güçlü sandığı yapmaktır. Tüm emniyet mensuplarına çağrımdır; POLSAN’a güvenin ve katılın. Hedefimiz sadece üye sayısını artırmak değil, bir arada olmak, bir arada olmanın verdiği güven duygusundan güç almaktır. (…) POLSAN’da tüm şirketler, ilk kez 2020 yılında kar ettiler. 2020 yılında POLSAN toplam 305 milyon lira kar etti. POLSAN’ın değeri iki yılda %52 varlık artışıyla 2,1 milyar liraya ulaştı. POLSAN, hem Türkiye için hem Emniyet Teşkilatı çalışanları için büyümeye devam ediyor.”

Bir önceki yazımız olan Iğdır Üniversitesi son yıllarda başarılarıyla göz dolduruyor başlıklı makalemizde Iğdır haber ve Mehmet hakkı alma hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.