Dolar haftaya rekorla başladı - Medya Ankara - Haber - Video - Röportaj

Dolar haftaya rekorla başladı

Dolar haftaya rekorla başladı
02.11.2020
A+
A-

Dolar haftaya rekorla başladı. Geçen haftayı yükselişle kapatan dolar, yeni haftaya rekor kırarak başladı. Dolar, haftanın ilk gününde 8,41 TL’den işlem görüyor.

Dolar haftaya rekorla başladı

Euro 9.80

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,5 artışla 9,80’den, sterlin/TL yüzde 0,2 değer kazancıyla 10,87’den satılıyor.

Merkez Bankası’ndan yeni adım

Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) likidite yönetimi çerçevesinde sıkılaştırma adımlarına devam ettiğini, bu kapsamda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sağlanan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladığını belirtti.

Ayrıca, Türk lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemlerinin de durdurulduğunu hatırlatan analistler, genel olarak bankaların söz konusu iki kullanım tutarının yaklaşık 25-30 milyar TL arasında değişebildiğini söyledi.

Analistler, bu düzenleme ile ilgili tutarların gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sağlanmayacak olup daha yüksek maliyetli kaynaklar üzerinden TCMB tarafından sağlanacağını kaydetti.

ABD’deki seçim etkili olacak

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirten analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmaları, yarın ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimi ve jeopolitik gelişmelerin de piyasaların yönü üzerinde etkili olduğunu aktardı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.