- 25 May 2022 - 15:55 G: 25 May 2022 - 15:56

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ, TÜM COŞKUSUYLA CSO ADA ANKARA’DA

     BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ, TÜM COŞKUSUYLA CSO ADA ANKARA’DA   Başkent Kültür Yolu Festivali tüm coşkusuyla CSO ADA ANKARA’da sanatseverlerle...

 

  

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ, TÜM COŞKUSUYLA CSO ADA ANKARA’DA

 

Başkent Kültür Yolu Festivali tüm coşkusuyla CSO ADA ANKARA’da sanatseverlerle buluşacak. CSO ADA ANKARA, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 28 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca sergilerden, konser ve söyleşilere, koro dinletilerinden çocuk tiyatrolarına dopdolu bir programa ev sahipliği yapacak.

Dünya Starları CSO ADA ANKARA Ana Salon’da

Başkentin kültür-sanat merkezi CSO ADA ANKARA, festival boyunca dünya starlarını, 360 derecelik izleme imkânı sunan üzüm bağı modelinde tasarlanmış Ana Salon’da ağırlayacak. Dünyanın en iyi 50 vokali arasında gösterilen, Latin Grammy ödüllü Buika, benzersiz sesiyle Başkentlilere unutulmaz bir performans sunacak. Ermeni asıllı İspanyol keman virtüözü Ara Malikian, kendine has yorumunu ve enerjik sahne şovunu CSO ADA ANKARA sahnesine taşıyacak. 40 yılı aşkın süredir Mali’nin ve Afrika’nın sesini dünyaya duyuran Salif Keita’nın müziğin evrenselliğini tüm dünyaya kanıtlayan “altın” sesi Ankara semalarında yükselecek. Bosna Hersek’in dünya müzik sahnesine armağanı Dino Merlin, Sevdalinka’nın en duygu dolu eserlerini CSO ADA ANKARA’da seslendirecek. A capella’nın dünyaya açılan en önemli temsilcileri arasında gösterilen İsveçli The Real Group, vokalin gücünü sahneye taşıyarak Başkent’te müzikseverlere unutulmaz bir müzikal deneyim yaşatacak. 

Klasik Müziğin Devlerinden Zirve Performanslar

CSO ADA ANKARA, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında klasik müziğin en saygın isimlerini de müzikseverlerle buluşturacak. Yorumundaki incelik ve tutkuyla hem müzikseverleri hem de eleştirmenleri büyüleyen ECHO Klassik ödüllü soprano Anna Prohaska, dünyanın en köklü topluluklarından Deutsches Symphonie-Orchester Berlin eşliğinde CSO ADA ANKARA’da sahne alacak.                                                                                                        

Dünyanın en prestijli sahnelerinde klasik müziğin en başarılı şefleriyle unutulmaz performanslara imza atan Prohaska, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile Mozart’tan Titus’un Merhameti, Haydn’dan Issız Ada ve Berenice operalarından en sevilen aryaları seslendirecek.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştireceği ilk konserde dünyanın en iyi kemancıları arasında gösterilen Maxim Vengerov’a eşlik edecek. Uluslararası başarılarıyla tanınan viyola sanatçısı Özcan Ulucan ve piyanist Birsen Ulucan’ın Vengerov ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşacağı konser, Cemi’i Can Deliorman yönetiminde gerçekleşecek. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Kore- Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 65. Yıldönümü kutlamaları kapsamında heyecan verici bir konserle de festivalin en önemli etkinliklerinden birine imza atacak. Rengim Gökmen yönetiminde müzikseverlerin huzuruna çıkacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, dünya çapındaki yarışmalarda büyük başarılar elde eden ve çok sayıda ilki gerçekleştiren keman sanatçısı Bomsori Kim’e kendi sahnesinde eşlik edecek. 

Azerbaycan milli marşının yazarı şair Ahmet Cavad’ın 130. doğum günü anısına düzenlenen “Türksoy İnciler Dök, Gel Yoluna” konseri, Azeri şef Mustafa Mehmandarov yönetimindeki CSO ve Elnara Kerimova yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu, solistler Azer Zeynalov, Nigar Celilova, Orhan Celilov ve Heyyam Mamedov ile birlikte kardeş iki ülkenin dostluğunu notalar üzerinden aktaracak.

Şef Burak Onur Erdem yönetiminde sahne alacak Devlet Çoksesli Korosu, “Köklere Dönüş: Yeni Yağmurlar” başlıklı konserlerinde Brahms, Grieg, Barber ve Vaks’ın eserlerini seslendirecek.  

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçıları Hakan Aysev ve Efe Kışlalı'dan oluşan 3 Tenor, Napolitenlerden türkülere uzanan geniş ve renkli bir repertuvarla müzikseverlerle buluşacak.

Ülkemizin Sevilen Seslerinden Muhteşem Konserler

Ülkemizin en başarılı vokalleri de Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca sevilen şarkılarıyla CSO ADA ANKARA’da müzikseverlerle buluşacak.

Türk halk müziğinin güçlü sesi Zara, en güzel şarkılarını Başkentli dinleyiciler seslendirecek. Türk pop müziğinin hayranlık uyandıran temsilcileri arasında yer alan Murat Dalkılıç, kitleleri coşturan şarkılarıyla CSO ADA ANKARA’da keyifli bir konsere imza atacak.                                                         

Farklı Müzik Zevklerine Hitap Eden Konserler Mavi Salon’da

CSO ADA ANKARA’nın adını renginden alan konser salonu Mavi Salon, Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca dopdolu bir etkinlik programına ev sahipliği yapacak.

Yurt içinde ve yurt dışında verdikleri konserlerle büyük beğeni toplayan Allegra Ensemble, farklı müzik türlerini bir araya getiren zengin repertuvarlarıyla CSO ADA ANKARA’da müzik ziyafeti yaşatacak. Piyanoda Rustam Rahmedov, kontrbasta Murat Ulus ve davulda Serkan Alagök’ten oluşan Ankara Caz Trio; vokalde Meriç Çalışan ile bir araya gelerek klasikleşmiş caz parçalarını kendilerine özgü bir yorumla sahneye taşıyacak. 2003 yılındaki kuruluşundan bu yana pek çok eserin dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştiren Orkestra Akademik Başkent, özel bir repertuvarla müzikseverlerle buluşacak. Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan 3 Soprano 3 Bas, piyano eşliğinde geniş bir repertuvar sunacak. Tanini Trio, Batı eserlerini Türk motifleri, Türk eserlerini ise Batı üsluplarıyla düzenledikleri repertuvarıyla bambaşka bir müzikal deneyim yaşatacak. Uluslararası müzik sahnesinde kazandığı başarılarla tüm dünyada adından söz ettiren flüt sanatçısı Şefika Kutluer, geniş bir seçkiyle müzikseverlerin huzuruna çıkacak. Ezo Sunal’ın önderlik ettiği Lalala Çocuk Konseri, 2-8 yaş arasındaki miniklere eğlenceli oyunlara ve şarkılara eşlik ettikleri, interaktif bir festival deneyimi yaşatacak. 

Kamyon Tiyatrosu Minik Sanatseverleri Bekliyor

Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca CSO ADA Açık Alan’da kurulan Kamyon Tiyatrosu minik sanatseverlere yönelik oyunlar sergileyecek. Uygur Sanat oyuncuları “Kurbağa Prens”, Konya Devlet Tiyatrosu oyuncuları “Nasreddin İnadın Sonu”, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları “Yunus Diye”, İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncuları “Kuzu Maydonoz’un Maceraları” ve Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları “Altın Kız” ve “Bir Aslan İstiyorum” çocuk oyunları ile festival kapsamında Kamyon Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

Festival Boyunca İki Sergi CSO ADA ANKARA’da

Başarılı uluslararası sanat danışmanı ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Beste Gürsu’nun küratörlüğünü üstlendiği iki sergi, Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca CSO ADA ANKARA Açık Alan’da sanatseverlerle buluşacak. Çağdaş sanatın farklı disiplin ve jenerasyonlarından 20 sanatçının eserlerini bir araya getiren “Birlikte Var Olmak/Coexistence”, ekolojik yıkım karşısında dünya için “birlikte var olma” çağrısında bulunuyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek Kıymetli Hurdalar’da ise dünya sanat platformlarında hurda/dönüşüm heykel sanatında öncülük eden 10 ülkeden 10 sanatçı CSO açık alanında kurulacak atölyelerle sanatseverlerle buluşacak. Sanatçılar, ekolojik ve geri dönüşüme dikkat çeken eserlerini metal, plastik, ahşap, dokuma gibi geri dönüşüm ve devamlılık sağlayan malzemeler kullanılarak üretecekler.

Tarihi Salon’da Korolar Maratonu

Geçtiğimiz yıl Dünya Koro Günü kutlamaları kapsamında CSO ADA ANKARA’da 12 koroya eşlik eden Devlet Çoksesli Korosu, Başkent Kültür Yolu Festivali’nde korolarla bu kez bir maratonda bir araya gelecek. Başkentli müzikseverler, iki gün sürecek Korolar Maratonu’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen en başarılı koroları izleyecek. Koro Kültürü Derneği iş birliği ile 11-12 Haziran tarihlerinde gün boyu düzenlenen etkinlikler, tüm izleyenlerin katılımına açık olacak. Maratona katılan korolar ve izleyiciler, 12 Haziran’da “Birlikte Söyle” konserinde bir araya gelerek önceden belirlenmiş etkinlik repertuvarını Devlet Çok Sesli Korosu önderliğinde seslendirecek. 

CSO ADA ANKARA’da gerçekleşecek ‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ etkinliklerinin takvimi ise şöyle:  

28 MAYIS 2022 - Cumartesi28 Mayıs 2022 / 13.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Kurbağa Prens Çocuk Tiyatrosu

29 MAYIS 2022 - Pazar29 Mayıs 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – CSO Yıldızlarla & Vengerov & Ulucan29 Mayıs 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Allegra Ensemble

30 MAYIS 2022 - Pazartesi30 Mayıs 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Buika30 Mayıs 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Ankara Caz Trio ft. Meriç Çalışan

31 MAYIS 2022 - Salı31 Mayıs-1 Haziran / 11.00/14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Nasreddin İnadın Sonu – Çocuk Tiyatrosu31 Mayıs 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon - El Sistema's Fusion Ensemble

1 HAZİRAN 2022 - Çarşamba1 Haziran 2022 / 15.00 / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Dore Mimi CSO’da1 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Zara

2 HAZİRAN 2022 – Perşembe2 Haziran 2022 / 11.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Yunus Diye – Çocuk Tiyatrosu2 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Dino Merlin & Divanhana

3 HAZİRAN 2022 - Cuma3 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Salif Keita3 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Orkestra Akademik Başkent

4 HAZİRAN 2022 – Cumartesi4 Haziran 2022 / 11.00/14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Kuzu Maydonoz’un Maceraları – Çocuk Tiyatrosu4 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Kore-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 65. Yıl Dönümü Özel Konseri “CSO & Bomsori”4 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – 3 Soprano 3 Bas 

5 HAZİRAN 2022 – Pazar5 Haziran 2022 / 11.00/14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Kuzu Maydonoz’un Maceraları – Çocuk Tiyatrosu5 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – 3 Tenor Konseri5 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Tanini Trio

6 HAZİRAN 2022 - Pazartesi6 Haziran 2022 / 11.00 /14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Altın Kız – Çocuk Tiyatrosu6 Haziran 2022 / 14.00 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon - Sinemada Star Olmak – Hülya Koçyiğit

6 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – CSO - Türksoy İnciler Dök, Gel Yoluna 

 

7 HAZİRAN 2022 – Salı7 Haziran 2022 / 11.00/14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Altın Kız – Çocuk Tiyatrosu7 Haziran 2022 / 15.00 / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Dore Mimi CSO’da7 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – The Real Group

 

8 HAZİRAN 2022 - Çarşamba8 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Deutsches Symphonie - Orchester Berlin & Anna Prohaska

9 HAZİRAN 2022 - Perşembe9 Haziran 2022 / 11.00/14.00 / CSO ADA ANKARA Açık Alan – Bir Aslan İstiyorum – Çocuk Tiyatrosu 9 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Müziğin ‘’Kanunu’’

10 HAZİRAN 2022 - Cuma10 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Şefika Kutluer ile Anadolu'dan Latin'e10 Haziran 2022 / 20.30 / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Köklere Dönüş: Yeni Yağmurlar- Brahms, Barber, Vasks

11 HAZİRAN 2022 – Cumartesi11 Haziran / Tüm Gün / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Korolar Maratonu11 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Ara Malikian

12 HAZİRAN 2022 – Pazar12 Haziran / Tüm Gün / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Korolar Maratonu12 Haziran 2022 / 14.00 / CSO ADA ANKARA Mavi Salon – Ezo Sunal – Lalala Çocuk Konseri12 Haziran 2022 / 18.00 / CSO ADA ANKARA Tarihi Salon – Birlikte Söyle12 Haziran 2022 / 20.00 / CSO ADA ANKARA Ana Salon – Murat Dalkılıç

 

**Etkinlik detaylarına Başkent Kültür Yolu Festivali, CSO ADA ANKARA web sitelerinden ve uygulamalardan ulaşabilir, biletleri www.biletinial.com üzerinden temin edebilirsiniz.

https://csoadaankara.ktb.gov.tr/Eventwww.baskentkulturyolu.com

25 May 2022 - 15:55 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.