- 03 Mar 2022 - 16:37 G: 03 Mar 2022 - 19:12

TRAVELEXPO ANKARA BEŞİNCİ DEFA KAPILARINI AÇTI, ANKARA TURİZM ELÇİLERİNİ AĞIRLADI

TRAVELEXPO ANKARA BEŞİNCİ DEFA KAPILARINI AÇTI, ANKARA TURİZM ELÇİLERİNİ AĞIRLADI   2020 ve 2021 yılında küresel pandemi sebebiyle gerçekleştirilmeye...

TRAVELEXPO ANKARA BEŞİNCİ DEFA KAPILARINI AÇTI, ANKARA TURİZM ELÇİLERİNİ AĞIRLADI

 

2020 ve 2021 yılında küresel pandemi sebebiyle gerçekleştirilmeyen, Türkiye’nin önemli turizm fuarları arasında yer alan ve 3-6 Mart tarihlerinde devam edecek olan TRAVELEXPO ANKARA, ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. 

Turizm sektörüne yön veren sektör temsilcilerinin en önemli buluşma noktası olan ve ATİS Fuarcılık tarafından 2016 yılından itibaren aralıksız olarak 4 kez düzenlenen TRAVELEXPO ANKARA Fuarı açılış töreni Ankara Valisi Vasip Şahin, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, İran Büyükelçi Müsteşarı Ali Asghar Mehrabi, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Şadan Eren’in konuşmaları ile gerçekleştirildi.

 

Sağlık Federasyonu’nun organizasyonu ile 40’a yakın sağlık turizmi acentasının fuar alanında olacağını, ikili görüşmelerde bulunacağını ifade etti. Fuarın hazırlanmasında başta Ankara Valisi Vasip Şahin’ teşekkür eden Bilgin Aygül, Ticaret ve Sanayi Odaları başkanlarına ve sektörün değerli kuruluşlarına destekleri için ayrıca minnettar olduklarını söyledi. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Geliştirme Ajansı’nın desteklediği 20 tur operatörü fuarda olacağını belirtti. Bu yıl kardeş kent olarak Trabzon, kardeş ülke olarak ise Türkiye’ye en fazla turist gönderen İran’ın seçildiğini ifade eden Atis Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuarda gerçekleşecek olan sağlık ve kültür turizmi ile ilgili panellere tüm katılımcıları davet etti.

Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül’ün açılış konuşmasını yaptığı törende ilk olarak, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Şadan Eren söz aldı. Fuar katılımcılarını ve protokolü selamlayarak konuşmasına başlayan Eren, Trabzon’un gelecek perspektifinde sağlık ve turizm şehri olması gerektiğini 2000’li yılların başında ortaya koyduklarını dile getirdi. “Sadece Trabzon için değil, ülkemizin turizm ve sağlık standartları yönünden taşıdığı büyük potansiyel düşünüldüğünde düşünüldüğünde, Türkiye için çok önemli bir pazarın varlığı açıktır. Sağlık sektörünü yakından bilen biri olarak ülkemizin taşıdığı potansiyelin doğru pazarlanması halinde çok daha geniş kitlelere ulaşacağı açıktır.  Bu bağlamda TRAVELEXPO ANKARA Fuarı’nın güzel birlikteliklerin ilk adımı olacağını düşünüyorum” diyen Şadan Eren, pandemi sektörü ile bunalan sektörün ilerleyen süreçte güzel günler geçireceğine inandığını belirtti.

 

Açılış töreninde söz alan ATO Başkanı Gürsel Baran, yaptığı konuşmada TRAVELEXPO ANKARA’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu ve fuarın turizm açısından taşıdığı önemin altını çizdi. Önemli iş birliklerine imza atılması yönünde faaliyetlerinin sürdüğünü belirten Baran “Ankara Ticaret Odası olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Ankara Valiliğimiz, Ankara Büyükşehir Belediyemiz, Ankara Sanayi Odamız ve Ankara Kent Konseyimiz ile birlikte 

desteklediğimiz TRAVELEXPO Ankara beşinci kez, kültür turizminin ön planda olduğu, sağlık turizminin önemli bir şekilde yer edindiği içerikle organize edildi. İran’ın kardeş ülke, Trabzon’un kardeş şehir olduğu fuar, 17 ülkeden 40’ı aşkın destinasyondan 100’ün üzerinde katılımcı ağırlıyor. Dünyanın ve ülkemizin turizm sektörünün önde gelen isimleri bugün burada buluşacak. Ticaret bakanlığımız ile Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin koordinasyonunda 15 ülkeden gelecek sektör profesyonelleri sağlık turizmi konusunda birebir iş görüşmeleri gerçekleştirecekler” dedi. Pandemi öncesinde turizm sektörünün canlılığına dikkat çeken ATO Başkanı Gürsel Baran “2019 yılında 1,5 milyon insan seyahat ederek küresel ekonomiye 9,5 trilyon dolara yakın katkı sağlamıştı. Pandemi bu faaliyetleri zayıflattı. Turizm sektörünün yeme içme, ulaşım gibi bağlantılı sektörlerle birlikte 4 trilyon dolarlık bir kayıp yaşadığı hesaplanıyor. Ülkemizde de aynı şekilde, 2019 yılında 52 milyona yaklaşan turist sayısı ve 34,5 milyar dolar turizm geliriyle rekor kırmıştık. Pandemi yüzünden turist sayımız 16 milyona geriledi. Turizm sektörümüz dünya ile rekabet edebilir düzeyde. Hem ülke olarak deniz başta olmak üzere kültür, sağlık turizmi ve diğer alanlarda önemli potansiyellerimiz var.Fuarlar, mal ve hizmet üreticileri ile tüketicileri bir araya getirerek ticaret ve ekonominin gelişmesine katkı sağlayan çok önemli organizasyonlar. Firmaların vitrine çıktığı bu alanlar, ticaretin, ihracatın ve döviz getirici faaliyetlerin artmasında önemli role sahip. Pandemi tecrübesinin geliştirdiği kamp ve karavan turizmi de fuar kapsamında yer alıyor” ifadelerini kullandı. Baran “RAVELEXPO Ankara fuarının turizm sektörü için hem şehrimize hem ülkemize hayırlı uğurlu olmasını ve bereketli geçmesini diliyor, fuarın düzenlenmesine katkı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara ve fuarı organize eden ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bilgin Aygül’e teşekkür ediyor, sizleri yeniden sevgi ve saygıyla selamlıyorum”dedi.

 

Ankara’nın böyle bir fuara ev sahipliği yapmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. “Tüm dünyada olduğu gibi 2 yıldır ülkemiz gündemini de şüphesiz pandemi kaynaklı kriz oluşturdu. Turizm sektörü de bu süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri oldu.  Pandeminin etkilerinin azalmaya başlamasıyla birlikte umarım kısa zamanda hayat normale döner ve Ankara turizmi için gerekli adımların atılmasıyla bu alanda da hak ettiğimiz noktaya süratle geliriz. Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, Bölgelere Göre Gayrisafi Katma Değer (GSKD) üretiminde de Türkiye’nin ikinci büyük kentidir. Ankara, gerek sanayi bölgeleri, gerek teknoloji gelişim merkezleri ve gerekse sahip olduğu insan kaynağı açısından Türkiye’nin diğer birçok kentine göre daha avantajlı durumdadır.  Sahip olduğu bu avantajlar da ülke ekonomisine katma değer olarak yansımaktadır. Turizm, ülkelerin ve kentlerin gelişme çabalarına paralel ve onun bir uzantısı olarak, birinci derecede önem verilen bir sektör haline gelmiştir” açıklamasında bulunan Özdebir “Dünya kültür mirasının çok önemli bir bölümüne sahip olan ülkemizin, kültür varlıkları ile ilgili yaklaşım ve uygulamalarının geliştirilmesi önemlidir.Ayrıca, Anadolu’nun bu tarihsel zenginliğini bilmek ve bu mirasa sahip çıkmak zorundayız. Mevcut potansiyeli ile ön plana çıkan bu kültürel mirasın ‘turistik ürüne’ dönüştürülmesi ülkemize ve Ankara ekonomisine önemli zenginlikler katacaktır” dedi. Kentlerin küresel bir marka haline gelmeleri büyük önem taşıdığının altını çizen Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir “Ankara’yı küresel bir marka haline getirmek için çaba göstermeliyiz. Ankara’ya hep birlikte sahip çıkacağız. Ankara’da yaşayanların Ankaralılık bilincini geliştirip inşallah tüm bu hedeflerimize bir an önce ulaşırız. Bu fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen başta değerli dostum Bilgin Aygül olmak üzere herkese teşekkür ediyor, fuarın başarılı geçmesi dileklerimle hepinizi saygıyla selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Kardeş ülke temsilcisi İran Büyükelçi Müsteşarı Ali Askermehrabi yaptığı konuşmada;Dünya Turizm Örgütü açısından İran’ın onuncu, dünyadaki cazibe merkezleri açısından ise beşinci sırada olduğunu ifade etti. İran’ın İslam öncesi ve İslam sonrası mimari kültürü ile eşsiz bir medeniyet olduğunun altını çizen Askermehrabi, Türkiye ile İran arasındaki turizm iş birliğinin artarak devam etmesini dilediğini söyledi.

 

Açılış töreninin son konuşmasını yapan Ankara Valisi Vasip Şahin, katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. “Bugün 5. Kez düzenlenen bu fuarın Ankara’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Turizm dünyada son yüzyılın gelişen ve ekonomilerde önemli yer tutan başlıca sektörlerinden biri. Türkiye, turizm sektörüne batıdan geç girse de bugün görüyoruz ki biz altyapı itibariyle birçok ülke ile rekabet edecek seviyedeyiz. Turizm destinasyonları açısından oldukça önemli bir çeşitliliğe sahibiz. Deniz turizminden, sağlık, kaplıca ve kamp turizminde kadar birçok alanda gelen turistlere pek çok imkân sunan bir ülkeyiz. Bu imkanları daha geniş kitlelere açmalıyız. Fuarlar da bu anlamda önemli bir zemin oluşturuyor. Bugün bun fuarda birçok yerli ve yabancı sektör isimlerini bugün burada ağırlamak çok mutluluk verici. Bizler de Ankara için çok daha büyük bir fuar altyapısını sağlamak için Akyurt’ta çalışmalara başladık”dedi.

 

Büyük ilgi gören ve ücretsiz giriş imkânı sunan uluslararası turizm fuarı TRAVELEXPO ANKARA, 3-6 Mart tarihlerinde renkli etkinlikleri, söyleşileri ve halk dansları ile ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

03 Mar 2022 - 16:37 Ankara- Genel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbul

HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbulŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLER ARASI EŞYA VE YÜK TAŞIMACILIĞI0532 409 70 82

0532 409 70 82 HAKAN NAKLİYAT

Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ