Türkiye’nin otomobili hakkında yeni bilgiler | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Türkiye’nin otomobili hakkında yeni bilgiler

Türkiye’nin otomobili hakkında yeni bilgiler
25.12.2019
A+
A-

   Türkiye’nin arabası, yerli otomobilimiz

 Yerli otomobilin resmi tanıtım tarihi 27 Aralık 2019. Teknoloji ve sanayi bakanı Mustafa Varank tarafından sosyal medya hesapalarından bir fotoğraf paylaşıldı.

Mustafa Varank’ın paylaşımı

Her ne kadar Mustafa Varank’ın paylaştığı fotoğrafta “Yerli otomobil”in üzerinde örtü olsa da az çok neye benzediği anlaşılıyordu.

Yerli otomobilin kulaklarda dolaşan tanıtım tarihi ilk önce 14 Aralık 2019 idi daha sonra 21 Aralık 2019 tarihine ertelenmişti.  Bunun sebebi ikinci bir “Devrim” vakasının yaşanmamasıydı. Bu kez, resmi bir açıklamayla “kesin” olarak 27 Aralık 2019’da yerli otomobil Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti geçmiş yıllarda “Devrim” adında ilk yerli otomobili çıkartmak için çalışmalara başlamıştı. Ne yazık ki hüsran ile sonuçlanmıştı. Bu durumu tekrar yaşamak isteyemeyen Türkiye cumhuriyeti eksiksiz, hatasız bir şekilde tanıtımını yapmak istiyor. Tanıtım tarihlerinin ertelenme sebebinin bu olduğu aşikar.

Devrim

Yerli otomobilin teknik özellikleri,tasarımı ve beklenen fiyatı

  1. Yerli otomobil tamamen elektrikli olacak. Hibrit olması bekleniyor ancak tamamen elektrikli olacak.
  2. Yenilenebilir enerji veya temiz enerji olarakta adlandırılabilir bu projenin bir parçası.
  3. Bununla birlikte kullanılacak pili merak edebilirsiniz. “Acaba otomobilde kullanılacak pil bize ne kadar menzil sağlayacak, yeterli miktarda pil seviyesi olacak mı?” Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz: “ Özellikle şu anda piyasada olan birçok elektrikli araba ile rekabet edebilir hatta bazılarında geride bırakabilir menzil seviyesine sahip. Bu sayede şehir içi kullanımın dışında şehirlerarası yolculukta da kullanılabilecek pil donanımına sahip olduğunu söyleyebiliriz.”
  4. Yerli otomobilin %100 elektrikli olması beraberinde şu soruyu getiriyor: “ Acaba yerli otomobil yollara çıktığında yeteri kadar şarj istasyonu olacak mı?” Şu an da bu sorunun cevabı maalesef hayır. Ancak “TOGG” (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) verilen bu oluşum şarj istasyonları içinde ciddi yatırım yapıyor. Bunun için şarj konusunda endişe etmenize gerek yok çünkü o sorunda halloluyor.
  5. Yerli otomobilin resimden de anlayabileceğiniz üzere binek otomobil değil SUV olacak. Yani daha hacimli bir görüntüye sahip olacak.
  6. Tasarımı çok bilinen bir firma tarafından yapıldı. Yerli otomobilin tasarımı İtalyan bir firma tarafından yapıldı.
  7. Çok kaslı, agresif ve güven veren bir tasarımı olduğunu emin bir şekilde söyleyebiliriz.
  8. İç tasarımında devasa bir ekran olacak. Teknolojisi ile sizi etkileyecek. Gözünüz ile bakmaya doyamayacaksınız.
  9. 9.Asıl beklenen ve çokta sorulan soru şu: “Yerli otomobilin fiyatı ne olacak?” Bu soruya kesin olmamakla birlikte şu cevabı verebiliriz: Yerli otomobilin yaklaşık olarak fiyatının 150 bin liradan başlayacağını tahmin ediyoruz.