ASBÜ ve ODTÜ Arasında Araştırma Altyapısı Alanında İşbirliği Protokolü İmzalandı

İşbirliği protokolü ASBÜ Rektörü Prof.Dr. Musa Kazım Arıcan ve ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök tarafından imzalanmıştır.

Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizde sosyal bilimler alanında ilk defa araştırma altyapısının kurulmasını sağlayacak “ASBÜ Disiplinlerarası Sosyal Bilimler Araştırma Altyapısı Projesi” T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenmesi uygun görülmüş ve 2022 Yılı Yatırım Programına alınmıştır. 

 

Sosyal ve doğa bilimleri arasında işbirliğinin sağlanmasını gerektiren bu proje, ASBÜ ve ODTÜ ortaklığında yürütülecektir. Disiplinlerarası sosyal bilimler araştırma altyapısı kurulması ve bu altyapının ortaklaşa yönetilmesi için imzalanan protokol ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal İnovasyon ve Sivil Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ASBÜ-SİM) Yönetim Kurulu’nun teşkilinde iki üniversite temsilcileri yer alacaktır.

 

İmzalanan Protokol ile ASBÜ ve ODTÜ arasında disiplinlerarası sosyal bilimler araştırma altyapısının geliştirilmesi ve yürütülmesine yönelik olarak araştırma, eğitim-öğretim, proje geliştirme ve danışmanlık konularında işbirliği sağlanacaktır.

 

 Ülkemizde disiplinlerarası araştırma kapasitesinin geliştirilmesine öncülük ederek doğa bilimleri ve sosyal-beşeri bilimler alanlarında ortak araştırmaların tasarlanması ve yürütülmesi, saha çalışmalarının yapılması ve ulusal ve uluslararası düzeyde projelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik olarak iki üniversitenin ortak araştırma tasarımı olarak “ Türkiye’nin Yetkinlikleri ve Nitelik Geliştirme Stratejisi” çalışması başlatılacaktır.

 

 “ASBÜ Disiplinlerarası Sosyal Bilimler Araştırma Altyapısı Projesi” kapsamında üç alanda sosyal araştırma laboratuvarları kurulacaktır:

·    İnovasyon-Girişimcilik

·    Nitelikli Göç

·    Dijitalleşme

 

Bu laboratuvarların odak alanlarının belirlenmesi amacıyla, ilgili paydaşlarımız olan kurum ve kuruluşların ihtiyaç ve önerilerine dair tespitler yapılarak ne tür veri oluşturulması ve bu verinin nasıl analiz edilerek sürdürülebilir endeksler geliştirilmesi çalışması yürütülmektedir. Böylece, üniversitemiz araştırma altyapısı yoluyla toplumsal katkı misyonuna önemli bir hizmet sağlayacaktır.

 

Bu proje kapsamında ASBÜ ve ÖDTÜ işbirliğinin bir diğer önemli hedefi ise, disiplinlerarası lisansüstü programların tasarımının gerçekleştirilerek toplumsal sorunların tespit ve önerisinde ihtiyaç duyulan yeni uzmanlık alanlarında akademik araştırma ve tez çalışmalarının bu projeyle ilişkilendirilerek projeye araştırmacı ve veri sağlanması konusunda sürdürülebilir bir sistemin oluşturulmasıdır. Bunun için sosyal ve doğa bilimlerinin etkileşimini sağlayacak “Disiplinlerarası Araştırma Enstitüsü”nün kuruluşu için gerekli çalışmalar YÖK ile yürütülmektedir.

 

20 Eyl 2022 - 12:59 Ankara- Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankapark anketi, Ankapark nasıl değerlendirilmeli? Ne yapılmalı?