Çocuk Psikiyatrisi Uzmanlarına Medyland İle Ulaşın

Yaş dönemi ve cinsiyet her ne olursa olsun bireylerin psikolojik sağlığı da en az fiziksel sağlık kadar önemlidir. Sağlıklı bir psikolojiye sahip olma...

Yaş dönemi ve cinsiyet her ne olursa olsun bireylerin psikolojik sağlığı da en az fiziksel sağlık kadar önemlidir. Sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak kişinin sosyal hayatı, iş hayatı ve özel hayatı üzerinde doğrudan etkilidir. Bu doğrultudan çocuk psikiyatrisi Ankara ilinde sıklıkla talep edilen bir hizmettir. Aynı şekilde ikili ilişkilerin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi noktasında öne çıkan çift terapisi Ankara ve diğer tüm illerimizde giderek daha öne çıkmaktadır. Çocuk psikiyatrisi ve çift terapisi hizmetleri almak ve uygulanan süreçlerden optimum fayda sağlamak için alanında uzman ve deneyimli doktorlara başvurulması çok önemlidir. Medyland üzerinden hizmet almak istediğiniz alan ve lokasyon üzerinden özelleştirilmiş aramalar yaparak ihtiyacınız olan bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilir, alanının önde gelen doktorlarından saniyeler içerisinde randevu alabilirsiniz.

0 ila 18 yaş aralığındaki bireylerin ruhsal ve sinirsel sağlığını inceleyen bilim dalı çocuk ve ergen psikiyatrisi olarak adlandırılır. Çocukluk dönemi aslında pek çok psikolojik sorunun ilk belirtilerinin ortaya çıktığı ve temellerinin atıldığı ilk dönem olma özelliğine sahiptir. Bu dönemde fark edilen sorunlar çok daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilir, yetişkinlik döneminde yaşanması olası sorunların önü kesilebilir. Çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında destek sağlanan alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Otizm,

Yaygın gelişimsel bozukluk,

Özel öğrenme bozuklukları,

Asperger sendromu,

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,

Obsesyon ve kompülsiyonlar,

Korkular ve kaygılar,

İnternet ve bilgisayar bağımlılığı,

Sınav kaygısı,

Ergenlik depresyonu,

Ergenlik dönemi sorunları,

Yetişkinliğe geçiş sorunları.

Söz konusu durumlarla ilgili tanı koyma amacıyla uygulanabilecek pek çok farklı test vardır. Bu testler; dikkat testleri ve ölçümleri, hafıza testleri, kişilik testleri, beyin dalgaları görüntülemesi ve bellek testleri olarak sınıflandırılabilir. Söz konusu testler aracılığıyla elde edilen sonuçlar uzman psikiyatrlar tarafından değerlendirilir, gerekli tanılar ve tedaviler uygulanır. Başvurularda öncelikle çocukların bio - psiko - sosyal gelişim muayenesi yapılır. Şikayetlerin altında yatan sebepler tespit edilir. Bunun sonucunda çocukların gelişim planı oluşturulur ve uygulamaya koyulur.

Sayfa: https://www.medyland.com/cocuk-psikiyatrisi/ankara

Çocuklar ve Ergenler İle İlgili Olarak Çocuk Psikiyatrlarına Başvurmak Gerekir

Çocuklarda ortaya çıkan psikolojik sorunların tespit edilmesi ve nedenlerinin anlaşılması noktasında çeşitli testlerden faydalanılabilir. Bu testlerin uygulanma amacı, sorunun kaynağına ilişkin şüphelere dair kanıtlar ya da anti-kayıtlar toplanmasıdır. Psikolojik sorunlarda doğrudan bir yaklaşım sergilemek, tedavi sürecinin doğru bir şekilde yönetilmesini sağlar ve sorunun büyümesi önlenebilir. Aksi durumda yani gerekli önlemlerin alınmaması ve doğru tedavinin uygulanmaması halinde sorunun daha ciddi bir boyuta ulaşması riski vardır. Buna bağlı olarak çocuklar karşılaştıkları sorunlardan ciddi şekilde etkilenirler. Çocukların ruh sağlığı iyi bireyler olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için, karşılaşılan sorunlar konusunda mutlaka uzman desteği alınması gerekir. Sosyal becerilerin ve başarıların artması için uzman hekimlerin belirlediği tedavi eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi 0 ila 18 yaş arasındaki bireylerin zihinsel gelişim süreçlerine ve ruhsal hastalıklarına odaklanıp, bu konularda çalışmalar gerçekleştirir. Psikiyatri kapsamında tanı koyma ve tedavi düzenleme süreçleri yer alır. Çocukluk döneminin en önemli özelliği ruhsal sorunların ilk belirtilerinin görüldüğü ve temellerinin atıldığı dönem olmasıdır. Bu dönemde ortaya çıkan değişimlerin doğru bir şekilde gözlemlenmesi sayesinde sorunlara erken müdahale etme imkanı elde edilir. Böylece çocuklar ruhsal açıdan da sağlıklı bireyler olarak yetişkinlik dönemine geçiş yaparlar.

Çocukluk döneminde uygun tedavi yöntemleri uygulanan ruhsal hastalıklarda kalıcı iyileşme oranları daha yüksek olduğundan sorunların tespiti ve tedavisi daha önemli bir hale gelir. Bu yüzden çocukların beden sağlığına olduğu kadar ruhsal sağlığına da gereken özen gösterilmelidir.

Sayfa: https://www.medyland.com/cift-terapisi/ankara

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanları Teşhis İçin Hangi Testleri Uygular?

Çocukluk döneminde yaşanan çeşitli zorlukların neden olduğu psikiyatrik sorunlar zamanında teşhis ve tedavi edilmezse bireyler yetişkinlik döneminde daha düşük bir yaşam kalitesiyle karşı karşıya kalırlar. Çocukluk döneminde ortaya çıkan sorunlar arasında en önemlileri; otizm, kaygı bozukluğu, uyum sorunu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, uyku sorunu ve öğrenme güçlüğü olarak sıralanabilir.

Diğer yandan ebeveynlerin en zor fark ettiği durumların başında öğrenme güçlükleri gelir. Bunun nedeni, çocukların gelişim süreciyle ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olmayan ebeveynlerin çocuklardaki konuşma ve yürüme gecikmesi gibi öğrenme güçlüklerinin ilk belirtilerinin fark etmesi söz konusu olmayabilir. Çocuk gelişimi ve ruhsal sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun olduğunun düşünülmesi halinde yapılması gereken mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanına başvurulmasıdır.

Uzman psikiyatrlar tarafından yapılan kontroller sayesinde pek çok psikiyatrik problemin ilk belirtileri yakalanır, böylece çocuklarda psikiyatrik sorunların erken teşhisinin ve tedavisinin yapılması mümkün olur. Erken teşhis ve tedavi sayesinde çocuklardaki ve ergenlerdeki sorunlar kalıcı olarak düzenlenebilir. Pek çok ebeveyn çocuk ve ergen psikiyatrlarının yalnızca ilaç tedavisi uyguladığını düşündüğü için çocuklarını psikiyatrlara götürme konusunda çekimser kalsa da, bu doğru değildir. Terapi ve ilaç tedavilerinden hangisinin uygulanacağı kişi özelinde belirlenir.

02 Ağu 2023 - 17:09 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ