Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Soydaş'dan açıklama: Ücretsiz toplu taşıma uygulamasından belediyelerin de sorumluluğu var

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş,  belediyelerin,  kendisinden ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle toplu taş...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş,  belediyelerin,  kendisinden ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle toplu taşıma hizmeti yürüten gerçek ve tüzel kişilere özel halk otobüslerinde taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteği yapabileceğini kaydetti.

Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı, engelli, 65 yaş üstü vatandaşların ve bazı iş kolları için özel halk otobüslerinde ücretsiz toplu taşıma  uygulaması son günlerde tartışma konusu oldu. Özel Halk Otobüsçüleri, artan maliyetleri ve ücretsiz yolcu sayısını gerekçe göstererek 15 Ekim'de ücretsiz taşıma uygulamasını bazı istisnalar dışında sonlandıracağını duyurmuştu.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş, engelli ve 65 yaş üstü yolcular ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaparak, değerlendirmelerde bulundu. Soydaş'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

"Son dönemde engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkânlarından ücretsiz yararlanmaları üzerinden kamuoyunda tartışmalar yürütülmektedir.

Ücretsiz seyahat uygulamasından sadece engelli ve yaş almış yolcularımız  değil; şehit yakınlarımızdan gazilerimize, polisimizden TÜİK araştırmacılarına varıncaya kadar 18 farklı grup yararlanmaktadır.

Enflasyonist ortamda, artan maliyetler nedeniyle bu hizmeti 18 kalem altında vermemiz ciddi bir yük oluşturmaya başladı. Bu kapsamda verdiğimiz hizmeti sürdürememe endişemizi çeşitli platformlarda dile getirmeye çalıştık.

Ancak geldiğimiz noktada tartışmalar sadece engellilerimiz ve kıymetli büyüklerimize verilen hizmet üzerinden yürütülerek farklı bir noktaya çekildi. Bu bizi oldukça üzmekte. Engellilerimiz ve yaş almış vatandaşlarımız üzerinden bu tartışmaların yürütülmesinden rahatsızlık duymaktayız. Bizler kadim medeniyetten gelen Ahilik kültürüne sahip esnaf camiası olarak hürmet gösterdiğimiz, başımızın tacı büyüklerimizin ücretsiz seyahat uygulamasından yararlanmasının esnafımız açısından sürdürülebilir olmasından yana mücadele veriyoruz.

TÖHOB olarak bu uygulamayla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcıları ve ilgili bürokratları ile görüşmeler gerçekleştirdik.

Yaptığımız görüşmelerde sorunlarımıza hassasiyetle yaklaşarak bizleri dinleyen bakanlık yetkililerine teşekkür ediyoruz. Endişelerimizi ve taleplerimizi dinleyerek gösterdikleri ilgili tutum ve konuya yaklaşımları çözüm konusunda camiamızı umutlandırdı.

ÜCRETSİZ VE İNDİRİMLİ YOLCU TAŞIMADAN BELEDİYELER DE SORUMLU

Ücretsiz seyahat uygulaması bir kanunla düzenlenmektedir. Bu kanun kapsamında şu hususlara dikkat çekmek isteriz: Öncelikle kanun karşısında boynumuz kıldan incedir. Ancak ücretsiz ve indirimli yolcu taşıma konusunda belediyelerin de sorumlu olduğu açıktır. Kanunda ilgili fıkrada 'Belediyeler, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve toplu taşıma hizmeti yürütülen gerçek ve tüzel kişilere; nüfus hattının uzunluğu ve hattı kullanan sayısı kriterlerini esas alarak tespit edeceği hatlardaki toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteği yapabilir' ifadesi yer almaktadır.

Buna göre bu hizmeti yaptıran ve bununla övünen belediyelerin de hizmeti verdirdiği ilgili kişilere bir destek ödemesi yapması gerekmektedir.

Kanun çerçevesinde ayrıca 60-65 yaş arasındaki vatandaşlarımızı ücretsiz taşıma, indirimli, aktarma, abonman, emekli indirimli, anne kart, personel indirimi vs. bir çok uygulama yetkisi de yine belediyelerimizdedir. Bu konuda da yine belediyelerce ek bir destek yapılmamaktadır.

Ayrıca dikkat çekmemiz gereken bir husus daha vardır: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek ödemesi ayakta yolcu taşıma ruhsatı bulunan araçlara yönelik yapılmaktadır. Bazı belediyeler ise bu ruhsata sahip olmamasına rağmen özel halk otobüslerine ücretsiz taşıma yaptırarak usule uygun olmayan bir uygulama yürütmektedir. Bu hizmeti vermesine rağmen destek ödemesi alamayan araç sahipleriyle ilgili ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Burdur Bucak İlçesinde ortaya çıkan durum buna örnek gösterilebilir. Bu durum Türkiye genelinde birçok ilçede de yaşanmaktadır.

Defaatle dile getirdiğimiz bu usule uygun olmayan ücretsiz taşıma uygulamasının belediyelerce bir çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Bu uygulamanın yürütüldüğü bütün belediyeleri zan altında bırakmak tabii ki istemeyiz. Edirne, Bursa, Kayseri, Ankara, Erzurum, Ordu, Kahramanmaraş, Sivas, Çanakkale, Düzce vs. Belediyelerinde yürütülen iyi uygulama örneklerinin diğer belediyelerimizce de yaygınlaştırılmasından memnuniyet duyarız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

01 Eyl 2023 - 18:23 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ