"Sincan'dan Çankırı'ya bakış" kitabının tanıtımı yapıldı

Çankırılı Şair- Yazar Necati Ülker "Sincan'dan Çankırı'ya bakış" isimli yeni çıkan kitabı için basın mensupları ve vatandaşların katılımıyla tanıtım t...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çankırılı Şair- Yazar Necati Ülker "Sincan'dan Çankırı'ya bakış" isimli yeni çıkan kitabı için basın mensupları ve vatandaşların katılımıyla tanıtım toplantısı düzenledi.

Sincan Öğretmen Evi'nde düzenlenen programa Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Ankara Çankırılılar Derneği Başkanı Kamil Karakuş, Etimesgut Çankırılılar Derneği Başkanı ve MHP Etimesgut Belediyesi Meclis Üyesi Şenel Yalçın, Batı Karadeniz Birliği Genel Sekreteri Hasan Kaya ve çok sayıda davetli katıldı.

Sincan Çankırılılar Derneği tarafından organize edilen kahvaltılı basın ve tanıtım toplantısında, Sincan Çankırılılar Derneği yayını olarak çıkan "Sincan'dan Çankırı'ya bakış" isimli kitap tanıtıldı.

Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, kültürümüzü yaşatan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Tanıtım toplantısında konuşan Sincan Çankırılılar Derneği Başkanı ve kitabın yazarı Şair-Yazar Necati Ülker konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"03.09.2023 Sincan ÖĞRETMEN EVİ
Değerli konuklar, Değerli basın mensupları,
Derneğimizin sohbetli kahvaltısında çok zorluklarla bir ilki gerçekleştirdiğimiz kapsamlı dev eserimiz olan
“SİNCAN’DAN ÇANKIRI’YA BAKIŞ” İsimli kitabımızın içeriğini sizlere sunmadan önce Davetimize uyarak teşriflerinizden dolayı yönetim kurulu adına her biriniz, ayrı ayrı hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
Toplantımıza işleri icabı katılamayacağını bildiren dostlarımıza da teşekkürler. İlk önce bilmenizi isterim ki;
Bu kitabın her aşamasını özveri ile hazırlarken kıymetli eşime,
Gönüllülük düsturu ile 7 yıldır uyumlu bir şekilde istişarelerle, fedakârlıklarla, ben değil biz diyerek kırmadan kırılmadan çalıştığım dernek mesai arkadaşlarım olan yönetim kurulu üyelerime, Reklam veren insanlarımıza, köşe yazısı ile katkı sağlayan üstatlarıma ve dostlarıma, editörlerime, karaca matbaası sahibi Hüseyin Karaca’ya, bu esere bağışlar yaparak maddi destek veren değerli üyelerimize, ayrı, ayrı teşekkürü borç bilirim.
Eserimizi üç aşamalı olarak hazırlamaya çalıştık, ilk aşaması 1994 yılında kurulan Sincan Çankırılılar derneği kuruluşu ve etkinliklerine ayırdık. Yazıdan çok görselliğe ağırlık verdik.
İkinci aşamasında yaşadığımız yer olan SİNCAN İlçemizi işledik. Üçüncü aşaması özlemini çektiğimiz,
Yaranlar diyarı,-Kaya Tuzunun başkenti olan ilimiz Çankırı’ya ayırdık.
Kendileriyle gururlandığımız iki değerli hemşerimiz iş insanlarımızı burada tanıtmadan geçemeyeceğim.
Değerli hayırsever iş insanımız Sayın Namık TANIK;
1994 yılında kurulan Sincan Çankırılılar derneğimize 19.09.2002 Tarihinde şu an ki yer olan Sincan Çankırılılar derneğinin mülkü olan 4086 Ada 8 parseldeki arsayı almak için dönemin başkan ve yönetim kurulu girişimlerde bulunmuş,
Ancak derneğin biriken parası yetişmemiş olduğundan Sayın Namık TANIK Hemşerimizle görüşüldüğünde eksik olan meblağı bağışlayarak arsa derneğimize kazandırılmıştır.
Sonrasında ihale ile bir müteahhide günün şartlarında iki daire iki depo şeklinde ihale edilmiş bitirilen binada ki 1 ve 2 numaralı daireler Altlarındaki depolar teslim alınmış binanın ismi YÂRAN Apartmanı olarak tescillenmiştir.
Adı geçen Depolar ise değerli hayırsever iş insanımız 27.03.2023 Tarihinde 59 yaşında kaybettiğimiz Rahmetli Selahattin SÜZBASAN Tarafından tadilatı yaptırılarak Derneğimize Nostaljik görünümlü Kültür mirasımız olan YÂRAN EVİ Kazandırmıştır.
Yönetim kurulumuz aldıkları kararla yaran evini “SELAHATTİN DÜZBASANYARAN EVİ” olarak isimlendirmiştir.
Rahmetli Selahattin DÜZBASAN Bir röportajında diyor ki bu ülkenin değerlerine hepimizin sahip çıkması lazım hepimizin ülkemize ve doğduğumuz büyüdüğümüz şehirlerimize karşı sorumluluklarımız var.
Herkes elinden geleni yaparsa ülkemiz daha aydınlık geleceğe hızlı bir şekilde gidecektir. Demesi yüreği vatan sevgisiyle dolu olduğunun kanıtıdır.
Yüce insan seni asla unutmayacağız unutturmayacağız inşallah gelecek kuşaklara rol model olacaksın nur içinde ol
Çankırılı insanlarımız bu mekânlarda acı ve sıkıntılarını paylaşarak azaltacaklar Mutlu günlerinde coşku içinde kucaklaşacaklardır.
İki değerli hayırsever hemşerimiz iş insanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır, Sizlerden Allah razı olsun Allah hayırlarınızı kabul etsin bu bağışlarınızı dernek olarak gelecek kuşaklara taşıyarak insanlara çok büyük fayda sağlayacak ve onların hayır duasını alacaksınız.
Eserimizi doyduğumuz yer olan Sincan 'da hazırlarken
Derneğimizin etkinliklerini, doğduğumuz yer olan Çankırı'ya bakış ismini vererek özlem gidermekteyiz.
Derneğimizin ilk yayınlanan kitabı olarak eksikliklerimiz olabilir siz okurlarımızın hoşgörüsüne sığınırız.
Yeri gelmişken Dernek üyelerimizden Ahrete göçenlere ALLAH Rahmet eylesin Mekânları cennet olsun. Halen yaşayanlara da sağlıklı mutlu ömürler dileriz. Yaşadığımız yer olan SİNCAN ilçemizi özetle anlattığımızda,
Her ilin her ilçenin kuruluş tarihi vardır. Sincan ilçemizin de bir geçmişi bir tarihi var ama detaylarla vaktiniz almak istemiyorum. Ailece değişik şehirlerden gelip kalıcı ikametler haline getirerek insanlar buradaki organize sanayilerinde devasa fabrikalarda işe girmiş geçimlerini sağlamaktalar zaman içinde emekli olmuş buraya yerleşmiş çocuklarını burada okula ve askere göndermiş burada evlendirmiş burayı yurt edinmişler.
"Biz gurbetçiler olmuşuz Sincanlı"
İnsanlar doğdukları yerden buraya göç etmişler ama baba
Ocağı özlemi çektikleri için boş zamanlarında ise şehirlerimizin Sivil Toplum Kuruluşları olan tıpkı bizim gibi hemşeri derneklerinde kültürlerini örf adetlerini gelenek göreneklerini yaşatarak gelecek kuşaklara köprü olmaktadırlar, bu da güzel bir oluşumdur.
Burada iyi günde kötü günde dayanışma ile beraberlik ruhunu yaşatmaktadırlar.
Şirin ilçemiz Sincan'ımızı huzurlu oluşundan gerek havasından gerek temizliğinden her tarafa ulaşım sıkıntısı yaşanmadığından Ailelerimizle burada yaşamaktan mutluyuz. Bizlere bu mutluluğu yaşatan kurum ve kuruluşlara müteşekkiriz.
"ÇANKIRI; Tarihi boyunca devletine asker vermiş, şehit vermiş, vergi vermiş, buna karşılık, devletten önemli bir beklentisi olmamıştır.
Devlet, bu vatansever ve sessiz insanlarla gerektiği kadar ilgilenmemiş, bu nedenle Çankırılı kendi topraklarında yaşamını sürdürmek imkânını bulamadığı içindir ki, yıllarca il dışına "GÖÇ VERMİŞTİR"
GÖÇ Olayı yaşanırken bile Çankırı'ya hizmet amacıyla mücadele veren politikacılarımız, bürokratlarımız; Çankırı'nın kalkınması için gayretli çalışmalar yapmış ancak GÖÇÜ ne yazık ki Durduramamışlardır.
Bunun kanıtı olan 87. Sayfada UNUTULMAYANLAR Başlığındaki Türkiye B. M. Meçlindeki 1. Dönemden 28. Döneme ait ilimiz Çankırı'yı temsil eden milletvekili ve senatörlerinden de anlaşılacağı gibi ilimizin 1. Dönemde Milletvekili sayısı 7 iken 28. Dönem milletvekili sayısı giderek düşüş göstermiş halen 2 milletvekili çıkarmaktadır.
Buda gösteriyor ki nüfus oranı düştükçe milletvekili sayısı da
Göçten dolayı azalmıştır.
Yıllarca ilimiz nüfus erozyonuna uğramış ve hala göç vermeye devam etmektedir. İnsan kuş misali... Kimi ekmek peşinde, kimi okumak için, kimi hayal ettiği daha iyi bir hayat için, elinde bir bavulla, birisinden bir öneri duyar, benim gibi ailece sarar göçü düşer gurbet yoluna.
Niçin gurbete gidilir? Ya eğitim için gidilir gurbete, ya para kazanmak için veya vatani hizmet için tüfek çatılır omuzlara yurdun bir köşesinde, ya da evliliğin getirdiği bir zorunluluk olur gurbet yolları.
Bir gidildi mi de kalınır gurbet ellerde. Ancak ne olursa olsun, hiç de unutulmaz baba ocağı. "Hayatımızda en yüce, en güçlü ve yararlı dayanağımız; ana baba evinden kalma anılarımızdır."
Ne yaparsan elinle o gelir seninle yani ne ektiysek onu biçeriz her zaman. Rüzgâr eken fırtına biçer. İyilik eken güzellik biçer. İnsan yaptıklarıyla kendini yansıtır, yaşantısıyla örnek olur.
Bende kendimce öyle yapıyorum zira arkamda hoş bir seda bırakmak istiyorum.
Bütün Türkiye'de olduğu gibi 1950'li yıllarda başlayan ve 1970'li yıllarda artış gösteren GÖÇ, Çankırılı hemşerilerimizin büyük merkezlere ve yurt dışına taşınmasına neden olmuştur.
Doğduğu yer olan Çankırı ilimizden, doyduğu yer Sincan İlçemize de hatırı sayılır GÖÇ gelmiştir. Unutulmamalıdır ki; Çankırı insanı Türk milletinin bütün özelliklerini taşıyan vatanına ve milletine bağlı kanaatkâr, mütevazı ve çalışkan özellikleriyle öne çıkmaktadır.
Duyarlı Çankırılı insanlarımız, birlik beraberlikle iyi günde kötü günde, bir arada olabilmek ve hemşerilerimizin kaynaşarak yasal olan yardımlaşma dayanışma içinde yanlarında bulunmak düşünceleriyle, İlimizin örf adetlerini, gelenek göreneklerini gelecek kuşaklara aktarabilmek için 1994 yılında Sincan Çankırılılar Derneğini kurmuşlar.
Gerek başkanlar, gerek yönetim kurulları ve de üyeler Dernek tüzüğüne uygun olarak yasalar çerçevesinde benden önce 8 başkanla bu günlere gelinmiş. 2016 yılından günümüze kadar bende dokuzuncu başkan olarak uyumlu yönetimimizle yasalarımıza uyarak, üyelerimizle birlik, beraberlik ruhu içinde hemşerilerimizin acı ve tatlı günlerinde yanlarında olmaya devam ediyoruz.
"SİNCAN ÇANKIRILILAR Derneği" Yönetim kurulumuzun aldığı kararla "SİNCAN'DAN ÇANKIRI'YA BAKIŞ" isimli bu eseri sizler okurken Gurbet elde İlimiz Çankırı'nın örf adetlerini, gelenek göreneklerini, tarihini, damak zevkini, birçok kültürünü gelecek kuşaklara yapılan etkinliklerle ortaya koyduğumuzu görmüş olacaksınız umarım beğenilir.

İlimiz Çankırı’nın Özlemini yaşadığımızı
Dile getirdiğim Bir Şiirimle
Konuşmama son vermek istiyorum

ÇANKIRI’YA UÇASIM GELİR

Baharı bir başka yazı bir başka,
Kuş olup, Çankırı’ya uçasım gelir
Bizleri çağırırken yarenler meşke
Kuş olup, Çankırı’ya uçasım gelir

Bir başkadır, Çankırı baharı yazlar
Ölmüşleri, andıkça yüreğim sızlar
Meşhurdur, Çankırı hamarat kızlar
Ellerinde, sohbetle çay içesim gelir

Sazendeler, mecliste türkü çağırdı
Yâranlar, çekme helvası yoğurdu
Başağalar, orta oyunu buyurdu
Orta oyunuyla coşasım gelir

Gözümün, önünde canlandı doğa
Yaranlar, selam ver sola ve sağa
Gidelim, yaranlarla Ilgaz’ın dağa
Çamlı yaylalara göçesim gelir

Ben, şair Ülker’im vatan sevdamız
Yücedir asildir bizim davamız
Cehaletle sürer bizim kavgamız
Bayrağı göklere açasım gelir
Her an Çankırı’ya kaçasım gelir

Çankırı’dır ilimiz,
Hayır, söyler dilimiz,
Dostluk kardeşlik için
Hazırdır derneğimiz,
Düşüncesiyle
Hoşça Kalın Dostça Kalın Ama
Gönül Kapınızı Asla kapatmayın

(Ülker’im) Çankırılı
Şair-Yazar Necati ÜLKER"

04 Eyl 2023 - 15:01 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ