Cihannüma cemaati kimin? Cihannüma nedir? Cihannüma başkanı kim?

cihannüma cemaati kimin? cihannüma nedir? cihannüma başkanı kim?

Haber albümü için resme tıklayın

Cihannüma cemaati kimin? Cihannüma nedir? Cihannüma başkanı kim?

Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin'in kurucu genel başkan olduğu Cihannüma'nın 2013-2021 yılları arasında genel başkanlığını AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı AR-GE ve Eğitim Başkanı | Trabzon Milletvekili Mustafa Şen yapmıştır. Mevcut genel başkanı ise avukat Rıza Yorulmaz yapmaktadır. Cihannüma Derneğinin fikir babalarından ve hamisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş olduğu konuşuluyor. 

Cihannüma derneğinin kendi internet sitelerinde kendilerini şu şekilde tanımlamışlardır;

Hakkımızda

Cihannüma ailesi olarak kendimizi, yakınlıklarımız itibariyle yerel, sözümüzün kuşatıcılığı itibarı ile cihanşümul bir yerde konumlandırıyoruz.
Hz. Ali (r.a)’in yaklaşımında olduğu gibi kendimizi; dinde kardeş olduklarımıza karşı da, yaratılışta eş olduklarımıza karşı da sorumlu hissediyoruz.
İslâm medeniyetinin zemininde, İslâm’ın barış iklimini mümkün kılan Horasan, Bağdat, Endülüs, İstanbul ve bunların arasındaki gidiş-gelişlerin, coğrafyamızda ürettiği değerlerin sahibi olduğumuzun bilincinde olarak, insanlığın yaşadığı maddî ve manevî sorunlara çözüm üretebilme, önerebilme, dünyanın neresinde olursa olsun ve maruz kalan kim olursa olsun, zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı insanlığın vicdanı ve sesi olabilme tavrının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bu tavrın, meselelerin ele alınışında ve çözümünde medeniyetimize ait referansları merkeze alıp, akl-ı selimi harekete geçirmenin ve işe koşmanın metodunu oluşturarak ve bu metodun işletilmesini sağlayarak tahakkuk edeceğine inanıyoruz.
Bu anlamda zihinsel kodları düzeltmek, diğer bir deyişle Müslüman zihnini inşa etmeye katkıda bulunmak için çalışmak gerektiği malumdur. Ve yine fikrî anlamda üretmek ve ahlâkî anlamda “olmak” gayreti gereklidir. Ayrıca bir yenilenme sürecinin başlatılması da kaçınılmazdır. Bugün bizim için aşağıdaki hususların önemli olduğunu belirtmek istiyoruz:
Tarihten aldığı ilhamla geleceği inşa edebilmek için gayret etmek.
Kalbimizi yeniden inşa etmeye çalışmak.
Yeniden ihya hareketini başlatmak.
Ümmet bakışı ile düşünmek, çalışmak, üretmek, başkalarıyla ilgilenmek, nihayet insana ve insanlığa faydalı olmak.
İyi insan olmak için çalışmak.
Biz Kimiz
Varoluşu, bilgiyi ve değerleri kendi medeniyetinin ilkeleri ile tanımlayan ilim, irfan ve hikmet okulunun öğrencileri, yeryüzünde adaletin tesis edilmesi için samimiyetle mücadele eden ve bu yolda birlik ve beraberlikten asla vazgeçmeyen kardeşler topluluğuyuz.

Mefkûremiz
Kendi medeniyetimizin birikiminden beslenerek her çağda adil bir dünya kurabilme, sinesinden bu hedefi taşıyabilecek ve yaşatabilecek önder insanlar çıkarabilme.

Değerlerimiz

TEMEL DEĞER
DEĞER
YANSIMA
Tevhid
Dayanışma
Birlik
Adâlet
Dürüstlük
Sorumluluk
Hakkaniyet
Ahlâk
İyilik
Merhamet
İstikamet
Gönüllülük
Hizmet
Cehd
Sivillik
Özgürlük
Vefa
Samimiyet
Kardeşlik


Stratejik Amaçlar
Kurumsal yapıyı güçlendirmek
Hareket metodumuzu oluşturmak
Özümüzde var olan mayayı, güncel yorumla canlandırmak ve bu amaç için çalışacak önderleri yetiştirmek
Küresel adaletin tesisi için çalışmak
Mensuplarımız arasında tecrübe paylaşımını sağlamak

08 Eyl 2023 - 12:56 - Kimdir Nedir Nasıl


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ