Diyanet 98/B Uyarınca Diyanetten İhraç Edilen Din Görevlileri ve İmamlar

Diyanet 98/B Uyarınca Diyanetten İhraç Edilen Din Görevlileri ve İmamlar Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde çalışan imam-hatip, müezzin-kayyım, başvai...

Diyanet 98/B Uyarınca Diyanetten İhraç Edilen Din Görevlileri ve İmamlar
 Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde çalışan imam-hatip, müezzin-kayyım, başvaiz, uzman vaiz, vaiz, murakıp, Kur’an kursu başöğreticisi, Kur’an kursu uzman öğreticisi, Kur’an kursu öğreticisi, cami görevlileri gibi din görevlileri hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) uygulanır. Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinin (B) bendinin 2 numaralı alt bendinde; memurun kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşıması gerektiği, aynı Kanunun 98’inci maddesinin (b) bendinde de; memurluğa alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi halinde memurluğun sona ereceği düzenlenmiştir.

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 9’uncu maddesinin 2’nci fıkrasında, “Başkanlık personelinin 657 sayılı Kanunda ve bu kanunda yer almayan diğer nitelikleri ile atanmalarında dini öğrenim şartı arananlara ilişkin olarak ortak nitelikler yönetmelikle düzenlenir.” hükmü kural altına alınmıştır. Söz konusu kanun hükmüne dayanılarak 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5/1-b maddesinde, “Atamalarında dini öğrenim esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak” hükmüne yer verilmiştir.

İslam törelerine uymayan itikat, ibadet, tavır ve hareketlerin neler olduğu hususunda mevzuatta hiçbir açıklamaya yer verilmemiştir. Uygulamaya bakıldığında din görevlileri hakkında; içki içmek, alkollü mekanda veya masada bulunmak, eşcinsel olmak, zinada bulunmak, randevuevi, pavyon, gazinoya gitmek, ensest ilişkide bulunmak, küfretmek, oje sürmek, mini etek giymek, avret yerleri açık giyinmek, kilise, sinagog veya cemevine gitmek, Ramazan ayında oruç tutmamak, Kurban Bayramında kurban kesmemek gibi suç oluşturmayan ancak İslam dini tarafından yasaklanan fiil ve hâllerin yanı sıra cinsel saldırı, cinsel istismar, hırsızlık, zimmet gibi suçlar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu eylem, hâl ve suçlardan dolayı din görevlisi hakkında öncelikle idari soruşturma başlatılmaktadır. İdari soruşturma sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Kurulu tarafından din görevlisinin “Atanmalarında dini öğrenim esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak nitelik taşımak.” şartını memuriyet sırasında kaybettiğinden bahisle memurluğunun sona erdirilmesine karar verilebilmektedir.

11 Oca 2022 - 01:05 - Genelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankapark anketi, Ankapark nasıl değerlendirilmeli? Ne yapılmalı?