Ella Nedir? Ella 30 MG Nedir? Ella Ne Kadar Etkili?

Korunmasız ilişkilerin ardından istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa başarı oran...

Korunmasız ilişkilerin ardından istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa başarı oranı o derece artıyor. İlişki sonrasında kullanılması gereken ve acil korunma yöntemlerinden biri olan ertesi gün hapları, düzenli doğum kontrol yöntemleri arasında bulunmuyor. Kullanıldıktan sonra lekelenme tarzı kanama ve bir sonraki adetin birkaç gün önce gerçekleşmesine veya birkaç gün sonra gecikmesine yol açabiliyor. Hiçbir şekilde kısırlığa sebep olmayan ertesi gün hapı, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kesinlikle bir koruma sağlamaz.

Ertesi gün hapı nedir?


Ertesi gün hapı kişiyi plansız gebeliklerden koruyan en önemli acil korunma metotlarından biridir. Diğer korunma metotları gibi acil korunma metotlarından biri olan ertesi gün hapı da kişiyi gebe kalmaktan korur. Diğer korunma yöntemleri ilişki öncesinde kullanılırken, ertesi gün hapı ilişki sonrasında kullanılmaktadır.  

Ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılır?


Rıza dışı ilişki olması durumunda, kondom yırtılması veya bir siklus içinde iki veya daha fazla doğum kontrol hapı alınmasının unutulması durumunda ertesi gün hapı kullanılabilir. Bununla birlikte korunmasız yaşanan ve gebelik istenmeyen ilişkilerden sonra da ertesi gün hapı kullanılabilir.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?


Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar çabuk kullanılırsa, hamileliği engellemede başarı düzeyi o derece artış gösterir. Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrasındaki 5. güne kadar kullanılabilmektedir. İlacın gebeliği engelleme şansı ne zaman alındığı ile bağlantılı olmaktadır. İlk 24 saat içinde alınan ilaç gebeliği önlemede yüzde 98 oranında başarı olurken, bu oran 48. saatte yüzde 75’e geriler. Ağızdan alınan ilacın kullanım şekli, ilaç markaları arasında farklılık göstermektedir. Bazı ilaç markaları tek, bazıları ise çift doz olarak kullanılmaktadır.


Ertesi gün hapı nasıl koruma sağlar?

Hormon bazlı ertesi gün hapları yumurtlamayı erteler ya da fertilize olmuş ovumun yani döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesine engel olur. Ella ertesi gün hapı yumurtlama için gereken anahtar hormonların etkisini bloke ederken,  rahim içi araçlar (RİA) ise yumurta ve spermin buluşmasını engeller ya da döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinin önüne geçer.

Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir mi?

Ertesi gün hapı düzenli doğum kontrolü metodu değildir. Sadece acil durumlarda kullanılır ve sürekli kullanılması sağlık problemlerine yol açabilir.

Ertesi gün hapı ilişkiden kaç gün sonra kullanılır?

Bazı ertesi gün haplarının ilk 72 saat, bazılarının ise ilk 120 saat içine alınması gebelik ihtimalini yüzde 1-2 ye düşürmektedir. Ancak ilaç ne kadar erken alınırsa etkisi o derece artış gösterir.

Ertesi gün hapının etkisini düşüren durumlar nelerdir?

Bazı durumlar ertesi gün hapının etkisini azaltmaktadır.  Aşağıda sıralanan durumlarda ertesi gün hapı kullanmak sıkıntılı yaratabilmektedir.

- Ertesi gün hapının bileşenlerinden birine karşı alerji durumu varsa

- İlacın etkinliğini azaltacak epilepsi ilacı veya rifampicin ve griseofulvin gibi antibiyotiklerin kullanımı durumunda

-BMI  boy kilo indeksinin 30’un üzerinde olması durumunda yani fazla kilo mevcutsa ilacın etkisi azalacak ve başarısızlık oranı artacaktır.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapları çoğunlukla güvenlidir. Bulantı, mide ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, göğüslerde hassasiyete sebep olabilir. Bulantının fazla olması durumunda antiemetik yani bulantı hafifletici ilaçlar kullanılabilir. Lekelenme tarzı kanama, bir sonraki adetin birkaç gün önce veya birkaç gün gecikmesine yol açabilir. Eğer ertesi gün hapının alımını takiben 3 ile 5 haftalık süre zarfında adet gecikmesi ve şiddetli alt karın ağrısı varsa acilen bir kadın doğum uzmanı ile irtibata geçilmesi ve gebelik veya dış gebelik olup olamadığının teyit edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Ertesi gün hapını aldıktan sonra kusarsam ne yapmalıyım?

Ertesi gün hapı bazen kusmayı tetikleyebilir. Eğer ilacı aldıktan ilk iki saat içinde kusma gerçekleşirse ikinci doz ertesi gün hapının alınması gerekir. Eğer iki saatten fazla süre geçmişse ilaç artık sisteme girmiş demektir ve ilaç alımının tekrarı gerekmez.

Hamileyken ertesi gün hapı kullanılır mı?

Eğer kişi hamile olduğunu düşünüyorsa kesinlikle ertesi gün hapı kullanmamalıdır. Çünkü fetüs için bilinmeyen zararlara yol açabilmektedir.

Ertesi gün hapının etkisi ne kadar sürer? Sonrasında korur mu?

Ertesi gün hapı yumurtlamayı geciktirir, sonrasında korunmasız cinsel ilişki durumunda gebelik ihtimali artış gösterir. Ertesi gün hapı sonrasındaki cinsel ilişkilerde kondom gibi diğer yöntemlerin kullanımı güvenli olacaktır.

Ertesi gün hapı ne sıklıkta kullanılır?

Ertesi gün hapı bir ay içerisinde bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Ertesi gün hapları acil bir korunma metodudur, düzenli korunma metodu yerine geçmez ve sürekli kullanılmamalıdır.

Ertesi gün hapı kısırlık yapar mı?

Ertesi gün hapı kesinlikle kısırlığa sebep olmaz. Bu haplar gelecekteki fertilite yani doğurganlık oranını kesinlikle etkilemez.

Ertesi gün hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar mı?

Ertesi gün hapları cinsel yolla bulaşan HIV, HSV, HPV gibi hastalıklara karşı kesinlikle bir koruma sağlamaz.

Ertesi gün hapları adeti geciktirir mi ya da kanama yapar mı?

Ertesi gün hapları kullanıldığı ay içinde hafif lekelenme tarzı kanama, bir sonraki adetin birkaç gün önce veya sonra olmasına yol açabilmektedir. Ancak adet düzensizliğine sebep olmaz.

Emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilir mi?

Ertesi gün hapları emzirme döneminde güvenlidir ve kullanılabilir. Süte çok az bir miktarda hormon geçse de geçen miktar bebeğe bir zarar vermez.

Acil korunma metotları hangileridir?

Ertesi gün hapları ve rahim içi araç yani spiral en bilinen acil korunma metotlarını oluşturmaktadır.

Ekli Dosyalar

08 Mar 2022 - 15:30 - Genel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbul

HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbulŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLER ARASI EŞYA VE YÜK TAŞIMACILIĞI0532 409 70 82

0532 409 70 82 HAKAN NAKLİYAT

Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ