Ayhan Kuzu kimdir? Ayhan Kuzu hangi hastanede çalışıyor?

Uzun yıllar yurtdışında eğitim gördükten sonra özellikle bağırsak-kolon kanseri konusunda uzmanlaşan Prof. Dr. Ayhan Kuzu, yüksek not ortalamasıyla mezun olduğu üniversite eğitiminin ardından Ankara’da göreve başladı. Bir dönem İngiltere’ye giden Ayhan Kuzu, bağırsak kanseri tedavisinde hastanın şifa ile iyileşmesini ve sağ kalımı uzatan ameliyat tekniklerini öğrendi

Ayhan Kuzu, rektum kanserinde hastanın ameliyatın arkasından bağırsağını torbaya bağlamadan normal yolla dışkılamasını sağlayan, makat bölgesini koruyucu intersfinkterik rezeksiyon, vekolo-anal anastomoz teknikleri üzerine çalıştı. Ayhan Kuzu, bunların dışında ülseratif kolit ve ailesel polipozis’de (FAP – Polipozis koli) uygulanan ileal rezervuar anal anastomoz (restoratif prokto kolektomi) ve mide kanserlerine uygulanan radikal lenf disseksiyonunu ameliyatları ile ilgili bilgi sahibi oldu.

AYHAN KUZU KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında, Profesör olarak çalışan Prof. Dr. Ayhan Kuzu, 1963’te Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji’nde tamamlayan Ayhan Kuzu, 1986’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yüksek not ortalaması ile mezun oldu.

Aynı sene, sınavları birincilikle tamamlayarak, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Ayhan Kuzu, 1991-1992 yıllarında İngiltere’de Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’nde genel cerrahi uzmanı ve araştırma asistanı olarak çalıştı.

Leeds Üniversitesinde kaldığı süre boyunca, bağırsak kanseri tedavisinde uygulanan ameliyat tekniklerini öğrenen Ayhan Kuzu, kolon ve rektum kanseri (bağırsak kanseri) tedavisinde hastanın şifa ile iyileşmesini ve sağ kalımı uzatan yeni ameliyat tekniklerini öğrendi.

Özellikle, rektum kanserinde hastanın ameliyatın ardından bağırsağını torbaya bağlamadan normal yolla dışkılamasına yarayan, makat bölgesini koruyucu intersfinkterik rezeksiyon, vekolo-anal anastomoz teknikleri üzerine çalışan Ayhan Kuzu, bunlara ek olarak mide kanserlerine uygulanan radikal lenf disseksiyonunu, ülseratif kolit ve ailesel polipozis’de (FAP – Polipozis koli) uygulanan ileal rezervuar anal anastomoz (restoratif prokto kolektomi) ameliyatlarını öğrendi.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tüm bu ameliyatları karın bölgesinin açmadan kapalı bir şeklide yapmaya yarayan laparoskopik girişimler üzerine de eğitim gören Ayhan Kuzu, bu eğitimlerin ardından Leeds Üniversitesinden Laparoskopik Cerrahi Eğitim Sertifikası’na sahip oldu. Aynı zaman içinde araştırma asistanı olarak makat bölgesini kontrol eden kasların ve bağırsağın dışkılama fonksiyonlarını değerlendiren ano-rektal fizyoloji laboratuarında çalışan Ayhan Kuzu, İngiltere’de bulduğu süre zarfında tamamladığı dokuz araştırmayı çeşitli uluslararası toplantılarda sundu.

1993’te Genel Cerrahi Uzmanı unvanını alan Ayhan Kuzu, 1998’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği’ne Uzman olarak atandı. Kasım 1999’da Doçent, Mayıs 2005’te Profesör olan Ayhan Kuzu, bugüne dek, 77’si uluslararası dergilerde yayınlanan, toplam 152 makale kaleme aldı.

Bilimsel tebliğlerin dışında Son dakika Türkiye haberleri" target="_blank">Türkiye’yi uluslararası kongrede davetli konuşmacı ve panelist olarak defalarca temsil eden Ayhan Kuzu, yurtiçi ve yurtdışında dağıtılan ve bu alanda çalışan cerrahlara yönelik 10 ayrı görsel eğitim materyali hazırladı.

“Total Mezorektal Eksizyon – Otonom Sinir Koruyucu Rektum Kanseri Cerrahisi” başlıklı ilk eğitim projesinde, Türkiye’deki cerrahları, bağırsak kanserinin cerrahi tedavisindeki güncel yaklaşımlar ile ilgili eğitmek için görsel materyaller kullanarak bir eğitim seti hazırlayan Ayhan Kuzu, üç adet DVD den oluşan “Comprehensive Step by Step Rectal Cancer Surgery” başlıklı ikinci projede uluslararası alanda çok sayıda bilim adamı ile ortaklaşa bağırsak kanseri eğitim setini hazırladı.

Ayhan Kuzu, bağırsağın iç yüzeyini değerlendirmek adına kullanılan ve bağırsak kanserinin önlenebilir bir hastalık olmasına yarayan kolonoskopi eğitimini anlatan üçüncü proje ile “Kolonoskopi Atlası” başlıklı görsel eğitim materyalini hazırladı

Ayhan Kuzu, çeşitli hastalıkların tedavisi esnasında bağırsakları karın duvarına torbaya bağlanan hasta ve yakınlarının eğitimi için, “Stoma Torbası ile Yaşam” başlıklı eğitim materyalini hazırladı.

Ayhan Kuzu, “Robotic Single Docking Total Mesorectal Excision” başlıklı beşinci proje dâhilinde, güncel gelişmelerin ışığı altında, bağırsak ameliyatlarında robotik cerrahi tekniğinin kullanımına yönelik bir eğitim setini Dr. Amjad Parvaiz ile beraber hazırladı.

En son bağırsak kanserinin tedavisindeki güncel gelişmeler için “Comprehensive Step by Step Optimised Colon Cancer Treatment” başlıklı eğitim materyalini birçok ülkeden bilim adamı ile beraber hazırladı.

ÜYELİKLER VE SERTİFİKALAR

Türk Kolon ve Rektum Hastalıkları Cerrahi, Türk Cerrahi, Amerika Kolorektal Cerrahi, Amerikan Kolejler, Avrupa Kolorektal Cerrahi, Türk Gastroenteroloji ve İnflamatuar Barsak Hastalıkları derneklerinin üyesi olan Ayhan Kuzu, ABD’de doktorluk yapma hakkını veren ECFMG sertifikası ile Avrupa Kolorektal Cerrahi Uzmanlık Belgesi’ne sahip oldu.

14 Mar 2022 - 10:36 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbul

HAKAN NAKLIYAT-Tuzla- İstanbulŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLER ARASI EŞYA VE YÜK TAŞIMACILIĞI0532 409 70 82

0532 409 70 82 HAKAN NAKLİYAT

Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Aya Validasyon Ambalaj Sterilizasyon A.Ş. Ankara Muhasebe Elemanı Personeli İlanı

AYA VALİDASYON AMBALAJ STERİLİZASYON A.Ş.

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ