Ankara Kalesi nerede? Nasıl gidilir? | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Ankara Kalesi nerede? Nasıl gidilir?

Ankara Kalesi nerede? Nasıl gidilir?
02.11.2020
A+
A-

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir kale. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte MÖ 2. yüzyıl başında Galatların Ankara’ya yerleşmeleri sırasında kalenin var olduğu bilinmektedir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde birçok kez onarımdan geçmiştir. Ankara Kalesi dışarıdan görümüne göre daha büyüktür. Her yıl çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Kalesi nerede? Nasıl gidilir?

Ankara Kalesi Nerede?

Ankara Kalesi Ankara Altındağ’da bulunmaktadır. Ankara ilinin tam ortasında bulunan Ankara Kalesi Hititliler zamanından günümüze kadar ulaşmıştır. Ankara Kalesi’ne Ulus ve Sıhhiye’den yürüyerek gidebilirsiniz.

Ankara Kalesi nerede?

Ankara Kalesi’ne nasıl gidilir?

Kızılay’dan gitmek istiyorsanız:

Kızılay-Batıkent metrosuyla Ulus durağında inerek Ulus Çarşısı çıkışından çıkınız. 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Çankaya‘dan gitmek istiyorsanız:

Dikmen Caddesi üzerinden geliyorsanız 145 veya 154; Oran tarafından geliyorsanız 185; İlker Caddesi üzerinden geliyorsanız 183 veya 186 numaralı belediye otobüsüne binerek Ulus Çarşısı durağında inerek Çıkrıkçılar Yokuşu üzerinden 15 dakikalık bir yürüyüş ile Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Mamak’tan gitmek istiyorsanız:

Kayaş tarafından geliyorsanız 332, 347, 349; Ege Mahallesi, Doğukent taraflarından geliyorsanız 351 veya 353; Abidinpaşa, Akdere taraflarından geliyorsanız 347, 349, 363, 377 numaralı otobüslerden birini kullanarak Anafartalar durağında inerek 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Ankara Kalesi

Gölbaşı’ndan gitmek istiyorsanız:

Gölbaşı’ndan 105 veya 106 numaralı otobüse binerek Ulus Çarşısı durağında inerek Çıkrıkçılar Yokuşu üzerinden 15 dakikalık bir yürüyüş ile Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Keçiören’den gitmek istiyorsanız:

Etlik, Aşağı Eğlence taraflarından geliyorsanız Kızılay yönüne giden 203, 204, 263; Bağlum taraflarından geliyorsanı 268 numaralı otobüse binerek Ulus durağında inerek Anafartalar Caddesi üzerinde 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yenimahalle’den gitmek istiyorsanız:

Batıkent, Demetevler taraflarından geliyorsanız Batıkent-Kızılay metrosuyla Ulus durağında inerek Ulus Çarşısı çıkışından çıkarak 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşablirsiniz.

Çayyolu, Ümitköy taraflarından geliyorsanız Çayyolu-Kızılay metrosuyla Kızılay durağında inerek buradan 347, 353, 377 numaralı otobüslerden birine binerek Anafartalar durağında indiğinizde 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Sincan’dan gitmek istiyorsanız:

Kayaş-Sincan banliyösüne binerek Sıhhıye durağında inip burada 343, 351, 353, 377 numaralı otobüslerden birine aktarma yaparak Anafartalar durağında inerek 15 dakikalık bir yürüyüşle Ankara Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.