Kekik Cenneti Türkiye’den 69 milyon dolarlık ihracat | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Kekik Cenneti Türkiye’den 69 milyon dolarlık ihracat

Kekik Cenneti Türkiye’den 69 milyon dolarlık ihracat
14.07.2021
A+
A-

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) gelir getirici türlerden biri olarak üretimini desteklediği kekikte hasat zamanı başladı. Her yıl Temmuz ayında toplanan şifalı bitki kekik, ihracatı ile ekonomiye de katkı sunuyor. Türkiye kekik üretimi ve ticareti noktasında Dünya kekik üretiminin yüzde 70’ini oluşturuyor. Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında 233 kekik fidanı üretildiği Türkiye’de 2021 yılında bu rakamın 420 bin fidana çıkartılması hedefleniyor. TÜİK’in açıkladığı son verilere göre 69 milyon dolarlık kekik ihracatı yapıldığı belirtildi.

Türkiye dünya kekik ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini elinde tutuyor

Dünya kekik ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de, 2020 yılında 69 milyon dolarlık kekik ihraç edildi. Kekiğin ülke ekonomisine katkısı ise yaklaşık 1 milyar TL. Kekik için OGM, 2021 yılında 420 bin adet kekik fidanı üretecek.  Orman varlıklarının korunması ve geliştirilmesi için mücadele eden OGM, ormandan elde edilen gelir getirici türlerle hem orman köylüsüne hem de ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor. OGM’nin envanter ve faydalanma planı kayıtlarına göre ormanlık sahalarda 343 bin 683 hektar alanda 54 bin 596 ton faydalanılabilir kekik bulunuyor. Geçen yıl 233 bin adet üreten OGM, bu yıl için 420 bin adet kekik fidanı üretecek.  

Tıbbi ve aromatik türlerden biri olan kekik, önemli ihraç ürünlerinden de birini oluşturuyor. Türkiye dünya kekik ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini elinde tutuyor. TÜİK verilerine göre 2020 yılında 69 milyon dolarlık kekik ihracatı yapıldı. İhraç edilen kekik türleri içerisinde İzmir kekiği (Origanum Onites) en büyük paya sahip. Yarı çalımsı bir bitki olan İzmir kekiği, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde deniz seviyesinden 1.750 m rakıma kadar olan bölgelerde doğal olarak yayılış gösteriyor. Kekik, yurt içinde büyük ölçüde baharat olarak, az miktarda da kekik yağı veya kekik suyu şeklinde tüketiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.