Tanju Özcan, Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesini Yok Edecek: 120 Adet Fındık Ağacı Kesilecek | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Tanju Özcan, Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesini Yok Edecek: 120 Adet Fındık Ağacı Kesilecek

Tanju Özcan, Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesini Yok Edecek: 120 Adet Fındık Ağacı Kesilecek
17.09.2021
A+
A-

Sığınmacılar ve tüp bebek tedavisi için yardım isteyen anneye karşı takındığı akla ziyan tavırlar nedeniyle gündemden düşmeyen CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,  şimdi de belediyeye ait üzerinde Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesi bulunan araziyi sattı. Türk Fındığı Gen Bankası olarak araştırma geliştirme çalışmaları yapılan 120 fındık ağacı ihaleyi alan firma tarafından kesilecek ve yerine spor oteli ve tesisler yapılacak. Fındık ağaçlarının aşılı olması nedeniyle taşınması halinde dahi kuruyacağını belirten bilim insanları ve duyarlı sivil toplum kuruluşları bu katliamın durdurulmasını istiyor.

2018 yılında AK Partili Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde Bolu Belediyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan protokolle yeni Orman Bölge Müdürlüğü binası yapılması karşılığında Büyüksu Deresi yanında bulanan yüzlerce dönümlük fidanlık arazisi Bolu Belediyesi’ne devredilmişti. Söz konusu 378 dönüm arazinin içinde, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesi’ (Gen Bahçesi) de bulunuyordu. CHP’li Tanju Özcan’ın başkanı olduğu Bolu Belediyesi tarafından “mültecilere 10 kat su zammı yapacağım , artık gitsinler  “ gürültüsünün koptuğu  günlerde yapılan ihale ile tohum bahçesinin de içinde bulunduğu 96 dönümlük arazi satıldı. Tanju Özcan, ihaleyi alan firmanın fidanlık arazisine spor oteli ve çeşitli tesisler yapacağını duyurdu. Tanju Özcan’ın hiç düşünmeden sattığı arazi üzerindeki Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesi inşaat çalışmalarının başlamasıyla yok olacak.

TÜRK FINDIĞI KLONAL TOHUM BAHÇESİ’NİN BULUNDUĞU ARAZİYİ SATTI

2021 yılının ocak ayında açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 378 dönümlük fidanlık arazisine Cumhuriyet Parkı yapacaklarını dile getirmişti. 100-150 milyona mal olacak ve içerisinde her şeyin olacağını belirten Özcan, parkı cumhuriyetin 100. yılı yani 2023’te tamamlayacaklarını kaydetmişti. Bu açıklamalardan aylar sonra Özcan, arazinin 96 dönümlük bölümünü değerinden üçte biri fiyatına yaklaşık 90 milyona sattı. Söz konusu arazi üzerinde Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından 2004 yılında araştırmaları başlayıp 2008 yılında fidanları dikilen Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesi bulunuyor.

120 ADET FINDIK AĞACI YOK OLACAK

Türk Fındığı Gen Bankası oluşturmak, erken yaşta ve kolay tohum temin etmek, fenolojik çalışmalar yapmak, eczacılık için gerekli ham maddeye yönelik çıktılar almak, çeşitli bölgelerden getirilen fındık fidanlarını aynı ortamda yetiştirmek ve daha birçok amaç için 9 farklı bölgeden getirilen yaklaşık 120 fındık ağacını barından Türk Fındığı Klonal Tohum Bahçesi, Türk fındığının korunması adına büyük önem teşkil ediyor. Tohum Bahçesi’nin içerisinde bulunan arazinin Tanju Özcan tarafından ihale ile satılmasıyla uzun yıllar süren araştırmalar ve Türk Fındığı Gen Bahçesi tarihe karışacak. CHPli Belediye Başkanı Özcan, ihalenin sonuçlanması sonrası yaptığı açıklamada, “Buraya bir spor oteli yapılacak. Yani spor turizmine açılacak. Stadyum ve antrenman sahaları var. Aynı zamanda spor hastanesi var” şeklinde konuştu. İhaleyi alan firma tesis için kazmayı vurduğu anda Türk fındığı gen bahçesi yok olacak. Bilim insanları, fındık ağaçlarının aşılı olması sebebiyle başka bir yere taşınması halinde kuruyacağı yönünde görüş bildiriyor.

TEPKİLER VAR: 17 YILLIK ÇALIŞMA VE EMEK BOŞA GİDECEK

Bolu’da faaliyet yürüten Bolu Platformu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bolu Belediyesi ile yapılan sözlü görüşmelerimizde çözüm olarak, gen bahçesindeki fidanların başka bir alana taşınması düşüncesi var. Ancak ilgili bilim insanları ile istişare ettik ve fidan taşıma işleminin verimli olmayacağı ve fidanların kuruyabileceği ve 17 yıllık çalışmanın, emeğin boşa gideceği uyarılarında bulundular. Talebimiz şudur eğer mümkünse satış ihalesi yapılan 96 dönümlük alan içerisinden gen bahçesinin kurulu olduğu 6 dönümlük alan ayrılabilir ve Bolu Belediyesi’nin mülkiyetinde kalabilir” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.