Tarihi Kutluhan Camii Bayram Namazı İle Açılıyor | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri

Tarihi Kutluhan Camii Bayram Namazı İle Açılıyor

Tarihi Kutluhan Camii Bayram Namazı İle Açılıyor
17.07.2021
A+
A-

İlçenin en eski eseri, ilçe protokolünün katılımı ve Prof. Dr. Orhan Çeker’in kıldıracağı bayram namazı ile açılıyor. Yüzyılı aşkın bir süredir üstü açık, harap kullanılamayan tarihi Kutluhan cami, Haymana Belediyesi’nin girişimleri sonucu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ediliyor. Kurban bayramı namazı ile ibadete açılıyor. Ankara Salnamelerine göre yapım yılı hicri 608 olan Caminin bitişiğinde, Hacı Bayram-ı Veli’nin haleflerinin kurduğu Melami tarikatı şeyhlerinden Hüsameddin Ankaravi’nin türbesi de yer alıyor. Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, Belediye Başkanı Özdemir Turgut, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve çevre mahallelerden halkın katılımıyla gerçekleşecek bayram namazında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker vaaz verip namazı kıldıracak.

Kahverengi Yönlendirme Tabelaları asılmaya Başlandı

Tarihi Camiinin ibadete açılmasına az zaman kalan Haymana Belediyesi de son düzenlemeleri yapıyor. Bunlardan en önemlisi ilçenin belli noktalarına takılan, tarihi ve turistik yerleri gösteren kahverengi yön tabelaları. Kutluhan Camii, Hüsamettin Ankaravi Türbesi ve Mangaldağı Şehitliği ile başlayan kahverengi yönlendirme tabelaları, İlçedeki diğer tarihi ve turistik yapıların da düzenlenmesiyle birlikte o yerler içinde hazırlanıp yol güzergâhlarına asılacağı belirtildi.

Vakıflar Belediye Başkanı Turgut: Tarihi ve Kültürel Miraslarımıza Sahip Çıkıyoruz

Haymana’daki tarihi yerlerin ve tescilli binaların restore edilip, turizme kazandırılması noktasında yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Turgut; “VakıflarTurgut “Tarihi ve Kültürel Miraslarımıza Sahip Çıkıyoruz.” Gazetemize Haymana’daki tarihi yerlerin ve tescilli binaların restore edilip, turizme kazandırılması noktasında yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Turgut; “Vakıflar Belediye Başkanı Turgut, Haymana için tarihi öneme sahip bir eserin restorasyonunun tamamlanmasından duyduğu mutluluğu ifade ettikten sonra bu tarihi günde, bayram namazında herkesi Kutluhan Camii ve Hüsameddin Ankaravi Türbesinin açılışında buluşmaya ve burada bayramlaşmaya davet etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.