CHP Rapor Açıkladı Türkiye'nin Wuhan'ı Tekirdağ, Bolu, Kırşehir | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

CHP Rapor Açıkladı Türkiye’nin Wuhan’ı Tekirdağ, Bolu, Kırşehir

CHP Rapor Açıkladı Türkiye’nin Wuhan’ı Tekirdağ, Bolu, Kırşehir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Covid’den ölüm sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriden 8 bin 87 fazla olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul değil Tekirdağ, Bolu, Kırşehir


CHP’li Akkuş İlgezdi, CHP tarafından yönetilen yirmi bir ilde mart 2020- ağustos 2021 tarihleri arasında bulaşıcı hastalık ölüm hızı hesaplandığında, milyon kişide en yüksek bulaşıcı hastalık ölüm hızının sırasıyla Tekirdağ, Bolu, Kırşehir ve İstanbul’da olduğunu belirterek, “Yirmi bir ilimizden alınan verilere göre pandeminin ölümler açısından üç ilde Sağlık Bakanı tarafından Türkiye’nin Wuhan’ı diye nitelenen İstanbul’dan bile daha fazla etkili olduğu anlaşılıyor” dedi.

İlgezdi, yaptığı açıklamada, Mart 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında CHP’li büyükşehir ve il belediyelerindeki salgın hastalık- Covid ölüm sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriden 8 bin 87 fazla olduğunu bildirdi. İlgezdi, “Türkiye nüfusunun yüzde 48,8’sini oluşturan CHP’li belediyelerdeki ölüm sayısı 64 bin 797, Sağlık Bakanlığının tüm Türkiye Covid vefat sayısı ise 56 bin 710. Türkiye’nin geri kalan 60 ilindeki Covid-19 ölüm eğiliminin bu raporda yer alan 21 ilin ölüm hızıyla eşdeğer olabileceği varsayılırsa, pandeminin 18. ayında Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin Sağlık Bakanlığı’nın bildiriminden yaklaşık 2,3 kat daha fazla olarak 132 bin 851 kişi olabileceği tahmin edilmektedir” dedi.

CHP Rapor Açıkladı Türkiye’nin Wuhan’ı Tekirdağ, Bolu, Kırşehir

21 belediyenin toplam nüfusunun 40 milyon 782 bin 144, Türkiye’nin toplam nüfusunun ise 83 milyon 614 bin 362 olduğunu vurgulayan İlgezdi, şöyle devam etti:

“Belediyelerdeki ölüm rakamlarını bir projeksiyonla tüm ülkeye uyguladığımız zaman 132 bin 851 kişinin bulaşıcı hastalıklar nedeniyle vefat etmiş olabileceği sonucu çıkmaktadır. Salgının başından beri şeffaflıktan uzak olan bakanlık verileri daha da güvenilmez oldu. CHP tarafından yönetilen 21 ilde Mart 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında bulaşıcı hastalık ölüm hızı hesaplandığında, milyon kişide en yüksek bulaşıcı hastalık ölüm hızının sırasıyla Tekirdağ, Bolu, Kırşehir ve İstanbul’da oldu. 21 ilimizden alınan verilere göre, pandeminin ölümler açısından 3 ilde Sağlık Bakanı tarafından Türkiye’nin Wuhan’ı diye nitelenen İstanbul’dan bile daha fazla etkili olduğu anlaşılıyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.