Kırşehir Belediyesi Tarihinin En Büyük Üretim ve İstihdam Yatırımını Yaptı | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri
Ankara son dakika, Ankara haberleri

Kırşehir Belediyesi Tarihinin En Büyük Üretim ve İstihdam Yatırımını Yaptı

Kırşehir Belediyesi Tarihinin En Büyük Üretim ve İstihdam Yatırımını Yaptı

Kırşehir Belediyesi, atıl durumdaki fabrika binası ve dev araziyi üretim ve istihdam sağlamak üzere satın aldı.

Bu yatırım Kırşehir Belediyesi tarihinin bu zamana kadar ki en büyük “Üretim ve İstihdama Yönelik Yatırımı” oldu.

Proje kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yatırım yapılacak tesiste 500 kadar kişiye istihdam sağlanması ve 15 bin çiftçiyle çalışılması hedefleniyor.

Et entegre tesisi, Süt işleme tesisi, Tarım ürünleri İşleme ve Paketleme tesisi

Çayağzı Köyü sınırları içerisinde kalan, Ankara-Kayseri Karayolu üzerinde 200 dönüm ticari alan üzerinde kurulu olan ve boya üretilen fabrika atıl duruma gelmişti. Kırşehir ekonomisine katkıda bulunmak ve üretimi teşvik etmeyi hedefleyen Kırşehir Belediyesi atıl durumdaki fabrikayı eski sahibinden yaklaşık 20 Milyon TL bedel ile satın aldı. Kırşehir Belediyesi, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yatırım gerçekleştireceği fabrikada et entegre tesisi, süt işleme tesisi, tarım ürünleri işleme ve paketleme tesisi kuracak. Yaklaşık 30 Milyon TL’lik  yatırım ile birlikte 500 kadar kişiye istihdam sağlanması hedeflenirken 15 bin çiftçiyle çalışılması hedefleniyor. Fabrikada üretilecek ürünler Kırşehir’e ait bir marka ile  yurt içinde hatta yurt dışında satışa sunulacak.

500 İSTİHDAM 15 BİN ÇİFTÇİYE KAYNAK

1970 yılında işçi emeği kuruluşu olarak kurulan TÜRK-TUR’un yerini aldıklarını ve  üretim tesisleri kurduklarını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ”Şu anda tarıma dayalı sanayiye yatırım yapıyoruz çünkü şehrimiz tarım ve hayvancılık şehri.Hem tarım hem de hayvancılıkla ilgili istihdamı sağlayacak, üretimi teşvik edecek yatırımlar yapıyoruz. Kırşehir yerel yönetimi olarak Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kırşehir Belediyesi, şu an Türkiye’de olmayan bir bakış açısını devreye sokuyor. Bu da hem bölgemize hem de Türkiye’ye örnek olacak bir projedir.Bu konuda Türkiye’deki bütün yerel yönetimlerin de üretimden düşmüş bir ülkeyi tekrar ayağa kaldırmanın yönteminin de üretimden geçtiğini biliyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında da devlet eliyle yapılan yatırımlarla ülkenin geliştiğini,  büyüdüğünü , sanayileştiğini ve üretim kültürü aşılandığını hepimiz biliyoruz. Biz de bu yolda atıl durumda olan ve Türkiye ekonomisine kazandırılması gereken sanayi kuruluşlarını tekrar faaliyete geçirmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

200 DÖNÜM ÜZERİNE KURULU FABRİKA ÜRETİM TESİSİ OLARAK FAALİYETE GEÇİYOR

Satın alınan fabrikanın ve üzerinde kurulu olduğu alanın 200 bin metrekarelik ticari bir arazi olduğunu belirten Ekicioğlu, ”Yaklaşık 10 bin metrekarenin üzerinde bir kapalı alanı var. Bu tesislerde biz bölgemizdeki en fazla üretim kapasitesine sahip nohut mercimek eleme ve paketleme tesislerini kuracağız. Et entegre tesisleri kuracağız. Çünkü Kırşehir eti bir marka diyoruz ama markalaşma konusunda bir adım atılmamış. Kırşehir Belediyesi olarak biz et entegre tesisinde ; Kırşehir sucuğunu, pastırmasını, kavurmasını hep birlikte burada üreteceğiz. Yanında süt işleme tesisleri kuracağız. Özellikle damızlık hayvan üretimini teşvik edeceğiz. Böylece damızlık üretimi ile birlikte hayvan ithalatının da önüne geçeceğiz. Çiftçiden değerinde alarak tüketiciye ucuz ürün yetiştirmenin ve ulaştırmanın bir yöntemi bu. Bütün bunları da kooperatifler, et birliği, süt birliği gibi kurumlarla çalışarak bu tesisleri faaliyete geçireceğiz. Ankara-Kayseri karayolu üzerinde yaklaşık 200 bin metrekarelik atıl bir fabrikayı faaliyete geçirerek hem Kırşehir hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı sunacak. Fabrikada sadece 300 ile 500 kişi arasında kişiye istihdam sağlamış olmayacağız ayrıca bölgemizde 10-15 bin çiftçimize dokunacağız. Bu proje çiftçilerin de üretimini teşvik edecek ve çiftçilere destek amaçlı kurduğumuz bu projeyle Büyükşehir Belediyeleri ile birlikte hayata geçireceğiz. Mülkiyetini Kırşehir Belediyesi’nin kendi imkanları ile aldık. Üreten Kırşehir üreten Türkiye diyoruz.’‘ şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.