İnsan ve ruh sağlığı

Din ile psikoloji arasındaki ilişkiler son iki yüz yıldır çok sağlıklı  olmasa da, son zamanlarda din ile ruh ve beden sağlığı arasındaki pozitif ilişkiyi gösteren pek çok çalışma vardır. Bu çalışmalar din adamları ve diğer bilim adamları tarafından da desteklenmektedir.

Dindar insanların dindar olmayan insanlara nazaran, daha mutlu, daha iyimser ve genel olarak psikolojik açıdan da daha iyi durumda oldukları, strese endişeye kaygıya ümitsizliğe ve depresyona daha az maruz kaldıkları görülmektedir.

Ayrıca samimi dini inanç ve uygulamaların, sadece ruh sağlığı açısından değil, aynı zamanda beden sağlığı açısından da önemli olduğu görülmektedir.

Dindar kişilerin beden ve ruh sağlığı açısından daha iyi durumda oldukları stres yaşamamalarının düşük olması, kan basıncına ve kalp damar hastalıklarına daha az maruz kaldıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu alanın en önemli uzmanlarından biri olan Koenig, 2000 yılından önce bu alanda yapılan 700 çalışmadan 500’ünün (% 71) dinle ruh ve beden sağlığı arasında olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca Koenig, dindarlıkla yaşam süresi arasındaki ilişkiyi araştırtan 52 çalışmadan 39’unda (% 75), dindarlık seviyesi daha yüksek olan kişilerin, diğerlerine oranla daha uzun süre yaşadıklarını kanıtlamıştır.

Dinin sosyal destek sağlamak suretiyle diğer ruhsal hastalıklarda olduğu gibi, intihar olaylarının azalmasında ya da önlenmesinde de önemli bir yeri vardır.

İnançlı olmanın; Orta ve ileri yaşlarda dini ibadetlere devamla hayattan memnun olma arasında bir ilişki bulunurken, depresyonu etkileme açısından da genç nesiller üzerinde ibadetin olumlu etkileri görülmüştür. Bununla beraber  yaşlılık döneminde dini ibadetlere katılım, yaşlıların hem dini kurumların kendilerine sağlamış oldukları çeşitli sosyal aktivitelerden  faydalanmalarına, hem de “kişisel hoşnutluklara” neden olmaktadır.”

Dinin en etkili olduğu sağlık alanlarından biri olan kanser hastalıklarının nedeni, stresin doğrudan kanser hastalığıyla ilgili olmasıdır.

Dindar kişiler, zor ve sıkıntılı zamanlarda Allah’ın kendilerine yardım ettiğini inanırlar.  Özellikle bu gibi durumlarda duanın çok önemli bir yerinin olduğunu bilirler. Bunun için Allah (c.c) “Bana duâ edin; Ben de duânızı kabul edeyim! Size rahmetimle muamele edeyim ve sizi bağışlayayım” buyurmuştur.

Kuranı Kerimde müfessirlerin çoğunluğu tarafında ruh “vahiy” kelimesiyle açıklanmıştır. Beden ruhla hayat bulduğu gibi fert ve toplumların da cehalet karanlığından sıyrılıp gaflet uykusundan uyanarak nihai kurtuluşa ermelerinin vahiy nuruyla gerçekleşeceği ifade edilmiştir.

“Sana ruh hakkında soru sorarlar. De ki: Ruh, Rabbimin emrindendir. Size ancak az bir bilgi verilmiştir.” (İsra Suresi, 85)

Ruh, her insanda mevcuttur ve her insan, bu ruh sebebiyle azizdir. Allah, ruhu vermiş ve onun huzurlu olabilmesi için neler gerektiğini de bildirmiştir. Allah’ın emir ve yasaklarını dikkate alan bir ruh, daralıp bunalmaz. Bunalsa da bu geçici olur, hastalık ve dengesizlik boyutuna varmaz.

Ruh sağlığı; kendisiyle, çevresiyle, yaratanıyla ve kaderiyle barışık olan kişi, rûhen sağlıklı olan  kişidir. Ruh sağlığı yerinde olan insanların, sosyal ilişkileri, hadiseler karşısındaki tepkileri de sağlıklı olur.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zübeyt Bozkurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ

Anket Fenerbahçe'nin Teknik Direktörü Kim Olmalı?
Tüm anketler