Ankara Büyükşehir’den Ankara Kalesi surlarında oluşan çatlakla ilgili açıklama

Yapılan açıklamada, “2863 sayılı Kanun’un 10. maddesine göre yetki Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir. Bakanlık tarafından sur duvarlarının rölöve, restitüsyon ve inşaat projeleri hazırlanmış olup, bu proje Koruma Kurulunca onaylanmıştır. Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, restorasyon uygulaması başlayıncaya kadar Ankara Büyükşehir Belediyesinin ’vatandaşların can ve mal güvenliğine ilişkin tedbir alması’ kararı almıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu karara istinaden ANFA Güvenlik görevlileri ve diğer önlemler ile güvenlik tedbirlerini uygulamaktadır. Belediyemiz ayrıca Bakanlık tarafından uygun görüldüğü takdirde ve Belediye Meclisimizde karar almak suretiyle bir protokol çerçevesinde restorasyon çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu resmi yazıyla bildirmiştir” denildi.

TMMOB NE DEMİŞTİ

Ankara Kalesi’ndeki çatlaklar büyüyor yetkililerden tık yok. 

Acilen önlem alınmalı ve restorasyon süreci başlatılmalıdır 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gökçek döneminde bilimden yoksun özensiz çalışmalar nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi Ankara Kalesi’nde, surlardaki çatlakların büyüdüğünü ve yenilerinin eklendiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Gökçek döneminde, tarihi surların payandası olan kaya kütleler, iş gücü makineleriyle kırarak yok edilmiş, yeni rant odakları yaratmak adına yapılan çalışmalar nedeniyle kale surlarında çatlaklar meydana gelmişti. Şimdi o çatlaklara yenilerinin eklendiğini ve çatlakların giderek derinleştiğini ve faciaya ramak kaldığını yerinde inceledik. Ankara’nın kent tarihiyle neredeyse yaşıt olan Ankara Kalesindeki bu çatlaklar telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacaktır. Defalarca kez uyarılar yapılmış olmasına rağmen müdahale edilmiyor olmasını anlamak mümkün değil.

“Başkentte surlar yıkılırsa altında kalan önlem almayanlar olur”

“Surlar yıkılırsa altında kalan önlem almayanlar olur. Surların önüne üzerinde ‘Dikkat surlara yaklaşmak can güvenliği açısından tehlikeli ve yasaktır’ yazılı tabela yerleştirilmesi  ayıptır” diyen Candan,  şöyle devam etti:

“Aynı zamanda yetkililerin görevlerini yapmadıklarının da göstergesidir.  Biricik olan Ankara Kalesi’nin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için  giderek büyüyen çatlaklar konusunda önlem alınmasını bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Candan, şunları kaydetti:

 “Kale surlarının jeolojik katmanları açısından savunmasız bırakılmasının bilimsel ve mühendislik anlamında hiçbir açıklaması olamaz. Tarihi surların telafi olmayacak şekilde zarar görmesinin acilen önüne geçilmelidir.  Sel baskınlarında su tahliyesini yapılamaması da kale surlarını tehdit etmektedir. Olası bir yıkım yaşanmadan, insanların can güvenliği tehlikeye girmeden,  Koruma Kurulu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi harekete geçmelidir.” 

- Medya Ankara, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://medyaankara.com/foto/11665524/ankara-buyuksehirden-ankara-kalesi-surlarinda-olusan-catlakla-ilgili-aciklama