- 09 Şub 2022 - 14:29 G: 09 Şub 2022 - 19:31

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Platformu buyuyor

CİSÜ Platformu büyüyor   Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Platformu (CİSÜ) yeni üyelerle güçleniyor. Platforma, Mor Çatı, Buhasder, Ebearge, Sağlık Hak...

CİSÜ Platformu büyüyor

 

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Platformu (CİSÜ) yeni üyelerle güçleniyor. Platforma, Mor Çatı, Buhasder, Ebearge, Sağlık Hakkı Derneği ve Pozitif Dayanışma katıldı. Böylece platform üyelerinin sayısı 27'ye yükseldi.

 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yürütülen Sivil Toplum Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı tarafından desteklenen “Türkiye’de Üreme Hakları ve Sağlığı Platformunun Güçlendirilmesi” projesi kapsamında 2020 yılı Şubat ayında çalışmalara başlayan CİSÜ Platformu, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, aile planlaması, kadın sağlığı, halk sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, engellilik, sığınmacı ve mülteciler, gençlik ve hukuk alanında çalışmakta olan sivil toplum kuruluşları ve bireysel üyelerden oluşuyor. 

 

CİSÜ’ye katılan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 1990 yılından bu yana kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Kadınlarla yürütülen feminist sosyal çalışma esnasında cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarına erişimde yaşadıkları sorunlara yakından tanıklık eden Mor Çatı temsilcileri, CİSÜ Platformu'nda deneyimlerini paylaşmak ve ilgili alanda politika üretmeyi amaçlıyor. 

 

Sağlık Hakkı Derneği ise sağlık hakları ve sağlık okuryazarlığı konularında savunuculuk, farkındalık ve kapasite geliştirme çalışmaları yoluyla kamuoyunda ve karar alıcılar üzerinde etki oluşturmayı, kurumları ve bireyleri desteklemeyi ve sağlık hakkı ihlallerini en aza indirmeyi hedefliyor. Türkiye'de sağlık hakları alanına bütüncül bir çerçevede yaklaşan Dernek, cinsel sağlık ve üreme sağlığına da sağlık haklarının vazgeçilmez bir parçası olarak bakıyor. 

 

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (Buhasder) ise bulaşıcı hastalığa yakalanmış veya risk oluşturan kişilere ve gruplara tıbbi bakım, sosyal ve psikolojik destek sağlanması, yardımlarda bulunulmasını amaçlıyor. Kentlerden, köylere, mezralara, Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı kayıpların önlenmesi amacıyla çalışan Buhasder ekibi, CİSÜ Platformu’na üye olarak bu alanda farkındalık yaratan faaliyetlere imza atmayı hedefliyor.

 

Platform’un yeni üyeleri arasında yer alan Pozitif Dayanışma, HIV ile yaşayanların seslerini duyurmak amacıyla kuruldu. HIV hakkında güncel ve bilimsel bilgiler ve öyküler paylaşan Pozitif Dayanışma, Platform üyeliği sayesinde HIV ve AIDS alanında daha güçlü ses çıkarmayı hedefliyor. 

 

 

CİSU Hakkında

 

CİSÜ Platformu, cinsel haklar ve üreme haklarının temel insan hakları kapsamına girdiği kabulüyle; cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarına ve hizmetlerine hiçbir ayrımcılık olmadan erişimi desteklemek üzere çalışan; ulusal ve yerel sivil toplum örgütleri, akademik kurumlar, meslek örgütleri ve akademisyenlerin bir araya gelerek bireyin özel hayatında ve kamusal alanda ortak savunuculuk çalışmaları gerçekleştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. CİSÜ Platformu 2013-2018 yılları arasında Kahire +20 ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Platformu adıyla çalışma yürütmüştür. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yürütülen Sivil Toplum Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı tarafından desteklenen “Türkiye’de Üreme Hakları ve Sağlığı Platformunun Güçlendirilmesi” projesi kapsamında 2020 yılı şubat ayı itibariyle Platform çalışmaları yeniden aktive olmuştur. Platform cinsel sağlık ve üreme sağlığı, aile planlaması, kadın sağlığı, halk sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, engellilik, sığınmacı ve mülteciler, gençlik ve hukuk alanında çalışmakta olan sivil toplum kuruluşları ve bireysel üyelerden oluşmaktadır.

 

09 Şub 2022 - 14:29 Ankara- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.