TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı’nın Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen 03 Mart 2024 tarihli konferansta Pakistanlı Öğrenciler Birliği Temsilcisi Syed Hani Hussain ZAİDİ’nin konuşmacısı olduğu ‘’Pakistan’da Seçim Süreci ve Olası Senaryolar’’ başlıklı konferans düzenlendi.

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı
TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı
Haber albümü için resme tıklayın

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı’nın Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen 03 Mart 2024 tarihli konferansta Pakistanlı Öğrenciler Birliği Temsilcisi Syed Hani Hussain ZAİDİ’nin konuşmacısı olduğu ‘’Pakistan’da Seçim Süreci ve Olası Senaryolar’’ başlıklı konferans düzenlendi.

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı Konferans Salonunda ‘’Pakistan’da Seçim Süreci ve Olası Senaryolar’’ başlıklı konferans düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Pakistanlı Öğrenciler Birliği Temsilcisi Syed Hani Hussain Zaidi, Pakistan’da gerçekleşen seçimlerdeki son gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Pakistan’ın 14 Ağustos 1947 Hint yarım adasının iki millet teorisi temelinde bölünmesi sonucunda kurulduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Zaidi, İngilizlerin Hint Alt Kıtası'ndan çekilmesinden hemen sonra, Hindistanlı yöneticilerin “bu bölgede tek bir millet yaşıyor” düşüncesini öne sürerek egemenlik kurmak istediklerini söyledi. Zaidi, Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın, bu düşünceye karşı çıkarak Hindistan’da Hindular ve Müslümanlar olarak iki milletin var olduğunu ve Müslümanların kendilerini yönetme hakkına sahip olduğunu söyleyerek Pakistan Devleti’nin temellerinin bu düşüncelerle Muhammed Ali Cinnah tarafından atıldığını sözlerine ekledi.

Zaidi, yönetimi İngilizlerden devraldıktan sonra Pakistan ve Hindistan’ın devleti yönetme konusunda bazı problemlerle karşı karşıya kaldığını, bunun sebebinin ise daha önce tüm yasama ve yürütme organlarının İngilizlerin kontrolünde olmasından kaynaklandığını belirtti. Devlet yönetiminde tecrübesi olmayan iki ülkenin belli bir süre, 1935 yılında İngilizler tarafından oluşturulan “Hindistan Yönetimi Yasasını” uygulamak zorunda kaldıklarını söyleyen Zaidi, Hindistan’ın 1950 yılında, Pakistan’ın ise 1956 yılında ilk kendi Anayasalarını oluşturduklarını dile getirdi.

Syed Hani Hussain Zaidi, Pakistan’ın “Pencab, Sind, Hayber Pahtunhva ve Belucistan’’ olmak üzere dört eyaletten, “Azad Keşmir ve Gilgit-Baltistan’’ olmak üzere iki özerk bölgeden ve “İslamabad Başkent Bölgesi’’ olmak üzere bir federal bölgeden oluştuğunu ifade etti.

Zaidi, Pakistan Müslüman Birliği (N) Partisi, kurucusu Imran Khan olan Pakistan Adalet Hareketi‎ ve Pakistan Halk Partisinin Pakistan’daki partiler arasında ilk 3’te yer aldığını söyledi.

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı

Zaidi, Pakistan’da siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın zirvede olduğu yıllarda İmran Khan’ın siyaset sahnesine giriş yaptığını, 1996 yılında Pakistan Adalet Hareketi Partisini kurarak resmen siyasete girdiğini söyledi. Zaidi, İmran Khan’ın 2011 yılında, Pakistan’ın Lahor şehrinde ilk büyük mitingini gerçekleştirdiğini ve bu mitingden sonra siyaset sahnesinde büyük bir ivme kazandığını, 2013 yılında ise Pakistan’ın Milli Meclisinde ilk defa 35 sandalye kazandığını belirtti. Buna ek olarak 2018 yılındaki Pakistan seçimlerinde ise 149 sandalye kazanarak İmran Khan’ın Pakistan’ın 22. başbakanı olduğunu ifade etti.

Pakistanlı Öğrenciler Birliği Temsilcisi Syed Hani Hussain Zaidi: “İmran Khan’ın başkanlık görevine gelmesiyle Pakistan'ın dış politika hedefleri de değişti. Pakistan kendi bağımsız politikasını üreteceğini, dış politikada denge siyaseti yürüteceğini ve tüm ülkelerle ikili ilişkileri geliştirecek politikalar ortaya koyacağını her yerde dile getiren İmran Khan, halkın özellikle gençlerin büyük bir desteğini arkasına alarak göreve geldi. İmran Khan benimsediği bu dış politika prensibiyle Rusya’ya 24 Şubat 2022 tarihinde resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu görüşme 23 yıl sonra Pakistan tarafından Rusya’ya başbakanlık nezdinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret oldu. Ziyaretin gerçekleştiği 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattığını ilan etti. Bu yüzden Pakistan – Rusya arasında herhangi bir anlaşma imzalanamamıştır. Buna rağmen ABD ve özellikle Avrupa Birliğinden 22 ülke Pakistan’da bulunan büyükelçiler tarafından İmran Khan’a ortak bir mektup yazdılar. Bu mektupta açık bir dille Pakistan’ın Rusya’yı kınamasını istiyorlardı. İmran Khan bu talebinizi öncelikle Hindistan’a iletin diyerek karşılık verdi. 9 Nisan 2022 yılında Pakistan Milli Meclisinde itibarsızlık oylaması sonucunda İmran Khan başbakanlık görevinden el çektirildi ve yerine Şahbaz Şerif getirildi.’’ dedi.

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı

İmran Khan’ın görevden el çektirilmesinin başkaca sebeplerinin de olduğunu belirten Zaidi, bunların arasında Pakistan’ın benimsediği İsrail politikası, ABD’nin Afganistan’a yönelik operasyonlarında kullanabilmesi için Pakistan’da üs kurma talebinin olması ve buna benzer birçok sebep olduğuna vurgu yaptı.

TÜGVA Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği konferansta Pakistan'ın seçim süreci ele alındı

Zaidi, İmran Khan’ın yedi aydır hapishanede olduğunu ve İmran Khan’a karşı yaklaşık iki yüz dava açıldığını ifade etti.

Zaidi, İmran Khan’ın partisi olan Pakistan Adalet Hareketi tarafından sosyal medya aracılığı ile aktif bir seçim propagandası yürütüldüğünü söyledi. Buna ek olarak 8 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde Pakistan Adalet Hareketi, bağımsız adaylar üzerinden girdiği bu yarışta resmî sonuçlara göre toplam 266 sandalyeden 183’ünü kazandı dedi. Uluslararası medyada bu sonuçların “Pakistan’ın Seçim Devrimi’’ başlığı altında servis edildiğini ifade eden Zaidi, böyle bir sonucu hiç kimsenin beklemediğini dile getirdi. Resmi olarak yayınlanan seçim sonuçlarına müdahale edilerek İmran Khan’ın desteklediği bağımsız adayların kazandığı sandalye sayısını 101’e düşürdüklerini, resmî sonuçlara göre 17 sandalye kazanan Şahbaz Şerif’in partisi ise seçim sonuçlarına yapılan müdahalenin ardından 9 Şubat 2024 tarihinde 75 sandalyeye yükseldi ve bu seçimler ışığında Şahbaz Şerif Pakistan’ın 24. Başbakanı oldu dedi. Pakistan’da bu siyasi istikrarsızlığın önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyleyen Zaidi, bu istikrarsızlığın sona ermesinin kesin bir ihtimali olmadığını belirtti.

07 Mar 2024 - 18:08 Ankara- Yerel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ