Twitter’de Reklam Verme- Twitter Reklam Özelliği Açıldı Mı İşte Detaylar

Twitter Reklam Verme Rehberi Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’a verilen reklam yasağının kaldırıldığını duyurmasının ar...

+5
Haber albümü için resme tıklayın
Twitter Reklam Verme Rehberi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’a verilen reklam yasağının kaldırıldığını duyurmasının ardından binlerce kişi Twitter’de reklam vermek için arama yapmaya başladı.

Günde yüz milyonlarca tweet gönderildiğinden markanız için yaptığınız Twitter pazarlama çalışmalarının kalabalıkta kaybolması kaçınılmaz bir şeydir. Twitter reklamları, mesajınızı ürünleriniz ve markanız ile ilgilenme olasılığı en yüksek olan kullanıcıların önüne çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Twitter’ın kendi verileri, reklam etkileşimlerinde her yıl düzenli artışın olduğunu göstermektedir. Markanızı tanıtmak için Twitter’ın aşırı kolay ayarlanabilir olan reklam biçimlerini kullanmayı düşünmeniz gerekir. Bu rehberde, ilk kampanyanızı oluşturma ve başlatma konusunda çeşitli bilgiler edinmiş olacaksınız.

Hızlı Erişim Menüsü

 • Twitter Reklam Türleri
  • Öne Çıkarılmış Tweet
  • Öne Çıkarılmış Hesap
  • Öne Çıkarılmış Trendler
  • Otomatik Reklamlar: Tanıtım Modu
 • Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?
  • 1. Twitter Reklam Hesabını Oluşturun
  • 2. Hedefinizi Seçin
  • 3. Reklam Grubunu ve Teklif Vermeyi Seçin
  • 4. Reklam yerleşimini seçin
  • 5. Kitlenizi Hedefleyin
  • 6. Kampanyayı Başlatın
 • Twitter’da Reklam Vermek İçin 6 Öneri
  • 1. Kendinizi Tanıtın
  • 2. Net Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin
  • 3. Kartları Kullanın
  • 4. Test Edin
  • 5. Özel İçerikler Kullanın
  • 6. Yüksek Kaliteli Görseller ve Videolar Kullanın
 • Sonuç
  • Diğer Merak Edilenler

Twitter Reklam Türleri

Twitter, trafik çekmek ve potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir pazarlama kanalıdır. Aslında, Twitter kullanıcılarının %63’ü küçük işletmeleri takip etmektedir. Bu nedenle şirketlerin bu platformdan gerçek büyüme elde etmeleri çok şaşırtıcı değildir.

Twitter’ı henüz iş amaçlı kullanmıyorsanız artık buna başlama vaktinin geldiğini bilmelisiniz. Önem verdiğiniz kitlelere ulaşmak için Twitter reklam kampanyalarını nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Elbette her şeyden önce Twitter reklam türleri hakkında bilgi sahibi olmanız çok daha doğru olacaktır.

Öne Çıkarılmış Tweet

Öne çıkarılmış tweet, bir reklam verenin Twitter’da henüz kendisini takip etmeye kişilere göstermek için ödeme yaptığı tweet seçeneğidir. Bu tweet, normal tweet gibi retweet edilebilir veya beğenilebilir niteliktedir. Sadece alt kısmında öne çıkarılmış yazan bir etikete sahiptirler.

Öne çıkarılmış tweet, hedeflenen kullanıcıların zaman tünelinde, kullanıcı profilinde, arama sonuçlarının üstünde ve Twitter mobil ve masaüstü uygulamalarında görünür.

Öne Çıkarılmış Hesap

Öne çıkarılmış hesaplar (aynı zamanda Takipçiler kampanyaları olarak da bilinirler), Twitter hesabınızı henüz sizi takip etmeyen ancak içeriğinizi ilginç bulabilecek Twitter kullanıcılarına tanıtma konusunda size yardımcı olur.

Öne çıkarılmış hesaplar, potansiyel takipçilerin zaman tünelinde, takip edilebilecek kişi önerileri kısmında ve arama sonuçlarında gözükürler. Bir takip et düğmesi içerirler ve açıkça öne çıkarılmış olarak tanımlanırlar.

Öne Çıkarılmış Trendler

Twitter’daki trend konular, kullanıcıların zaman tünelinde, keşfet sekmesinde ve Twitter uygulamasında görünen en çok konuşulan konulardır. Öne çıkarılmış trendler, bu listenin en üstünde bir hashtag tanıtma konusunda size yardımcı olacaktır.

Twitter kullanıcıları öne çıkarılan trendi tıkladığında, konunun organik bir arama sonuçları listesini görürler ve listenin en üstünde öne çıkarılmış bir tweet yer alır. İnsanlar size ait olan hashtag hakkında bir şeyler yazmaya başladığı zaman kampanyanızın erişimini artıran ek organik erişim kazanabilirsiniz.

Şu anda, öne çıkarılmış trendler Twitter’ın self-servis seçeneklerini kullanan reklam verenler için mevcut değildir. @TwitterAdsHelp’e doğrudan mesaj göndererek öne çıkarılmış trendleri satın almak için bir Twitter satış temsilcisiyle görüşüp çalışmaya uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Otomatik Reklamlar: Tanıtım Modu

Bu rehberin büyük bir kısmını belirli iş hedeflerine göre kendi özelleştirilmiş Twitter kampanyalarınızı oluşturma hakkında konuşarak geçirmiş olacağız. Ancak, başka bir seçenek daha var. Sosyal medya reklamcılığında yeni biriyseniz, ne kadar harcama yapacağınızdan emin değilseniz veya sınırlı bir süreye küçük bir ekibiniz varsa Twitter’ın Tanıtım Modu adı verilen özelliğini kullanabilirsiniz.

Tanıtın Modu aylık 99$ gibi sabit bir ücrete sahiptir. Bir kez kullanıldığında her gün ilk 10 tweet otomatik olarak seçtiğiniz kitleye tanıtılır. Tabi bunun için öncelikle Twitter kalite filtresini geçmesi gerekecektir. Retweet, alıntı tweet ve yanıtlar asla tanıtılmaz. Ayrıca bir öne çıkarılmış hesap kampanyasına sahip olursunuz. Twitter, Tanıtım Modu kullanan hesapların ortalama 30.000 ek kişiye ulaşacağını ve ayda 30 ekstra takipçi kazanacağını tahmin etmektedir.

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter’da reklam vermek, tek tek tweetleri veya belirli hedeflere adanmış kampanyaların tamamını tanıtmanıza olanak tanır. İşletmeler, uygulama yüklemeleri, video görüntüleme sayısı ve site dönüşümleri dahil olmak üzere sekiz farklı hedef arasından seçim yapabilirler. Bununla birlikte oluşturdukları her reklam kampanyası için kitle hedefleme ölçütleri belirleyebilirler.

Twitter’daki erişiminizi genişletmek ve takipçi listenizi büyütmek için organik çabalarınızı Twitter’ın doğrudan platformda oluşturduğu ücretli tanıtım fırsatlarıyla tamamlamayı düşünün. Twitter reklamlarını kullanmak, tweetlerinizi henüz takip etmeyen kitlelerin önüne getirmenin kolay bir yoludur. Bu da özellikle işletmeniz için yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için yararlıdır.

1. Twitter Reklam Hesabını Oluşturun

Daha önce hiç Twitter reklamı kullanmadıysanız bir hesap oluşturmanız gerekir. Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra ads.twitter.com adresine gidin. Ülkenizi ve bulunduğunuz saat dilimini girdikten sonra onay butonuna basın. İşte bu kadar! Artık bir Twitter reklam hesabınız var. İlk reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2. Hedefinizi Seçin

Twitter reklam kampanyaları belirli işletme hedeflerine dayanmaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey Twitter reklamlarınız ile neyi başarmak istediğinize karar vermektir. Dikkatlice düşünün. Çünkü seçtiğiniz kampanya hedefi hangi etkileşim türleri ve hangi eylemler için ödeme yapacağınızı belirleyecektir.

Bu nedenle daha ileri gitmeden önce bu özel Twitter reklam kampanyası için sağlam sosyal medya hedeflerinin ve daha spesifik hedeflerin bulunduğundan emin olun. Bunun için aşağıdaki hedefler arasından bir seçim yapmayı düşünmelisiniz:

 • Bilinirlik: Tanıtılan tweetinizi en fazla sayıda kişinin görmesini istersiniz. 1000 gösterim başına ödeme yaparsınız.
 • Tweet etkileşimleri: Öne çıkarılmış tweetlerinizle etkileşimi en üst düzeye çıkarmak istersiniz. Tüm etkileşim türleri (retweetler, yanıtlar vb.) için yalnızca her bir kullanıcıyla ilk etkileşim için ödeme yaparsınız.
 • Takipçiler: Twitter kitlenizi oluşturmak istersiniz. Her yeni takipçi için ödeme yaparsınız. Ancak retweet ve beğeniler gibi diğer etkileşimler için ücretlendirme söz konusu olmaz.
 • Site tıklamaları veya dönüşümleri: Kullanıcıların sitenize gitmesini ve işlem yapmasını istersiniz. Tıklama başına ödeme yaparsınız.
 • Uygulama yüklemeleri: Kullanıcıların uygulamanızı yüklemesini istersiniz. Her uygulama yüklemesi için ödeme yaparsınız.
 • Uygulama ile yeniden etkileşim: Uygulamanıza zaten sahip olan kişilerin uygulamayı açmasını ve kullanmasını istersiniz. Her bir uygulama tıklaması için ödeme yaparsınız.
 • Öne çıkarılmış video görüntüleme sayısı: Kullanıcıların videolarınızı veya GIF’lerinizi izlemesini istersiniz. Her video görüntüleme için ödeme yaparsınız.
 • Yayın için video görüntülemeleri (videodan önce gösterilen reklam): Twitter’ın premium içerik ortaklarından videoların başında kısa bir video reklam yayınlamak istersiniz. Her video görüntüleme için ödeme yaparsınız.

Twitter kampanyalarının seçimi Twitter reklam yöneticisini açtığınızda ilk göreceğiniz şeydir. Kampanyanız ile gerçekleştirmek istediğiniz hedefi tıklayın. Bu sizi kampanya oluşturma sayfasına götürecektir. Burada kampanyanızın adını, ödeme yönteminizi bütçenizi ve kampanyayı ne zaman başlatacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bu ekranda belirlediğiniz bütçe kampanyanın tamamı, günlük veya her ikisi için ödemek istediğiniz toplam tutardır. Belirli bir teklif tutarını daha sonraki bir adımda belirlemiş olacaksınız. Seçimlerinizi yaptıktan sonra İleri butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

3. Reklam Grubunu ve Teklif Vermeyi Seçin

Şimdi reklam grubunuzu oluşturma sayfasında olmalısınız. Reklam grubu nedir? Kampanyanızın bir alt kategorisidir. İlk Twitter reklam kampanyanız için muhtemelen bir reklam grubuna bağlı kalmak istersiniz. Ancak Twitter reklamlarında daha bilinçli hareket etmeye başladıkça, farklı kitleleri hedeflemek, farklı reklam ögelerini kullanmak veya farklı bütçeleri ve zamanlamaları test etmek için kampanyanızı bölebilirsiniz.

Bu sayfada, her katılım (etkileşim, video görüntüleme vb.) içi ne kadar ödemek istediğinizi seçersiniz. Otomatik teklif vermeyi seçerseniz Twitter bütçenizi temel alarak en iyi sonuçları en düşük fiyata almak için teklifinizi otomatik olarak ayarlar. Bu, yeni Twitter reklam verenlerinin başlangıçta kullanabileceği en iyi özelliklerden biridir.

 • Otomatik teklif – Bu teklif türü, Twitter’ın kitlenizin reklam içeriğiniz ile her etkileşime girişinde size en uygun maliyetli tutarı belirlemesine izin vermektedir. Twitter’ın size sunduğu maliyet, reklam grubunuzun bütçesine ve kitle parametrelerine göre değişiklik gösterecektir.
 • Maksimum teklif – Bu teklif türü, kitleniz reklam içeriğiniz ile her etkileşim kurduğunda ne kadar para ödemek istediğinizi tam olarak kontrol etmenizi sağlar.
 • Hedef teklif – Bu teklif türü, kitlenizin reklam içeriğiniz ile her etkileşim kurduğunda, reklam grubunuzun bütçesinden Twitter’ın size ne kadar para ayırmasını istediğinizi belirlemenize olanak tanır. Belirlenecek olan miktar, kitlenizdeki her bir reklam yerleşiminin günlük ortalama maliyetini yansıtacaktır.

Teklif tutarlarını kendiniz kontrol etmek istiyorsanız arayüz size başkalarının ne ödediğine göre önerilen teklifleri gösterecektir. Seçimlerinizi yaptıktan sonra İleri butonuna tıklamanız gerekmektedir.

4. Reklam yerleşimini seçin

Twitter, öne çıkarmak için seçebileceğiniz mevcut tweetlerinizin bir listesini gösterir. İsterseniz özellikle reklamınız için yeni bir tweet oluşturmayı seçebilirsiniz. Ekranın sağ tarafından reklam yerleşiminizi seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra İleri butonuna tıklamalısınız.

5. Kitlenizi Hedefleyin

Twitter, reklamınız için doğru kitleyi seçmenize ve bütçenizi en düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak bir dizi hedefleme seçeneği sunar. Kitlenizi cinsiyet, yaş, yer, dil ve teknolojiye göre tanımlayarak demografik hedefleme yapabilirsiniz.

Coğrafi hedefleme, belirli bir metro alanı ve hatta posta kodu kadar speisifk veya tüm bir ülke kadar geniş hedefleme yapmanızı sağlar. Teknoloji bileşeni, cihaza, operatöre veya işletim sistemi sürümüne göre hedefleme yapmanıza imkan tanıyacaktır.

Kitle özellikleri adlı bölüm, etkinlikler, ilgi alanları ve davranışlar gibi belirli kullanıcı özelliklerine ve hatta kullanıcıların tweet attığı belirli anahtar kelimeler ve televizyon şovlarına göre hedefleme yapmanızı sağlar. Size rehberlik etmesi için Twitter arayüzü, kampanyaya daha fazla hedefleme seçeneği ekledikçe değişen tahmini bir kitle boyutu sunmaktadır.

Ayrıca, kendi kişi listenizi (e-posta listeniz gibi) yüklemeyi veya takipçi tabanınıza benzer kişileri hedeflemeyi de seçebilirsiniz. Seçimlerinizden memnun olduğunuzda İleri butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

6. Kampanyayı Başlatın

Son olarak, seçtiğiniz tüm seçenekleri inceleyin ve reklamınızı başlatmak için kampanyayı başlatma butonuna tıklayın. Bununla birlikte alternatif bir yöntem olarak hızlı tanıtım yöntemini kullanabilirsiniz.

Hangi tweeti tanıtmak istediğinizi zaten biliyorsanız ve ayrıntılı hedefleme seçeneklerine girmek istemiyorsanız Twitter’ın hızlı tanıtım özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu alternatif yöntem sadece iki tıklama ile bir Twitter reklamı oluşturmanıza olanak tanır.

Twitter’da Reklam Vermek İçin 6 Öneri

Öne çıkarılan tweetler, Twitter’ın ilgi alanlarına veya konumlarına göre hedef kitlenizin yerleştirdiği ücretli reklamlardır. Her reklam tek bir tweeti destekler. Her bir reklamın kitlesini özelleştirebilmeniz mümkündür. Tweetleri tanıtmak, kritik içerik parçaların geniş bir kitleye göstermenize ve işletmeniz için potansiyel müşteriler üreten açılış sayfalarına görüntüleme getirmenize olanak tanır.

1. Kendinizi Tanıtın

Twitter reklamlarınızı gören kişilerin işletmenizin ne hakkında olduğunu zaten bildiğinizi varsaymanız doğru olmayacaktır. Benzersiz satış teklifinizi vurgulamak için tweetinizdeki bir resmi veya bir kopyayı kullanın. Böylece tweeti gören kullanıcılar tıklamak, takip etmek veya başka bir şekilde etkileşime girmek konusunda belirli bir nedene sahip olabileceklerdir.

Kullanıcılar Twitter’da hızlı bir şekilde gezdikleri için konuya hızlı bir şekilde dahil olmanız gerekir. 280 karakterin tümünü kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmeyin. Kısa ve ayrıntılı reklam kopyası kesinlikle Twitter akışında en iyi arkadaşınız olabilecektir.

Bir link eklerseniz, linkin neye işaret ettiğinden emin olmalısınız. Örneğin bir makale, ürün sayfası veya indirme gibi hedefler söz konusu olabilecektir. Bu şekilde, bağlandığınız belirli bir ögeyle ilgilenmeyen kişilerin tıklamalarını ödemekten kaçınmış olacaksınız.

Ayrıca, kullanıcılar sizi takip edip etmeyeceklerine karar vermeden önce profilinize tıklama şansına sahip oldukları için Twitter biyografi ve profil sayfanızın mükemmel durumda olduğundan da emin olmalısınız. Markaların ve mesajların tweetlerinizde, profil sayfanızda ve ziyaretçilere gönderdiğiniz açılış sayfalarında tutarlı bir marka kişiliğini güçlendirmesini sağlamalısınız.

2. Net Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Herhangi bir iyi reklamın anahtarı harika bir harekete geçirici mesajdır. Twitter reklamlarında durum pek farklı değildir. Kullanıcıların ne yapması gerektiğini onlara tam olarak bildirmiş olduğunuzdan emin olun. “Bizi takip edin”, “daha fazla bilgi edinin, “şimdi kaydolun” veya “ücretsiz raporumuzu indirin” gibi kısa şeyler deneyin.

Oluşturduğunuz reklamın fazla bir şey yapmaya çalışmadığından emin olun. Kullanıcıların ne yapmasını istediğinizi belirledikten sonra mesajdan uzaklaşmayın. Çok fazla bağlantı kullanmaktan kaçının ve hashtag sayınızı sınırlandırmaya çalışın.

3. Kartları Kullanın

Kartlar, öne çıkarılan tweetlerinize site önizlemeleri, uygulama yüklemeleri ve hatta konuşmalar gibi ekstra işlevler ekleyen, tweetleri kullanıcılar için daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getiren güçlü araçlardır. Ancak, pazarlamadaki diğer her şeyde olduğu gibi en iyi uygulama kartları rastgele eklemek değil onları test etmektir.

4. Test Edin

Twitter reklamları, reklam biçiminden kopya uzunluğuna ve ses tonuna kadar kitleniz ile hangisinin uyumlu olduğunu öğrenmenin harika bir yoludur. Örneğin, şehre özgü veya sektörle ilgili hashtagler kullanmayı düşünebilirsiniz. Testler çok önemli bir konu olduğundan sosyal medyada nasıl A/B testleri gerçekleştireceğinizi öğrenmeniz gerekecektir.

5. Özel İçerikler Kullanın

Farklı hedeflere sahip kampanyalar için farklı reklam ögeleri gerekir. Aynı hedeflere sahip kampanyalar bile o anda tanıtmakta olduğunuz teklif veya fikre göre farklılık göstermelidir. Benzer şekilde, farklı kullanıcı gruplarını hedefliyorsanız her bir gruba neyin cazip gelebileceğini belirlemek için reklam ögesini bazı rekabetçi araştırmalara göre ayarlamanız gerekebilecektir.

Bu daha çok reklamları coğrafyaya göre düzenlemeyi içeren bir iştir. Ankara’da işe yarayan bir şey İstanbul’da pek işe yaramayabilir. Her şeyden önce reklamınızın yalnızca alakalı kişiler tarafından görülmesini sağlamak için Twitter’ın hedefleme seçeneklerini kullanın.

6. Yüksek Kaliteli Görseller ve Videolar Kullanın

Bulanık ve pikselli fotoğraflar işe yaramazlar. Ayrıca kalitesi düşük videolardan da pek bir şey beklememelisiniz. Kelimeleriniz önemlidir. Ancak görseller kullanıcının dikkatini çekecek ve tweetinizin göze çarpmasını sağlayacaktır. En iyi sonuçlar için Twitter reklam resim boyutlarına uyum sağladığınızdan emin olun. Ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden yardım alarak reklamlarınızda kullanmak için yüksek kaliteli resimler bulabilirsiniz.

Bir ürün satıyorsanız, ürünü tek başına kullanan bir ürün görüntüsü yerine, ürününüzü kullanan ve bundan yararlanan kişileri gösteren veya ürününüzü faydalı bir bağlamda gösteren fotoğrafları kullanmayı deneyin. Unutmayın, reklamlarınızda başarılı olmanın yolu reklam görsellerinde fark yaratmaktır.

Video reklamlar kullanıyorsanız net ve ilgi çekici görseller kullandığınızdan emin olun. Markanız hakkında ilgi çekici bir hikaye anlatmak için videoları kullanın. Reklam kampanyalarının ortalama görüntüleme oranlarını %50 oranında yükseltmek istiyorsanız videolar kullanmanız gereken en önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Sonuç

Twitter hesabınız için daha fazla takipçi almak, işletmenizin bilinirliğini artırmak ve tweetleriniz ile daha alakalı kitlelere ulaşmak istiyorsanız Twitter reklamcılığından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Twitter reklamcılığına ilk adımı attıktan sonra öne çıkarılan hesaplar, öne çıkarılan tweeetler ve öne çıkarılan trendler gibi doğru reklamcılık seçeneklerinden yararlanmayı unutmamalısınız.

24 Nis 2021 - 15:15 - Genelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sizce başarılı mı?